1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Evdeki kedi kokusu nasıl çıkar?

  Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Her evcil hayvan sahipleri gibi kedi sahipleri de hayatının bir parçası olarak gördükleri kedilerini koşulsuz severler. Ama kediler köpeklerin aksine eşelenme ve tuvaletini yaptıktan sonra üstünü örtme gibi bir içgüdüye sahiptirler. Bu yüzden genellikle evimizin bir köşesine koyduğumuz kumlara yapma ihtiyacı hissederler. Fakat bir süre sonra bu kedi kumu kokusu dayanılmaz hale gelir. Çok keskin olan bu kötü koku nefes almada güçlük yaratır. Sağlığımızı da tehdit eden kedi kumu kokusundan nasıl kurtuluruz?

  Ergenliğe erişen erkek kediler evin ve bahçenin çeşitli yerlerine spreyleme şeklinde koku bırakırlar. Teke gibi kokuyor deriz. Dişi kedilere bir mesaj amaçlı ve kendi alanlarını işaretlemek için bunu yaparlar. Bu şekilde kendilerini güvende hissederler. Ben buna evimdeyim mesajı diyorum. Yabancı kedi gibi bir tehtit hissettiklerinde de tekrarlarlar.  < Konu Resmi..>  Bu tehtit yada güvensizlik ev eşyalarının değişmes dahi olabilir. Yaklaşık 6-10 ay erişkinliğe erişen erkek kedilerde onlar için normal bir davranış olan bizi rahatsız eden koku bırakmayı gerçekleştirirler. Koku bırakma yada idrar spreyleme hareketini yanlızca erkek kediler yapmaz dişi kediler de yapabilir. Dişi kedilerde erkeklerin testeteron hormonu aksine idrarlarında östrojen hormonu yoğun bulunmakta erkekleri çekmektedir.


  Başa gelmiş bir işeme olayı için bir çok çözüm öneri var. Örneğin idrarlı bölgeyi çamaşır suyu, sirke ve karbonat karışımı ile temizlemeniz. Yada kahve karbonat karışımı denemeniz. İdrarlı bölgeyi %10 enzimatik deterjanla yıkadıktan sonra soğuk suyla durulayın ve kurumaya bırakın. Uzun bir süre de o odaya yada bölgeye kedinizi sokmayıp unutmasını sağlayın. Yada tuvalet ispirtosu ile fırçalayarak temizleyin kurumaya bırakın. Bunun dışında petshop ve veteriner kliniklerinde koku giderici hazır spreyler bulunmaktadır.  Kedi kumundaki kokuyu engellemek için:

  1- Öncelikli olarak kullanılan kumun kalitesi kötü koku oluşumunda önemli rol oynar. Kötü kokuyu çok iyi saklayan kumlar olduğu gibi tamamen dışarıya verenlerde vardır. Lüle taşı parçalarından yapılmış kedi kumu yerine kristal olarak satılan kumları tercih etmemizde fayda vardır.

  2- Kumu koyacağımız kap da önemli bir noktadır. En olarak en az kediniz boyunda uzunluk olarak da kedinizin iki katı büyüklüğünde olmalıdır. Kedinizin içerisinde rahat hareket edebilmesi ve tuvaleti rahat bir şekilde kapatmasını sağlar. Yoksa kumlarla birlikte atığı dışarıya atabilir.

  3- Kum ile doldurduğumuz kabı koymak için seçtiğimiz yer, havalandırılması daha kolay olan bir nokta olmalıdır. Mümkünse kedimiz tuvaletini her ziyaret ettiğinde havalandırma işlemini gerçekleştirebilmeliyiz. Balkona koyma şansınız var ise en ideal yerdir.

  4- Tuvaleti temiz tutmakta çok önemlidir. En az 4 - 5 gün temizlenilmeyen tuvalet kum ne kadar kaliteli olursa olsun ne kadar havalandırırsanız havalandırın kokacaktır. Bu nedenle temizleme için ayıracağınız bir kaçık vasıtasıyla tuvaletin temizliğini aksatmamak gerekmektedir.

  5- Katı atıkları ne kadar temizleseniz de sıvı atıkları temizlemeyeceğiniz için en az haftada bir kez kumu değiştirmenizde fayda vardır. Çünkü bir süre sonra sıvı atık topaklaşacak ve kutunuzun alt tabakasına yapışacak ve keskin kokuyu dışarıya vermeye başlayacaktır.

  Her bireyin koku algılayış hassaslığı farklıdır. Tüm bunları yaptığınızda hala koku alıyor ve rahatsız oluyorsanız ne kadar tavsiye edilmese de koku giderici sıkabilirsiniz. Fakat asla kumun üzerine sıkmayınız. Kutunun etrafına kuma gelmeyecek şekilde sıkabilirsiniz.


   
Evdeki kedi kokusu nasıl çıkar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evdeki Sigara Kokusu Nasıl Giderilir?

  Evdeki Sigara Kokusu Nasıl Giderilir?

  evdeki sigara kokusu evdeki sigara kokusu nasıl çıkar evdeki sigara kokusu nasıl gider Sevgili melekler, her evin kendine has bir kokusu vardır. Hatta evimiz daha güzel koksun diye zaman zaman oda kokularından bile kullanırız. İsteğimiz temizlik ve ferah bir kokuyla gelen misafirlerimizi karşılamaktır. Ancak evde içilen sigara eve siner ve çok kötü bir koku bırakır. Aşağıdaki tavsiyeler ise...
 2. Saçlardaki Sarımsak Kokusu Nasıl Çıkar?

  Saçlardaki Sarımsak Kokusu Nasıl Çıkar?

  saçlardaki sarımsak kokusu, saçtaki sarımsak kokusu, sarımsak kokusu Sevgili melekler, saçlarını hızla uzatmak isteyen bayanların son zamanlarda en çok kullandığı yöntemlerden biri sarımsakla hızlı saç uzatma uygulaması. Hayli revaçta olan sarımsakla saç uzatma uygulamasının ardından bayanların en büyük şikayeti saçlardan çıkmayan sarımsak kokusudur. İşte bu noktada sizlere yardımcı olmak...
 3. İdrar Kokusu Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

  İdrar Kokusu Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

  Hasta bakılan evlerde veya kurumlarda ve çocuklu yerlerde idrar lekelerine sık sık denk gelinen lekelerdendir. Yataklarda genelde bu tarz olaylar için önlem amaçlı yatak koruyucu alezler kullanılmaktadır. Fakat yatağın kendi yapısına geçmesi engellense de çarşaf ve alez için idrarın sıvı olmasından dolayı geniş bir alana kadar ilerlemesi mümkündür. İdrar asidik bir yapıya sahiptir. Kumaşa...
 4. Evcil hayvan kokusu evden nasıl çıkar ?

  Evcil hayvan kokusu evden nasıl çıkar ?

  Küçük sevimli dostlarımız kediler köpekler ..Bu samimi tüy yumaklarını bir çoğumuz doğasında sevip beslemeye çalışsakta, bir kısmımız da evimizde bakımını üstleniyoruz.Evcil dostlarımızla eğlenceli dakikalar geçirmek tarifsiz olsada evimize gelen konuklarımız bu durumdan hoşlanmayabilir.Hoşlanmayabilir diyoruz çünkü bu sevimli dostlarımızın kokusu evimizin havasını değiştirebiliyor.Peki...
 5. Ayakkabılık kokusu nasıl çıkar

  Ayakkabılık kokusu nasıl çıkar

  Kötü kokuları kimse sevmez. Ayakkabılardaki yerleşmiş kokular ise en kötü kokular arasında tahammül edemediklerimiz arasındadır. Kötü kokuları gidermek için bu kokuya sebep olan etkeni bulmakla işe koyulmak gerekir. Kötü kokulardan kurtulmak isteyeceğimiz ortamların başında yer alan ayakkabılıklarımız için yapabileceklerimizle başlamak istiyorum bugün. Ayakkabılık kokusunu gidermek içine neler...

Sayfayı Paylaş