Evde pedikür nasıl yapılır ?

Uzman SühaN

Administrator
Evde pedikür nasıl yapılır ?
Ayak bakımı biz kadınlar için önemlidir. Bakımlı ayaklar güveni artırır. Pedikür, bildiğiniz gibi, ayak tırnaklarınızı iyi durumda tutan bir kozmetik tedavidir . Yeni bir şey değil; insanlar binlerce yıldır pedikür yapıyor.Pedikür tarihi Babil dönemine kadar uzanır. Pedikür çoğunlukla kadınlar arasında popülerdir. Pedikürü çoğu kadın güzellik merkezlerinde yapıyor. Oysa kendinizde evde pedikür yapabilirsiniz.


pedikür yapımı.jpg
Harika bir manikür yapmak için belirli malzemelere ihtiyacınız olacak. Çoğu malzeme yerel bir makyaj deposunda veya eczaneden satın alınabilir. Salon tarzı manikür yapmak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:


Tırnak cilası, temel kat ve üst kat

Oje çıkarıcı aseton

Pamuk topları

Sıcak su ve nemlendirici duş jeli ile dolu bir kase

Bir manikür itici ve manikür bıçağı içeren manikür araçları kümesi

Manikür nemlendiriciHer şeyden önce, önceden mevcut olan ojeyi çıkarmanız gerekir. Bunu yapmak için oje çıkarıcıyı ( Aseton ) kullanın. Eski oje kaldırılmadıkça, üstüne yeni renk eklemek zor olacaktır. Şimdi tırnaklarını düzelt. Bir tırnak makası kullanarak, tırnaklarınızı hoş görünmesini sağlamak için kesin.Tırnaklarınızı düz ve doğru uzunlukta kesmeye dikkat edin.Tırnaklarınızın köşelerini kesmediğinizden emin olun, çünkü tırnak batması gelişebilir.Tırnak batması genellikle ağrı, kızarıklık ve şişmeye yol açar.Tırnaklarınızın kesme işlemi varsa törpünüzü elinize alın.Tırnak törpüsü kullanarak tırnaklarınıza güzel bir şekil verin.


pedikür tırnak kesimi.jpg

Bir küveti ılık suyla doldurun. Ayrıca rahatlamak için epsom tuzu ve esansiyel yağı da eklemek isteyebilirsiniz. Zor ve yorucu bir günün ardından, küvette uzanmak kendinizi gevşetmenin harika bir yoludur. Epsom tuzu cildi yumuşatmak ve her türlü iltihabı giderici için özellikleriyle bilinir . Cildi parlatır ve ayrıca cildi peeling yapar.Sadece suya yarım bardak Epsom tuzu ekleyebilirsiniz.Öte yandan uçucu yağ sinirler üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir.padikür yapılışı.jpgBir kaplıcada pedikür yaptırma duygusuna sahip olmak istiyorsanız, kesinlikle küvette bulunan suya birkaç damla esansiyel yağ eklemeniz gerekir.Şimdi ayaklarınızı tamamen ılık ve kokulu suda ıslatın. Ayaklarınızı en az 15 dakika bekletin.Bu şekilde ıslatılması, sert nasırları yumuşatır ve tırnakları yumuşatırken kiri temizler.Ayaklarınızı temiz bir havlu ile kurulayın.Ayak ıslatma işlemi bittikten sonra, ayaklarınız için iyi bir ovalama zamanıdır, böylece sert, kuru ve ölü deri gider .Ayak tırnaklarınıza vazelin sürün ve masaj yapın. Vazelinle Masaj cildi yumuşatır.Şimdi, bir ayağınızı alın ve topuklarınızı, ayak bileklerinizi ve ayak tabanlarınızı iyi ve nazik bir ovalama yapın.Ayak parmakları arasındaki alanları atlamayın. Fırçalama işlemini bitirdikten sonra, durulayın ve ayaklarınızı bir havluyla silin.Temizlik sonrası, ayaklarınızı nemlendirmenin zamanı geldi.Nemlendiricinin ayaklarınıza uygulanması, tazelik hissi uyandıracaktır. Biraz nemlendirici alın ve ayaklarınızın tüm bölgelerine masaj yapın.Bunu yaparken en az 5-10 dakika harcayın. Ayaklarınızı temizledikten sonra, onlara zeytinyağı ya da badem yağı ya da her ikisinin karışımı ile masaj yapabilirsiniz.Ayaklarınıza bu şekilde masaj yapmak kan dolaşımını iyileştirir ve cildinize sağlıklı bir görünüm ve parlaklık verir .


ayak nemlendirme.jpg

Manikür setinizi açın tırnaklarınızı törpüyle güzelce şekillendirin. Fazla et parçalarını et pensi et makası ile çıkarın . Ayklarınızı temizleyin ve tırnaklarınız artık oje sürmeye müsait. En çok sevdiğiniz ya da giyeceğiniz elbise ile iyi giden bir oje rengi seçin. Fırçanın güzel, tekdüze bir ton için daha uzun olmasını sağlayın. Ayak tırnaklarından her birini bu şekilde boyayın.Ayak tırnaklarınızı oje rengi ile tamamladıktan sonra, kurumaya yetecek kadar zaman verin.15-20 dakika sonra, oje tamamen kurur . Artık evde pedikür nasıl yapılacağını öğrendiniz.
pediür.jpg
Herhangi bir cila yapmadan önce tırnaklarınızı nemlendirmelisiniz. Bu, tırnaklarınızın nemini koruyarak tırnaklarınızı sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. Manikür setinizde tırnak etini geriye itmek için kullanılan nesneyi elinize alın. Etinizi nazikçe arkaya doğru itin. Çok nazik davranın. Fazla eti keserseniz bu acı verici olabilir.Tırnaklarınız istenilen boyut ve şekilde değilse, bunları kesmeniz gerekir.Tırnakları istediğiniz uzunlukta kesin.Geleneksel bir pedikür seti, ayaklarınızın ve ayak parmaklarınızın daha iyi görünmesini ve hissettirilmesini sağlayan araçlar ve aksesuarlar içerir.Pedikür kitleri kusurları ortadan kaldırmak içindir.


Sevgili hanımlar cilt kuruması nedeni ile ayak topuğundaki çatlaklar çoğu kadın için ortak bir sorun. Görünüm açısından hoş olmadığı gibi size acı verebilir. Topuk çatlağını kolayca tedavi etmek için her gece ayaklarınızı yıkayın ve çatlak olan yerlere bol vazelin sürün. Daha sonra çorap giyin. Bu işlemi 1 hafta boyunca yapın. Topuk çatlaklarınızın geçtiğini göreceksiniz. Ayrıca vazelin ayaklarınızı yumuşacık yapıyor ve ipeksi bir görünüm sağlıyor.
Konumuz pedikürden açılmışken şunuda belirtelim sık sık tırnak kırılması yaşıyorsanız tırnaklarınıza beyaz elma sirkesi sürün. Elma sirkesi tırnak kırılmalarına tırnak mantarına iyi gelmektedir. Bunun dışında tırnaklarınızı güçlendirmek için limon suyu kullanın. Limon suyunu avucunuza sıkın ve elinizi komple ovun. Yaş ilerledikçe ellerde kahverengi lekeler çıkıyor limon suyu bu lekelerin oluşmasını da engelliyor. Sevgili hanımlar sizler el ve ayak bakımı için neler yapıyorsunuz ? Konuya dair yorum ve önerileriniz bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz.
 

Uzman SühaN

Administrator
Ayaklar, özellikle yaz aylarında düzenli dikkat gerektiren vücudun en önemli parçasıdır. Bu, ayakların toza ve kire maruz kaldığı zamandır.Ayaklarınıza doğal güzel bir görünüm kazandırmaya yardımcı olan bir pedikürün birkaç avantajı vardır. Pedikür yapmadan önce, mevcut ojeleri çıkardığınızdan ve tırnaklarınızı doğru uzunlukta kestiğinizden emin olun. İyi kalitede bir pedikür için, bazı temel malzemelere sahip olmanız gerekecek. Tırnaklarınıza bal yada nemlendirici ile masaj yapın. Su dolu kabın içine biraz limon biraz duj jeli dökün. Ayaklarınızı bu suya daldırın. 10 dakika bekledikten sonra topuklarınızı poza taşı ile ovun. Ölü derileri bu şekilde atacaksınız. Daha sonra tırnak kenarında biriken etleri nazikçe alın. İşlemi yaparken dikkatli olun çok derin kesmemeye çalışın. İşlem bittikten sonra tırnaklarınızı ve ayaklarınızı limonla ovun. Daha sonra durulayın ve ayaklarınıza vazelin sürüp çorap giyin. Bu işlem ayaklarınızın daha pürüzsüz görünmesini sağlayacaktır. Sizler evde pedikürünüzü nasıl yapıyorsunuz ? Deneyimlerinizi bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz .
 
Üst