Evdeki hamam böceklerinden nasıl kurtulurum?

Uzman SühaN

Administrator
Evdeki hamam böceklerinden nasıl kurtulurum?
Dünyada yaşayan trilyonlarca böcek varken, evinizi böceklerden korumak hiç kolay olmayacaktır. insanlar gibi böceklerin de hayatta kalmak için yemek, su ve sığınacak bir yere ihtiyaçları vardır. Böceklerin evinize giriş noktalarını engellerseniz, böceklerden korunabilirsiniz.Özellikle yaz aylarında mutfakta zincir halinde yürümeye başlayan karıncalar ve başta bahçe katında bulunan dairelerin mutfaklarında görülen böcekler, haşereler için ilaçlama firmalarından yardım alabilir veya bazı birkaç basit yöntemle en azından başlangıç aşamasında olan haşere sorunu için tedbir alabilirsiniz.


b.jpg


Öncelikle mutfakta haşere ya da karınca oluşmaması için alınması gereken tedbirlere bakalım. Başlangıç olarak mutfak dolaplarını olabildiğince temiz tutmaya çalışın. Hatta 15 günde bir ya da ayda bir dolapları boşaltarak iyice temizleyin. Mutfak dolaplarına dökülen kuru gıda artıkları, şeker gibi gıda maddeleri haşerat ve karıncalar için ziyafet olabilir.

Dökülen gıdanın çevresinde kısa sürede karınca sürülerinin oluştuğunu görebilirsiniz. Dolapları temizlerken dolap zeminine koyduğunuz kağıtları veya plastikleri çıkarın. Bol sabunlu ılık bir bezle başta zemin olmak üzere tüm kenarlarını temizleyin, ıslak bezle durulayın ve kapakları açık bir şekilde kurumaya bırakın.Sabunlu bez birkaç karınca varken çoğalmalarının önüne geçmek için işe yarayabilir.

Daha ciddi haşere problemleri için haşere ilaçlarını kullanmanız gerekebilir. Eğer haşere ilacı kullanacaksanız çocukları varsa evcil hayvanınızı ilaçlama süresi boyunca ailenizden birine, komşunuza götürebilirsiniz.

İlaçlamaya başlamadan önce tüm balkon kapılarını ve pencereleri açın. Davlumbazı da çalıştırabilirsiniz. Açıkta yiyecek ya da herhangi bir gıda maddesi olmamasına dikkat edin.

Yüzünüze ağız ve burnunuzu kapatacak şekilde medikal bir maske takın ve ilaçlama yaptığınız yerde 5 dakikadan uzun süre kalmayın. Haşere ilacını boşalttığınız mutfak dolaplarına ve çekmecelere sıkın. Sonra kurumasını beklemek için mutfaktan çıkın. İlaç iyice kuruduktan sonra (1-2 saat) bol sabunlu bezle rafları, dolapları ve çekmeceleri iyice temizleyin ve ılık ıslak bezle durulayıp kurumasını bekleyin.

İlaçlama işleminden sonra mutfakta haşere, böcek ve karınca oluşmasını engellemek için açıkta kuru gıda, şeker gibi gıda maddeleri bırakmamaya özen gösterin. Tezgaha dökülen kola, şekerli kahve gibi sıvılar kısa sürede karıncaları çekmektedir. Tüm bu gıdaları depolamak için vakumlu kaplar kullanabilirsiniz. Vakumlu kaplar hava geçirmediği için gıdalarınız daha uzun süre dayanacaktır.
 
Üst