evde kendim peynir yapabilir miyim kızlar?

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
evde kendim peynir yapabilir miyim kızlar?
Evde yoğurtdumu kendim mayalaıyorum ve şimdi de peynir denemek istiyorum acaba bilen varmı nasıl yapabilirim? Tecrübeli hanımlardan bilgi rica ediyorum :)

Evde Peynir Yapmak İçin Malzemeler

• 5 litre tam yağlı veya yarım yağlı süt (tercihen tam yağlı)
  • 1/2 kg süzme veya normal yoğurt
  • 2 yemek kaşığı tuz
  • Peyniri koyup suyunu süzmek için yeteri büyüklükte, tüy bırakmayan bez torba

Peynirin Yapılışı

Öncelikle yapmanız gereken şey Süt, kaynama sıcaklığına ulaşıncaya kadar ocakta ısıtmanız olacak daha sonra Kaynama olayının ilk başlangıcında iken, yoğurt içine ilave edilir. Yoğurt sütün içinde eriyinceye, süt ile homojenize oluncaya kadar karıştırılır.Bu esnada ısıtılmaya devam edilecektir.Bu işlem yaklaşık 5-7 dakika sürmektedir.Sütün yavaş yavaş pııhtılaşmaya başladığı görülecektir. Pıhtılaşma olayının başladığı esnada, tuz ilave edilir.Isıtmaya ve karıştırmaya devam ederken, pııhtılaşma yavaş yavaş topaklaşmaya başlayacaktır.Bu süreç de yaklaşık 5 dakika sürmektedir. Bu sürecin sonunda, sütün tamamının peynire dönüştüğü, peynir topakları ile suyun ayrıştığı görülür.Bu ayrışma, su ve peynir fazlarının tamamen ayrışmasına kadar devam edecektir.Bu gözlemi tamamlayıp tencere ocaktan indirilir.Suyu süzülüp peynir topakları torbaya doldurulur.Torbanın ağzı sıkıca bağlanıp üzerine de temiz bir ağırlık konularak bekletilir.En az 12 saat, en iyisi de 24 saat baskı altında kalan peynir bu süre sonunda torbadan çıkarılıp isteğe göre dilimler halinde kesilir.

Benzer Diğer Konularımız !

K
Cevaplar
2
Görüntüleme
2K
T
K
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K