Evdeki hamam böceklerinden nasıl kurtulurum

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Evdeki hamam böceklerinden nasıl kurtulurum
Hamam böcekleri pek çok kişi için evde olması istenmeyen böcek türlerindendir. Pek çok ortamda yaşayabilen hamam böcekleri nemli ve ılıman ortamlarda daha çok görülmektedir. Açlık ve susuzluk ile uzun süre baş edebilen bu böcekler sürü halinde yaşamaktadırlar. Kısa zaman diliminde hızlı bir şekilde çoğalabilen böcekler kafalarını kaybetseler dahi uzun süre yaşamlarına devam edebilirler. Hamam böcekleri yaşamlarının uzun olması bir tarafa bulundukları ortamdan çabuk uzaklaştırılamazlar. Bunun sebebi ilacın böceklere etki göstermiyor oluşudur. Sistemli bir ilaçlama ortamında ancak yok edilebilirler. Apartman dairesini paylaşan kişiler için bu durum daha vahim olabilmektedir. Çünkü bu böcekleri yok edebilmek için sadece bulunduğunuz daireyi ilaçlatmanız yeterli olmayabilir. Genel olarak bina ilaçlamasıyla hamam böceğinden kurtulma mümkün olabilmektedir.
maxresdefault (1).jpg

Hamam böcekleri insanları ısırıp sokmazlar; ama farklı hastalık taşıyıcısı virüsleri vücutlarında barındırdıklarından sağlığı tehdit edebilmektedirler. Tehlikeli olduklarından bulunduğumuz ortamdan en kısa zamanda uzaklaştırılmaları gerekmektedir. Hamam böceklerinden kurtulma yöntemlerini araştırırken sizler için birkaç doğal yol ile bu böcek istilasından kurtulmanıza da destek olabilirim. Peki bu doğal yol ile kurtulma yöntemler nelerdir?

*Kapı eşiğine sabun ya da biber yağı sürdüğünüzde bu böceklerin eve girişlerini engelleyebilirsiniz.
hamam-boceginden-nasil-kurtulurum.jpg

*Hamam böceği gördüğünüz yerlere bırakacağınız farklı karışımlar vardır. 1 ölçü borik asit, 1 ölçü un ve 1 ölçü şeker karışımını yayvan bir tabak ya da tabak altına dökün. Bu karışımı yayacağınız ortam bebekler ve çocuklar için ulaşılmayacak yerler olmalıdır.

*Hamam böceklerinin dolaştıkları yerlere ekeceğiniz pudra şekeri karbonat karışımı tozu bu böceklerin midelerinde yırtık oluşumuna yardımcı olacaktır. Böylece böceklerin ölümü kolaylaşabilecektir.
maxresdefault.jpg

Kimileri doğal karışımlardan istedikleri etkiyi alamazlar. Bu durumda yem, jel ya da sprey kullanımında bulunmayı tercih etmelisiniz. Bu böcek öldürücü ürünlerin böcekleri kendine çeken kokuları vardır. Ve tüketim sonrası öldürücü etkiler barındırmaktadır. Siz de hamam böceklerini evinizde görmeye daha fazla tahammül etmek istemizyorsanız sunduğum seçeneklerinden birinden fayda görmeyi ümit edebilirsiniz. İlla ki sizin evinizdeki hamam böceklerinin etkilenebileceği bir formül vardır. Bu formülü bulmak sizin elinizdedir.
 
Üst