Evde simit nasıl yapılır ? Evde simit yapılışı tarifi

Uzman SühaN

Administrator
Evde simit nasıl yapılır ? Evde simit yapılışı tarifi
Simit sevmeyen varmıdır acaba? Sabah kahvaltılarında,iş koşuşturmalarında,öğlen arası paydoslarda ekonomik yoldan karnı doyurmanın en avantajlı yiyeceğidir simit.Susamla kaplı yuvarlak biçimli bu lezzetli atıştırmalığın diğer ismi gevrektir. Günümüzde simit evlerinde servis edilen simit, eski usul tablalar da küçük camekanlı arabalarda da satışa sunuluyor.

Peki bu harika lezzeti hiç evde yapmayı düşündünüz mü? Yapılışı oldukça pratik olan simidi evde kendim denedim ve sonuca bayıldım.Misafirleriniz için de hoş bir sunum olan simidi ,okula giden çocuklarınızın beslenme kutularına da koyabilirsiniz. Sevgili hanımlar şimdi simit yapımı için kolları sıvamaya ne dersiniz? Evde simit yapmak isteyenler için çok güzel bir tarif. Simit yapmanın tahmin ettiğiniz kadar zor olmadığını görüp bu tarifi sürekli yapacaksınız.İşte peynir, domates veya kahvaltılıklar yanında nefis ve güvenle yenebilecek harika bir simit..

8.jpg

MALZEMELERiMiZ

(9 adet simit için)
1 kilogram Un
1 çorba kaşığı kadar tuz
600 mililitre ılık su
3 çay kaşığı kuru maya
Simitleri Batırmak için:
Yarım bardak su21
1 su bardağı üzüm pekmezi
1 çorba kaşığı un
Ve yarı kavrulmuş bol bol susam

YAPILIŞI

Kuru mayayı ılık su içinde karıştırın. on dakika kadar bekletin.
Derin bir kaba veya tezgaha 1 kilo unu dökün.
Ortasını çukur açıp mayalı suyu ekleyip yavaş yavaş karıştırın.
düz şekilde bir hamur olana kadar yoğurun. Hamur çok fazla sertse elinizi ıslatarak yumuşayana kadar yoğurun.
Hamur istenen kıvama geldiğinde 15 dakika ıslak bezin altında ve ılık bir yerde beklemeye bırakın.
15 dakika kabardıktan sonra tekrar yoğurup 9 parça bezelere ayırın.
Ayrıdığınız her bezeyi de 2 ye bölün. Bu parçaları uzun hamurlar ve ya sosis halinde elinizle yuvarlayıp uzatın.
Sonra bu iki hamuru yanyana getirip örgü şeklinde çevirerek simit halkası biçimine getirin.
Ayrı derin bir tepsi yada tencerede, 1 bardak üzüm pekmezi yarım bardak su ve 1 çorba kaşığı unu karıştırın.
Bir diğer tepsiye de bol susam dökün.
Yuvarladığınız simitleri öncelikle sıvı pekmeze sonra da susama bulayın.
önceden 230 derecede ısıtılmış fırına sürün.
15-20 dakika sonra sıcacık çıtır çıtır simitleriniz hazır. Peynirleri hazırlayabilirsiniz.
Afiyet olsun…

tarifinizi denedim tadı görüntüsü mükemmel oldu. Bu güzel tarif için çok teşekkür ederim

ooo çok güzel görünüyor valla canım çekti zaten simiti çok severim evde olunca en azından nasıl bir ortamda yaptığınız ve içine ne koyduğunuz da belli olduğu için gönül rahatlığı ile kendinizde çocuklarınızda yiyebilir valla adminim sizdede ne marifetler varmış maşallah diyelim:)

Merhaba ,

Teşekkür ederim arkadaşlar. Evet kesinlikle denemelisiniz. Yapılışı çok kolay tadıda çok lezzetli. Damak zevkinize göre simidi halka yerine yatay şekilde hazırlayabilir, içine kaşar peyniri koyup tüketebilirsiniz.

Bu güzel ve kolay tarif için teşk .hamileyim canım simit çekti tarifinizi hemen yaptım hazır simitten guzel oldu resim cektim yüklenmiyor . Nerdn yükleyebilirim

Geri