Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  EVDE KISIRLIK TESTİ YAPILIRMI?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kısırlık testi nedir,kısırlık testi nasıl yapılır,evde kısırlık testi olurmu,kısırlık testi yapanlar,kısırlık testi hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Son yıllarda evde yapılabilen kısırlık testi (infertilite testi) olarak üretilen bazı kitler yurtdışında ve Türkiye'de piyasada mevcuttur. Bu testlerden bazıları sadece erkek kısırlığını test etmek için üretilmiştir (evde sperm testi), erkekteki sperm sayısına göre sonuç verir. Bazı testler ise hem erkek hem kadın için üretilmiştir, kutu içerisinden çıkan bir kit erkek sperm sayısına göre sonuç verir, diğer kit kadının kısırlık (infertilite) problemine dair idrar testidir. Bu testlerle ortalama 1 saat civarında sonuç alınabilmektedir.

  Kadında kısırlık (infertilite) problemi veya hamile kalma, doğurganlık kapasitesi bu testlerde kadın idrarında FSH hormon düzeyine dayanılarak belirlenir. FSH kadın doğurganlık kapasitesinin belirlenmesinde kanda düzeyi ölçülen en önemli hormonlardan birisidir. Bu testler FSH hormonu düzeyini ölçmemektedir ancak sadece idrardaki düzeyi hakkında kabaca fikir vererek eğer düzey çok yüksekse ksırlık problemi olabileceği konusunda sonuç vermektedir. Test üreticileri bunun sadece kabaca bir sonuç verebileceğini ve sonucun doktora danışılarak daha detaylı tahlillerle teyid edilmesi gerektiğini belirtmektedir.

  Erkekler için üretilen testler ise erkekteki sperm sayısı kritik değerin altında ise kısırlık problemi olabileceğine dair sonuç vermektedir. Normalde erkekte 1 mililitre semende en az 20 milyon sperm hücresi bulunması gerekir.

  Evde yapılan kısırlık testleri ne kadar güvenilir?
  Kısırlık testlerin ne kadar güvenilir olduğu tartışmalı bir konudur çünkü bu testler sadece kadın idrarında bulunan FSH hormonu ile erkek sperm sayısına dayanarak sonuç vermektedir. Kısırlık (infertilite) problemi sadece kadındaki FSH düzeyi ve erkekteki sperm sayısına dair belirlenebilecek bir konu değildir. Kadında FSH düzeyi ve erkekte sperm saysı normal olduğu halde kısırlık problemi olabilir. Çünkü kadında FSH dışında bir çok hormon, rahimle ilgili patolojiler, tüplerle ilgili patolojiler ve diğer bir çok sebep kısırlık durumunu (gebe kalma kapasitesini) etkileyebilmektedir. Bunlar hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Erkekte de durum aynı şekilde. Sperm sayısı dışında bir çok faktör erkekte kısırlığa neden olabilir. Bunlar hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sperm sayısı normal olan erkeklerde de kısırlık problemi olabilir. Ayrıca sperm testi (spermiogram) konusunda detaylı olarak anltıldığı gibi spermin sadece sayısı değil, şekli ve hareketleri de çok önemlidir. Sperm sayısı normal olduğu halde hareketli spermleri az olan bir erkekte veya sperm şekilleri yüksek oranda bozuk olan bir erkekte kısırlık problemi olabilir. Bu testler bu durumları değerlendirmez sadece spermin sayısını (onu da kabaca) değerlendirir.

  Bu nedenle sadece bu testlere güvenerek asla bir karar vermemek gerekir. Bu hem yanıltıcı olabilir hem de bu testlere güvenerek kısırlık problemi olmadığını sanan çiftler zaman kabedebilir. Özellikle ileri yaşlarda zaman kaybı çok önemlidir. Kısırlık probleminde zaman kaybetmeden ne kadar erken tedaviye başlanırsa o kadar iyi sonuç alınır. Bu testlerin özellikle kısırlık muayenesi ve gerekli araştırmalar, sperm testi için doktora başvurmaya utanan, çekinen çiftler için ürtildiği belirtilmektedir ancak kısırlık mutlaka doktor kontrolünde detaylı tahlillerle ve testlerle sebebinin araştırılması gereken ve buna göre tedavisinin ayrıntılı planlanması gereken bir durumdur. Hasta evde yaptığı basit 1-2 test ile kısırlık durumu konusunda fikir elde edemez hatta bu testlerle bir doktor bile fikir öne süremez, mutlaka burada bahsedilen detaylı tahlillerin ve testlerin sonuçlarını görmek gerekir.
   
EVDE KISIRLIK TESTİ YAPILIRMI? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kısırlık testi

  kısırlık testi

  ABD'de satışa sunulan test ile doktora gitmeden kısırlığı teşhis etmek mümkün. Test sayesinde çiftler, kısırlık sorunları olup olmadığını 1-2 saat gibi kısa sürede öğrenebiliyor. Kadının yumurtası erkeğin spermi Artık çiftlerin kısırlık testini evde, yapmaları mümkün. ABD'de piyasaya sürülen ve evde uygulanan test sayesinde erkeklerin spermlerinin hareketliliği, kadınların ise yumurta...
 2. hormon testi tok karnına yapılırmı???

  hormon testi tok karnına yapılırmı???

  arkadaşlar hormon testi tok karnına yapılırmı yani aç olduğumuza göre çok fark olurmu değerlerde ve ayrıca prolaktin seviyesi 11 olması normalmii?
 3. evde karın kası yapılırmı

  evde karın kası yapılırmı

  Arkadaşlar ben evde karın kası yapmak istiyorum ama bu mümkün mü,yoksa illa spor salonuna mı gitmem gerekiyor?
 4. evde sirke yapılırmı?

  evde sirke yapılırmı?

  Selamlar arkadaşlar. Ben merak edeiyorum acaba evde sirke yapılabilirmi?Eğer böyle birşey varsa tarif verirmisiniz?
 5. Evde kısırlık testi nasıl yapılır?

  Evde kısırlık testi nasıl yapılır?

  Son zamanlarda evde yapılabilen kısırlık testi (infertilite testi) şeklinde üretilen, bir takım kitler yurtdışında ve Türkiye’de piyasada bulunmaktadır. Bu testlerden bir kısmı, yalnızca erkek kısırlığını test etmek için imal edilmiştir. (evde sperm testi) Erkekte mevcut olan sperm sayısına bakarak, kısırlık olup olmadığı ile alakalı sonuç verir. Bazı testler ise, hem erkek hem kadın için...

Sayfayı Paylaş