Evde pirinç ununu nasıl yaparım tarifini bilen var mı?

• Konbuyu başlatan Hazalım00
  • Başlangıç tarihi
H

Hazalım00

Forum Okuru
Evde pirinç ununu nasıl yaparım tarifini bilen var mı?

Evde pirinç unu yapımı melek kadınlar kulubü evde pirinç unu nasıl yaparım forum'da.​

Yakın zamanda doğum yaptım ve evde kendim doğal şeyler yapmaya çalışıyorum hep. Bebeğim olduktan sonra daha dikkat etmeye çalışıyorum desem daha da doğru olur. Örneğin bir tek pirinç unu yapımını merak ediyorum. Evde yapanlar varsa anlatabilir mi? Evde pirinç unu nasıl yaparım hanımlar bilgisi olan var mı? Bebeğim de yakında ek gıdaya geçerse pirinç ununu bile hazır almak istemiyorum hanımlar.

Merhaba
Bebeğiniz için böyle bir şey düşünmeniz çok güzel ayrıca kendiniz aileniz için de doğal beslenmek son derece önemli ama bazımız için kolayımıza geliyor hazır ürünleri alıp kullanıyoruz işte. Pirinç ununu evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Pirinç ununu evde yaparken sırasıyla anlatayım dilerseniz.

''Evde pirinç unu nasıl yapılır''​

• Öncelikle pirinçleri ıslatıyorsunuz
  • Süzülen pirinçleri havluya yayın
  • Fırın tepsisine koyup kıtır olana kadar yani 2-2.5 dk kadar fırınlıyorsunuz
  • Fırında kıtır olan pirinçleri rondodan çekin un kadar olana kadar
  • Sonrasında eleyebilirsiniz pütür kalan parçaları tekrardan çekebilirsiniz
Pirinç suyu cilde de iyi geliyor bilginiz var mı bilmiyorum ama aşağıda size link vereceğim inceleyebilirsiniz. ''Pirinç suyu cildi güzelleştiriyor'' bir bakın derim.

Vay anasını vallahi billahi ihtiyarlamışız. Annemin yaptığı geldi aklıma. Tabi o vakitlerde rondo mondo hak getire :D:D Havanda döver ince bi tülbentten geçirirdi. Hey gidi günler heeeeeeey yaşlandık be yav :D:D

@LaViNYaM Şekerim bu pirinçleri kaç dakika ıslatıyoruz ? Yani bi sudan geçiriyoruz yeterli mi yoksa suda misal 10 dk bekletmek kafi mi ?
Sadmin im pirinçlerin o bulanık suyu gidene kadar yıkanılır 20 dk kadar sanırım beklese yeterlidir suyun içinde sonrasında kuru havluya seriliyor. Kimisi fırınlamadan da direkt kuruyunca rondodan geçiriyor bu tarifte fırınlanma var nasıl dilerseniz o şekilde.

Geri