Evde kuş bakımı nasıl olmalı ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Evde kuş bakımı nasıl olmalı ?
Uzun tartışmalar ve çok düşündükten sonra, siz ve aileniz eviniz için doğru evcil hayvanınızın bir kuş olduğuna karar verdiniz. Ancak, ne tür bir kuş seçmelisiniz ? Bu konu da kararsızsınız. Pek çok olasılık vardır: güvercinler, ispinozlar ve hatta papağanlar. Bir sürü kuş türü vardır ve çoğunu evinizde besleyebilirsiniz.kuş bakımı.jpgEvde beslemek için kuş seçimi

Kuş bakımı, her kuş türü için aynı temel yaklaşımla başlar. Evcil kuş bakımı, doğru türde bir kuşa sahipseniz, basit ve eğlencelidir. Kişiliğinize ve yaşam tarzınıza uyan bir kuş seçtiğinizden emin olun. Ardından elde ettiğiniz kuş türü ve ihtiyaçları hakkında elinizden gelen her şeyi öğrenin. Doğru bakımın sağlanması, kuşunuz için uzun ve mutlu bir yaşam sürmenizi sağlayacak . Kuş bakımı, kuşunuz için konut ile başlar. Kuşların dinlenebileceği, oynamak ve egzersiz yapmak için iyi bir ortama ihtiyaçları vardır. Birincil kuş evleri kuş kafesleridir.

Evde beslenecek kuş türleri

Tüm kuş türleri evde beslemek için uygun değildir ve tüm kuşların mizaçları veya bakım ihtiyaçları sağlayabildiğiniz şeye uygun olmayacaktır. Hangi kuşu seçeceğinize karar vermeden önce, sizi ilgilendiren kuş türleri hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmeniz gerekecektir. Kuşla etkileşime girmeye ve mümkün olduğunca kafesin dışındaki zamanı denetlemenin yanı sıra günlük etkileşim sağlamaya istekli olmalısınız. Dürtü üzerinde bir kuş almayın

Sahip olacağınız en yaygın kuş türlerini tanıyın. Kanarya, ispinoz, muhabbet kuşu , güvercin ve papağan evde beslenebilir kuş türleridir. Kuşun ömrünü düşünün. Papağanlar gibi bazı kuşlar uzun ömürlü olurlar. Birden fazla kuş alıyorsanız, uygun konut düzenlemelerini göz önünde bulundurun. Bazı kuşlar konut paylaşımı yapabilecek, diğerleri ise geçinemeyecek. Bu yüzden kafes seçimi son derece önemlidir. Türe bağlı olsa da, iki erkek bir dişi yada iki dişi bir erkek kuş alabilrisiniz. Eğer kavga ederlerse, onları ayırmalısınız.

Kuşlar için kafes seçimi

Kuşa ev sahipliği yapmak için doğru türdeki kafesleri satın alın. İstenen kafes kuş türüne göre değişir. Bazı kuşlar için, kafes içinde kısa mesafelerle uçabilmenin, sağlıklı bir yaşam alanına sahip olmasının önemli bir parçası olabileceği düşünülmektedir. En azından büyük kuşlar kuşun kanat yüksekliğinin (derinlik, genişlik ve yükseklik) bir buçuk katı olan bir kafeste barındırılmalıdır. Kafes çubukları çok küçük olmamalı; çubuk teller veya uzunluklar çok küçükse, kuşun pençeleri üzerine veya içerisine sıkışabilir. Aynı şekilde, çubuklar kuş kafasının sıkışabileceği veya kuş sıkışabileceği ve kaçabileceği kadar büyük olmamalıdır. Kafes şeklini düşünün. Basit bir dikdörtgen kafes her zaman en iyisidir. Daire kafesler kuş için kötüdür. Kuş için neredeyse hiç yer yoktur ve sürekli sabit kalmak kuşunuzu çıldırtabilir. Birden fazla kuş barındırırsanız alanın yeterli olduğundan emin olun. Küçük bir kafeste asla birden fazla kuş bulundurmayın.

Kafesi uygun bir yere koyma

Kuş kafesinin yeri de kuşun kişiliğinden etkilenir. Çok sosyal bir kuş ilgi odağı olmaktan ve sürekli insan trafiğini görmekten hoşlanıyorken daha gergin bir kuş, daha sessiz ve huzurlu bir yerde olmaktan keyif alır. Kalıcı olarak bir pencerenin önüne bir kafes koymaktan kaçının. Kuş, sinirlenmesine neden olabilir.

Kafesin altına bazı eski dergileri / gereksiz kağıtları yerleştirin. Bu, temizlemeyi çok daha kolay hale getirir . Kuşu ilk getirdiğinizde, kuşa çevreye alışması için zaman tanıyın. Bununla birlikte, yeterli miktarda yiyecek ve su bıraktığınızdan emin olun.Bakmakta olduğunuz kuş türüyle ihtiyaç duyulan gıdaları belirleyin. Bazı kuşlar sadece belirli yiyecek türleri ile beslenirler.Birçok kuş türü için uygun olmayan bazı gıdalar var. Örneğin, kuşu alkol, çikolata veya avokado ile beslemeyin. Bunların her biri kuş için toksik olan kimyasal bileşenler içerir.Beslenme düzenlemelerini sağlıklı tutun.Kuşu her gün yaklaşık aynı saatte düzenli olarak beslemeyi deneyin. Kuşunuz için yemek zamanını etkileşimli bir zaman yaparak yemek deneyiminizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Örneğin kuşunuzu bir anda, elinizden bir parça yemek yemeye özendirin. Kendi kendini temizlemek için yeterince büyük bir kapta su sağlayın. Kafesi temiz tutun . Temiz kafes, kuşunuzda oluşan bakteri, mantar veya viral enfeksiyon değişikliklerini azaltır.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Kuş severlerin kuşları tercih etmelerinin farklı sebepleri vardır ve bu nedenlerden biri de bu tüylü hayvanların bakımının basit olmasıdır.Kuş severler ya kuşun güzelliğinden yada sesinden etkilendiği için kuş bakımını üstleniyorlar. Kuş sahipleri, yalnızca güzelliği ve sesi nedeniyle değil, aynı zamanda insanın sözlerini konuşacak şekilde eğitilebilen, kuşları da çoğunlukla tercih ediyorlar. .Kuşlar aktif ve meraklıdır ve hareket etmek ve oynamak için yeterli alana sahip olmaları gerekir. Yetersiz beslenme, kafes kuşlarında hastalığın en yaygın nedenidir. Bu yüzden kuşunuzun sağlıklı beslendiğinden emin olun ve ne tür besinler tüketebileceğini kuşu temin ettiğiniz yerden öğrenin.
 
Ecem ;)

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Ben kuşları çok seviyorum ama bir kafese kapatılmalarınıda doğru bulmuyorum. Bu onların özgürlüklerini kısıtlamak demek . Hayvanları doğal ortamında bırakmak en doğrusu. İlla evde bir hayvana bakmak zorunda değilsiniz. Doğaya onların ihtiyaç duydukları besinleri, konutları sağlayabilirsiniz. Ne zaman kafeste bir hayvan görsem empati yapıyorum. Komik gelebilir ama düşünürseniz onlarda bir can taşıyor .
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
İyi tasarlanmış ve inşa edilmiş kafaesler , kuşlar için en tatmin edici konuttur.Taşınabilir bir kafes standı, kuşların rahatlıkları için yeniden konumlandırılmasına izin verir. Kuşlar gölge olmaksızın güneş altında bırakılmamalıdır.Kafes kuşunun temel diyeti özel hazırlanmış çekirdek karışımlarından oluşmalıdır. Bu diyet yeşil gıda ve meyve ile desteklenmelidir.Her türün farklı ihtiyaçları vardır,Seçtiğiniz kuşun ne tür bakıma ihtiyacı olabileceğini de mutlaka sorun.Vahşi doğada kuşlar tımar ihtiyaçları ile ilgilenirler. Bununla birlikte, evcil kuşların sahiplerinden zaman zaman kanat, pençe ve gagaları kesmek ve banyo yapmak da dahil olmak üzere biraz yardıma ihtiyacı olabilir.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Kuş sahipleri olarak, değerli evcil hayvanlarımızı etkileyebilecek hastalık ve rahatsızlıkların farkında olmak önemlidir. Hastalığın erkenden tespit edilmesi, evcil kuşlar da başarılı bir tedavinin anahtarıdır ve çoğu vakada hayatta kalmaları için önemlidir. Kuşları etkileyen en yaygın hastalıklardan bazılarının ve semptomlarının nasıl tanımlanacağı hakkında genel bilgi edinmek için okumaya devam edin . Kendi kuşunuzun, bu hastalık bulguları ya da diğer karakteristik olmayan davranışlardan herhangi birini sergilediğini fark ederseniz hemen veterinere götürün .
 
M e g

M e g

Melekler Mekanı
Bazı alerjik bünyeler için kuşların tüyleri ajerji sebebi olabilir. Bu sebeple kuş alırken bu durum da gözönünde bulundurulmalı.
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
2
Görüntüleme
50K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Üst