Evde şeker hamuru nasıl yapılır?

Uzman SühaN

Administrator
Evde şeker hamuru nasıl yapılır?
Tamamı evde bulunan malzemeler ile kolayca hazırlayabileceğiniz bir şeker hamuru tarifimiz var.Şimdi size evde yapabileceğiniz birkaç şeker hamuru tarifi vereceğiz. İlk tarifimiz marsmallow ile yapılan şeker hamuru diğer iki tarifimiz ise normal sadece nişasta ile yapılabilen, siz kendiniz bu tariflerden herhangi birini seçebilirsiniz. Haydi, sizi daha fazla bekletmeden hemen tarifleri vermeye başlayalım. Evde şeker hamuru nasıl yapılır, merak edenler için buyurun tarifi

6.jpg


Evde şeker hamuru

Malzemeler

100 gram marshmallow şeker (her rengi ayrı ayrı yapmalısınız)


1 yemek kaşığı su

Bir çimdik tuz

Bir paket pudra şekeri

Yapılışı

Şekeri ilk olarak cam bir kaseye boşaltın. Şekeri eritmek için içi su dolu bir tencerenin içerisine şekerli cam kaseyi yerleştirin. İçine su kaçmamasına dikkat edin. Şeker tamamen eriyip yapışkan bir kıvama gelince ocaktan alıp sudan çıkartın. İlk önce tuzu ardından da 1 kaşık suyu şekere ekleyin sonra da pudra şekerini karışıma katarak iyice karıştırın. Hamur haline geldikten sonra elinizle yoğurmaya başlayın. Ele yapışmayan yumuşak bir kıvama gelince yoğurmayı bırakın ve hamuru yuvarlak haline getirin. Üzerine margarin sürdüğünüz hamuru streç filme sarın ve 1 gün bekletin. Ertesi gün hamuru tekrar yoğurup ister pastalarınızda isterseniz de kurabiyelerinizde kullanabilirsiniz. Renkli şeker hamuru elde etmek istiyorsanız da çeşitli renklerde gıda boyası ekleyebilirsiniz.


Ev yapımı şeker hamuru


Malzemeler

1 çay bardağı su

1 çay bardağı toz şeker

6 damla limon suyu

2 ya da 3 yemek kaşığı kakao

Alabildiği kadar pudra şekeri

Yapılışı

Şeker, limon ve suyu bir tencere koyun ve kaynatmaya başlayın. Kaynamaya başladıktan sonra 15 dakika daha kaynatın yanmamasına dikkat edin. Yaptığınız şerbet soğuduktan sonra kakao ve aldığı kadar pudra şekerini ekleyin yoğurun ve hamur kıvamına geldikten sonra streç filmle kaplayıp 1 gün buzdolabında bekletin. Ertesi gün kullanmaya başlayabilirsiniz.

Başka renklerde hamurlar elde etmek istiyorsanız kakao yerine gıda boyası kullanabilirsiniz.
 
Üst