1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Evde kısırlık testi nasıl yapılır?

  Konu, 'Kısırlık' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Son zamanlarda evde yapılabilen kısırlık testi (infertilite testi) şeklinde üretilen, bir takım kitler yurtdışında ve Türkiye’de piyasada bulunmaktadır. Bu testlerden bir kısmı, yalnızca erkek kısırlığını test etmek için imal edilmiştir. (evde sperm testi) Erkekte mevcut olan sperm sayısına bakarak, kısırlık olup olmadığı ile alakalı sonuç verir. Bazı testler ise, hem erkek hem kadın için ortak olarak üretilmiştir. Kutunun içerisinden çıkan bir kit, erkek sperm sayısına bakarak değerlendirme yaparken, diğer kit kadının kısırlık (infertilite) sorunu ile alakalı idrar testidir. Bu testler sayesinde, yaklaşık 1 saat içerisinde sonuç alınabilmektedir.
  2 ) Kadınlarda kısırlık testi nasıl değerlendirilir?

  Kadında kısırlık (infertilite) sorunu veya hamile olamama, doğurganlık kapasitesi bu testlerde kadın idrarında FSH hormon seviyelerine bakılarak belirlenir. FSH kadın doğurganlık kapasitesinin belirlenmesi esnasında, kanda seviyesi ölçülen en önemli hormonlardan birisidir. Bu testler, FSH hormonu seviyesini ölçmez. Sadece idrarda bulunan düzey ile alakalı kabaca fikir verir. Bu da, eğer düzey çok yüksek olursa, kısırlık sorunu olabileceği konusunda sonuç vermektedir. Test üreticileri bu testin yalnızca kabaca bir sonuç verebileceğini ve çıkan sonucun doktora danışılarak daha detaylı tetkikler ile teyid edilmesi gerektiğini belirtmektedir.

  3 )Erkeklerde kısırlık testi nasıl değerlendirilir?

  Erkekler için üretilen testler ise, erkekte bulunan sperm sayısı kritik olarak kabul edilen değerin altında olursa, kısırlık problemi olabileceği ile alakalı sonuç vermektedir. Normal şartlarda erkekte 1 mililitre semende en az 20 milyon civarında sperm hücresi bulunması gerekir.  < Konu Resmi..>  4 ) Evde yapılan kısırlık testinin güvenilirliği nedir?

  Kısırlık testlerin ne kadar güvenilir olduğu, şuan için tartışmalı bir konudur. Çünkü bu testler yalnızca kadın idrarında bulunan FSH hormonu ile erkek sperm sayısına bakarak, aşağı yukarı bir sonuç vermektedir. Kısırlık (infertilite) sorunu, yalnızda kadında mevcut olan FSH düzeyi ve erkekte bulunan sperm sayısı ile tespit edilebilecek bir durum değildir. Kadında FSH seviyesi ve erkekte sperm sayısı normal görülse bile, kısırlık sorununa rastlanabilmektedir. Çünkü kadında FSH dışında pek çok sayıda hormon, rahim ile alakalı patolojiler, tüpler ile alakalı patolojiler ve diğer pek çok sayıda ki etken, kısırlık durumuna etki edebilmekt4edir.


  Erkekte de durum aynı şekilde işler. Sperm sayısı dışında pek çok sayıda ki etken, erkekte kısırlık sorununu meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Erkekte mevcut olan sperm sayısı normal olarak kabul edilen erkeklerde de, kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

  Sperm sayısı normal olduğu halde, hareketli spermleri sınırlı sayıda olan bir erkekte veya sperm şekilleri yüksek oranda bozuk tespit edilen bir erkekte, kısırlık sorunu görülebilmektedir. Evde yapılan kısırlık testleri, bu durumları değerlendirme altına alamaz. Sadece spermin sayısını kabaca değerlendirir.

  Bu sebepten dolayı, sadece bu tarz testlere güvenerek kesinlikle ciddi bir karar vermemek gerekir. Bu hem yanıltıcı olabilir, hem de bu testlere güvenerek kısırlık sorunu bulunmadığını zanneden çiftlerin zaman kaybetmesine sebep olabilir.

  Daha çok ileri yaşlarda zaman kaybının olması çok önemlidir. Kısırlık probleminde, zaman kaybı yapılmadan, ne kadar erken süreç içerisinde tedaviye başlanırsa, elde edilecek sonuçta o kadar iyi olur. Bu testlerin özellikle kısırlık muayenesi ve gerekli araştırmalar, sperm testi için doktora başvurmaya utanan, çekinen çiftler için üretildiği de ifade edilmektedir. Ancak kısırlık mutlaka doktor kontrolünde detaylı bir şekilde yapılan tetkikler ve testler ile nedenin ne olduğunun incelenmesi gereken ve bu doğrultuda da, tedavisinin ayrıntılı bir şekilde planlanması gereken bir durumdur.


   
Evde kısırlık testi nasıl yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kısırlık testi

  kısırlık testi

  ABD'de satışa sunulan test ile doktora gitmeden kısırlığı teşhis etmek mümkün. Test sayesinde çiftler, kısırlık sorunları olup olmadığını 1-2 saat gibi kısa sürede öğrenebiliyor. Kadının yumurtası erkeğin spermi Artık çiftlerin kısırlık testini evde, yapmaları mümkün. ABD'de piyasaya sürülen ve evde uygulanan test sayesinde erkeklerin spermlerinin hareketliliği, kadınların ise yumurta...
 2. Kızlar Evde Gebelik Testi nasıl yapılır

  Kızlar Evde Gebelik Testi nasıl yapılır

  Merhaba hanımlar sizden bir konuda yardım istiyorum acaba Evde Gebelik Testi nasıl yapılır ve evde gebelik testi ne zaman yapılmalıdır lütfen bu konuda bilginiz varsa bana yazın!
 3. İdrarla evde gebelik testi nasıl yapılır?

  İdrarla evde gebelik testi nasıl yapılır?

  gebelik testi nedir,idrardan gebelik testi,gebelik testi nasıl yapılır,gebelik testinde tek çizgi,gebelik testi için kaç gün geçmeli ,gebelik testinde silik çizgi,gebelik testinde çift çizgi,evde gebelik testi yapma hakkında bilgiler Testin adetiniz gecikmeden önce yapmanız fayda sağlamaz, gebeliğin testte görüebilmesi için adet gecikmesi olması gerekir hatta adet gecikmesinin üzerinden...
 4. EVDE KISIRLIK TESTİ YAPILIRMI?

  EVDE KISIRLIK TESTİ YAPILIRMI?

  kısırlık testi nedir,kısırlık testi nasıl yapılır,evde kısırlık testi olurmu,kısırlık testi yapanlar,kısırlık testi hakkında bilgiler Son yıllarda evde yapılabilen kısırlık testi (infertilite testi) olarak üretilen bazı kitler yurtdışında ve Türkiye'de piyasada mevcuttur. Bu testlerden bazıları sadece erkek kısırlığını test etmek için üretilmiştir (evde sperm testi), erkekteki sperm...
 5. İdrar testi negatif çıktı yinede hamile olabilirmiyim?

  İdrar testi negatif çıktı yinede hamile olabilirmiyim?

  Anne olmak bir çok bayanın hayali olduğu gibi,çocuk istemeyen çiftler içinde kabus olabiliyor.Evde test yaptım negatif hamile değilmiyim diye bize sık yöneltilen bu soruya açıklık getirelim.Gebelik belirtilerini yaşıyorsnuz, test yaptınız ve testiniz negatif.Testi erken yapmanız sonucu etkiler.Bu yüzden yukarda belirttiğimiz gibi testi mutlaka mens gecikmesi olduğunda yapılmalısınız.Testi...

Sayfayı Paylaş