Evde mobilya nasıl boyanır?

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Evde mobilya nasıl boyanır?
Evde mobilya boyama fikri herkesin üstesinden gelebileceği bir iş değildir. ahşap boyamaya ilgim var. O yüzden biliyorum ki ahşap boyama çok eğlenceli ve zevkli bir iş. Bir işe emek verdikçe güzelleşiyor. Bu nedenle emek vermeyi sevenlerinde zevk alabileceği bir dekorasyon fikri olarak bugünkü yazımda sizlerle evde mobilya boyama konusunda neler yapabileceğiniz hususuna değinmek istiyorum.

evde mobilya nasıl boyanır.jpg

Üst resimi incelediğiniz zaman eski bir şifonyerin ilk hali olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Zımparalama işlemi öncesi boyanacak nesnenin tüm parçaları çıkarılır. Bütün parçalar titiz bir şekilde mümkünse açık bir alanda zımparalanır. Ardından temiz nemli bir bez ile nesne silinir. Sıra hangi renk boya kullanacağınızı ayarlamaya gelir. Renk tercihinize göre boya alırken rulo fırça almayı da unutmayın; çünkü rulo fırça ile pürüzsüz boyama işlemi yapabilmeniz mümkün olabilecek.

İstenilen renge göre boyama işlemi oldukça kolay bir şekilde ilerler. sizin seçtiğiniz rengin tam tonunu tutturana kadar boyama işlemi kat kat devam ettirilir. Astar boyası atıldıktan sonra boyama işlemi biraz daha zevk verici şekilde devamlılığını korur.
Mobilya-Nasıl-Boyanır4.jpg

Sadece şifonyer değil evinizde eskimiş pek çok mobilya üzerinde de değişim yakalayabilirsiniz. İstediğiniz bir obje üzerinde değişim gerçekleştirme fikrini hayata geçirebilir; farklı teknik denemeleri ile mobilyalarınızın daha dekoratif görünüm kazanabilmesi adına imkan tanıyabilirsiniz. Bazen farklı resim yapıştırmaları ya da kabartmalı polyester süs kullanımları ile de objeniz üzerinde bambaşka etkiler yakalamak mümkün olabilecek.
dresuar-boyama-nasil-yapilir-4.jpg

Tek renk bir renk seçimi ile boyanan bir obje resmini üst resimde zevkinize sunuyorum. Bu tarz bir değişim gerçekleştirmeyi de düşünebilirsiniz. Neon renk seçimlerinde bulunarak dresuarınızda renkli kişiliğinizi yansıtma imkanı yakalayabilirsiniz. Farklı kulp seçimlerinde bulunarak ya da ayak bölümlerinde şablon uygulamaları gerçekleştirerek de etki gücünü arttırıcı seçeneklerde bulunma fırsatını değerlendirebilirsiniz.
boyamaüm0241.jpg

Eskitme yöntemine ne dersiniz? Mobilyalar üzerinde etkisi kanıtlanmış olan eskitme yöntemi üzerinde de kaliteli seçimlerde bulunma şansını değerlendirebilrisiniz. Farklı bir eskitme görünümü ve nostaljik kulpları ile sizleri mutlu edebilecek kadar güzel bir form kazanmış üstteki model ile beğeninize yanıt olmaya çalıştım. Genel olarak boyama işlemi sonrası vernik işine hemen geçilmemelidir. Vernik öncesi boyanın nesne üzerinde tam etkili bir hava kazanmasını sağlayabilmek adına boyanın kendine gelmesine destek olabilirsiniz.
cb1a9e1a4ff25efbf28def224f86b723.jpg

Öncesi ve sonrası ile üst resimde sunmuş olduğum örnekte değişimin farkındalığını yaşıyorsunuz değil mi? Vernik işlemi öncesi dileyen farklı teknik araştırmalarında bulunarak mobilya üzerindeki ahengi de değiştirme fikrini hayata geçirebilir. Benim beğendiğim budak uygulaması ve şablon desenleri. Son derece şık duran bir şablon deseni ile çalışılan masa örneğini de sizler için araştırıp aşağıya ekledim. Umarım beğenirsiniz. Keyifli boyamalar diliyorum.
budak-desenli-sehpa-3.jpg

Geri