1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Evde limon ağacı bakımı nasıl yapılır?

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Evinizin belirli bir köşesinde yetiştireceğiniz küçük bir limon ağacı sizin için aromatik ve zevkli bir deneyim olabilir. Yeni başlayanlar için kapalı alanda ağaç yetiştirmek korkutucu görünebilir, ancak aslında göründüğü kadar da zor değildir.
  Saksıda limon yetiştirmek için öncelikle saksının istenilen büyüklükte olması önemlidir. Sonrasında ise Ph derecesinin 6 – 6,5 olduğu, iyi bir asit yapısında ve besin değeri yüksek bir toprak gerekmektedir. Narenciye türlerinden limon aşırı rüzgarı ve aşırı soğuğu sevmediği için eğer balkonda ya da terasta tutulacaksa rüzgardan korunmalı, güzel güneş alan bir ortamda tutulmalıdır. Bununla beraber limon ağacı sağlıklı bir şekilde büyümek ve en iyi ürünü verebilmek için çeşitli besinlere ihtiyaç duyar.  < Konu Resmi..>
  Elverişli bir saksıda yetiştirildiği ve büyümesi için yeterli alanı olduğu zaman limon ağacı mükemmel bir ev bitkisi olabilir. Aynı zamanda, limon ağaçları çok fazla ışığa ihtiyaç duyar. Bu sebeple kış aylarında floresan ışığıyla desteklenmesi gerekebilir. Yaz aylarında ve ılıman havalarda ise limon ağaçları dışarı çıkarılabilir. Böylece arılar ve diğer böcekler sayesinde polen yayarak döllenmeleri sağlanacak ve daha fazla meyve verecektir.  Saksıda Limon Bakımında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?  Limon ağacının satın alınmasının ardından saksısının kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer küçük bir kapta ise onun yerine minimum 17 olmak üzere 22 ya da 28’lik saksılara alınmalıdır.
  Çok iyi besin alabileceği toprak ortamının sağlanması gerekmektedir.
  Havadar, rüzgardan uzak, iyi ışık alan ve güneşli bir yere konulmalıdır.
  Sulanması çok önemlidir, ancak aynı zamanda çok fazla suya da maruz kalmamalıdır. Saksının altı delik olmalı ve iyi drene olmalıdır. Sulama yapıldığında ise altında su birikmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü limon aşırı sudan etkilenir, mantar hastalıklarına yakalanabilir ve çok kısa sürede yeşil yaprağını kaybedebilir.


  Eğer balkonda ya da terasta yer alıyorsa çok soğuk havalarda, don olayları geçene kadar dondan koruyacak bir kaplama yapılmalıdır.
  Toprağın PH derecesi 6-6,5 olmalıdır ve besin değeri yüksek olmalıdır. Ayrıca toprağın gübreye de doyması gerekmektedir. Azot, fosfor ve potasyum özellikleriyle zenginleşen bir toprakta yetiştirilmesi de oldukça önemlidir.


  Çok yoğun güneş ve yoğun ışık ister. Bol ışık ve güneş alan bir yerde çok iyi verim verecektir. Bulunduğu ortam ev salonları gibi kapalı bir ortam olmamalıdır, çünkü böyle yerlerde yeterli havalandırma olamamaktadır.  Kalorifer yanlarına ya da ısıtıcı kenarlarına konulmamalıdır. Çünkü buralarda çok fazla buharlaşma ile nem kaybı olur ve bu da fidanları kurutabilir.
  Saksınızın en altına küçük çakıl taşları koyarak saksı suyunun daha iyi drene edilmesi sağlanabilir ve daha rahat bir şekilde boşaltım yapılabilir.
  Çok soğuk bir odaya konulmamalıdır, çünkü betonun soğuğu da limon ağacını olumsuz yönde etkileyecektir.


  Limon ağacının verimini artırmasında budama işlemi oldukça önemlidir. Ağacın çeşitli hastalıklardan korunması budamayla önlenebilir.


  Limon Ağacı Ne Zaman Meyve Verir?

  Bahar aylarının ilk günlerinde, güneşin sıcaklığını hissettirmeye başladığı günlerde güzel kokulu, mum şeklinde, beyaz çiçekler verir. Sonrasında, Ağustos sonundan Ocak sonuna kadar hasatını verir. Şubat ayında ise budama ve çiçeklenme öncesi ilaçlama yapılmalıdır.

  Limon Ağacı Nasıl Budanır?

  Limon ağacı birçok farklı boyda olabilir. Bodur ağaç şeklinde olup 2.44 metreye kadar ulaşabileceği gibi, standart ağaç şeklinde 4.6 metreye kadar çıkabilir. Limon ağacı kendi saksısında büyütülebilir ve yine aynı şekilde meyve verir. Ancak hangi boyda olursa olsun, nasıl budanması gerektiğini öğrenmenizde fayda vardır. Ağacınızı budamanız sonucu merkezi açılacak böylece güneş ışığını daha rahat bir şekilde alacak ve spreyleme yaparken size erişim kolaylığı sağlayacaktır. Ayrıca budama sonucu dalların kuvveti artacak ve meyveleri daha kolay destekleyeceklerdir.

  Budamanın Aşamaları:

  Budama için en uygun vakit seçilmelidir. Limon ağacı her daim yeşil kalır, yapraklarını dökmez. Ancak mahsül verdikten sonra büyümesi ve metabolizması yavaşlar. Limon ağaçları daha düşük sıcaklıklarda, tam da bahar aylarında ki hızlı büyümeden önce daha yavaş bir döneme girerler. Budama tam da bu uyku halinde ya da baharın büyümesi başlamadan önce yapılmalıdır.


  Ağaçtaki tüm meyveyi kesilmelidir.
  Zarar gören ve hastalıklı tüm dalları budanmalıdır.
  Kalemin çapından daha küçük olan tüm dalları kesilmelidir.

  Ağacın gövdesinde oluşan filizler ne zaman olursa olsun budanmalıdır. Bu tür filizler alacağınız meyve sayısını düşürür ve ağacın sağlığını olumsuz yönde etkiler. Yeni oluşmuş ve yeşil filizler kolayca koparılabilir. Ancak daha kuvvetlenmiş olanlar budama makasıyla temizlenmelidir.
  Budama şekline karar verilmelidir. Geleneksel limon budama şeklinde ise en alt üstten daha büyük olur. Böylece ağacın tümüne eşit derecede güneş ışığı gelecektir.
  Ağacın dengesinin olması önemlidir. Bir kısmında daha fazla dal var ise diğer kısmıyla eşitlenene kadar dallar kesilmelidir


   
Evde limon ağacı bakımı nasıl yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

  Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

  saç bakımı nasıl yapılır sac bakimi nasil yapilir sac bakımı evde nasıl yapılır saç evde Saç bakımı için illa kuaföe gitmeye gerek yok evde kendinizde saç bakımı yapabilirsiniz nasılmı buyrun cevabı :tik: Saç bakımı yapmadan önce saç derinize göre şampuanınızı belirlemeniz gerekiyor. Eğer saçlarınız kepekliyse mutlaka kepek önleyici şampuanları kullanmalısınız. Röfle yaptığınız zaman...
 2. Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

  Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

  cilt bakımı nasıl yapılır cilt bakımı önerileri kolay cilt bakım yöntemleri Güzelliğin başrol oyuncusudur cildimiz. Gençliğe ve güzelliğe giden en büyük yoldur. Bizde onun için, cildimize iyi bakmalı ve ihtiyacı olan tüm bakımları yapmalıyız. Ama nasıl mı; onu da bu yazımızda öğreniyoruz Melek'ler! TÜM CİLTLER İÇİN CİLT BAKIMI Bal ve buz maskesi uygulayabilirsiniz. Bal maskesi hem...
 3. Evde Limon Ağacı Bakımı nasıl olmalı

  Evde Limon Ağacı Bakımı nasıl olmalı

  Merhaba biz evde limon ağacı yetiştiriyoruz yani balkonumuzda eski bir banyo kazanına diktik:) aşı da yaptırdık bakalım ne olacak sizden Evde Limon Ağacı Bakımı hakkında bilgi rica ediyorum:)
 4. Evde Ayak Bakımı (pedikür) Nasıl Yapılır?

  Evde Ayak Bakımı (pedikür) Nasıl Yapılır?

  evde ayak bakımı,ayak bakımı,pedikür nasıl yapılır, evde pedikür nasıl yapılır, ayak bakımının önemi,ayak bakımı nasıl yapılır, evde ayak bakımı için neler gerekir,evde pedikür , Kadınların elleri kadar ayak görünümü de oldukça önemlidir. Herşeyden önce ayak sağlığı bir kadın için temel unsurların başında gelmelidir.Çünkü ev hanımı yada çalışanda olsak günümüzün uzun bölümü ayakta...
 5. Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

  Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

  evde tırnak bakımı nasıl yapılır,doğal yöntemlerle tırnak bakımı,tırnak bakımı nasıl yapılır görüntülü,manikür nasıl yapılır,el ve tırnak bakımı nasıl yapılır videolu,el ve tırnak bakımı hakkında bilgiler, [MEDIA] Tırnaklarımızın doğal bir uzama hızı vardır. Yetişkin bir kişinin tırnakları ortalama olarak haftada yarım milimetre kadar, ayda iki milimetre kadar uzar. Tırnak Bakımı Nasıl...

Sayfayı Paylaş