1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Eviniz anılarınızdan izler taşımalı

  Konu, 'Tüm Bilgiler' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] İç mimar Bartu Olcay, bir evin yaşanabilir bir mekan olması için kişinin anılarından, bugününden ve gelecekteki hedeflerinden izler taşıması gerektiğini söylüyor.

  Sait Halim Paşa Yalısı'nı hayata döndüren mimar olarak tanınan genç iç mimar Bartu Olcay, genelde İstanbul'da tarihi değeri ve anısı olan yerleri yeniden yaşama kazandırıyor.

  Tasarımlarında klasik ve modern çizgileri bir arada kullanan genç mimar, bir evi dekore ederken dikkat edilmesi gereken detayları anlattı.

  Modern bir dekorasyon için; hem küçük detayları hem de son derece ustaca işlenmiş zanaatları bir araya getirebilmek ve bunu mümkün olduğu kadar sadeleştirip, insan yaşamında kullanmak gerekiyor.

  Aşırı süsten kurtardığınız bir malzeme aynı zamanda rahatlığından ve ergonomisinden de sıyrılmamalı. Yani modern yapacağım diye insanlara oran veya şekil olarak bozuk veya gözlerinin, oranları algılamakta zorlanacağı bir şey sunmamak gerekiyor.

  Uyar mı demekten vazgeçin
  Her insanın estetik gözü ve görsel güzelliği algılayacak bir yeteneği vardır. Bir defa Avrupa'da ne varsa artık Türkiye'de de var. Bizde de çok başarılı tasarımcılar çok başarılı tasarımlar üretiyor.

  Dolayısıyla artık tasarım ürünlerini, uygun fiyatlara bulmak mümkün. Yani güzel bir tasarım her zaman pahalı olacak diye bir şey yok. Ama insanların, kendi içlerinde karmaşa yaşamamak için, 'O ona uyar mı?' kaygısını ortadan kaldırmaları gerekiyor.

  Alacağınız bir parçanın, evdeki diğer parçalara uyup uymadığını, ancak deneyimleyerek anlayabilirsiniz. Bunu öğrenmek için hoşunuza giden şeyi alacaksınız.

  Zaten az çok alacağınız bir parçanın, diğer eşyalarınıza uyup uymayacağını tahmin edersiniz. Ama ufak tefek kuşkularınızı ancak o parçayı alıp, evinize götürünce giderebilirsiniz.

  Mekâna enerjiyi aydınlatma verir
  Bir mekâna ne koyarsanız koyun, o mekânın enerjisini en çok aydınlatma detayları belli eder. Bir mekâna camdan ne kadar ışık girerse ya da o mekân yapay olarak ne kadar iyi aydınlatılırsa, mekân da o oranda farklı algılanır.

  Yani istediğiniz kadar dünyanın en iyi estetik değerlerine sahip bir mekân yapın, orayı florasan bir lambayla aydınlatırsanız, size bir şey vermez.

  Her duyguya uymalı
  Ama mekândaki objeleri güzel bir lambayla aydınlatır, ister ortamı loş yapacak, ister iyice aydınlatacak bir aydınlatma tasarımı yerleştirin, o mekân en ideal haline kavuşacaktır.

  Önemli olan mekâna, her duyguya uygun bir aydınlatma yerleştirmektir. Yani mekânda nasıl yaşamak istiyorsanız ona göre aydınlatma seçin. Örneğin objeler yumuşak bir ışıkla aydınlatılabilir.

  Romantik bir ortam için küçük bir lambader yakılabilir ya da arkadaşlarınızla eğlenmek için bir araya geldiğinizde tepeden güçlü bir ışık tercih edilebilir. Ve tüm bunları son derece uygun fiyatlara yapmak da mümkün.

  Renkte kontrast önemli
  Modern mekânlarda koyu rengin yanında kırmızı, turuncu gibi renkler kullanılıyor. Gri, siyah tonların yanında ise mavi, bordo tercih ediliyor.

  Örneğin kahverengi bir koltuğun üzerinde turkuvaz yastıkları çok görüyoruz. Bunlar kontrastı sağlamak adına kullanılıyor. Büyük objelerin pastel renklerde olması, çok ön plana çıkmamaları gerekiyor.
  Ama detaylarında ya da yanlarında kullanılan objelerde; sarı, turuncu, yeşil gibi güzel, parlak ve canlı renkler kullanılabilir.

  Salon nasıl dekore edilir?
  Evinizi dekore ederken; anılarınızdan yola çıkmalı, şu anki yaşam biçiminize bakmalı ve gelecekten beklentilerinizi göz önüne almalısınız.

  Örneğin değer verdiğiniz objeler, hem sizin anılarınızdır hem de ortama sıcaklık katar. Sonra arkadaşlarınızı ağırlayabileceğiniz fonksiyonellikte, aynı zamanda da estetik, modern bir kanepe edinin.

  Orana dikkat
  İnsanların rahat edebileceği, fonksiyonel bir yemek masası edinin ve etrafına belki annenizden kalan sandalyeleri koyun. Salonu dekore ederken, renklerin ve oranların birbirine uymasına dikkat edin.

  Ama hiçbir zaman tamamen modern ya da klasik bir mekan oluşturmayın. Herkesin evinde; geçmişe, bugüne ve geleceğe dair bir şeyler olmalı.  alıntı

   
 2. beklenenbebis

  beklenenbebis Forum Okuru

Eviniz anılarınızdan izler taşımalı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İzİndeyİz

  İzİndeyİz

  izindeyiz şiiri İZİNDEYİZ Temsil, talebeyim Yoksulum ama duydum Atatürk' ü mutluyum Çimentepeler' e düşman ayak basar da Ben daha dururmuyum? Kimin kızıyım kimin oğluyum Yitmiş gitmiş, atam dedem Hürriyetler uğruna Ben daha dururmuyum? Düşebilir körpe fidan hain baltalarla. Düşebilir yeni yıldız Ama nedir hürriyet Hiç unuturmuyum?... Düşer ömrün katı kırağılarda Düşer elimden...
 2. iz

  iz

  İnsan ayağının belirgin izleri, kişinin hayat ve inanışında kendine rehbet ittihaz ettiği kimseye, Hayvan izleri nefsin zararlı istek ve yönlendirmelerine, İz sürmek, öncü bilginlerin ve salih kişilerin yolunu izlemeye, gizli şeylerin meydana çıkmasına ddelalet eder.Rüyada bir izi takip etmek, yeni işlere atılacağınızı işaret eder. Rüyada görülen ayak izleri geçmişte kalan olayların yeniden...
 3. Siyasetçiler Akşam Evde Ne İzler

  Siyasetçiler Akşam Evde Ne İzler

  Abdullah Gül: Fikrimin İnce Gül'ü Tayyip Erdoğan: Ayrılsak da Beraberiz Ali Babacan: AB'nin Yolları Taştan - Avrupa Yakası Deniz Baykal: Yaprak Dökümü Süleyman Demirel: En Son Babalar Duyar Tansu Çiller: Umutsuz Ev Kadınları Mesut Yılmaz: Yeşeren Düşler Necmettin Erbakan: Parmaklıklar Ardında Fikri Sağlar: Arka Sokaklar Mehmet Ağar: Kurtlar Vadisi: Pusu Ahmet Türk, Sırrı Sakık, Emina...
 4. hemşirelerin anısına

  hemşirelerin anısına

  Hemşireler yaşadıkları ilginç anıları kitaplaştırdı. Hepsi birbirinden komik ve şaşırtıcı anılar. Gülmemek elde değil. Hamile kadına sorulur: suyunuz geldi mi? cevap: ‘kör olası muhtar 3 gündür suyumuzu kesti’ İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde görev yapan 2 hemşire, kendilerinin ve meslektaşlarının yaşadığı ilginç olayları derleyerek kitaplaştırdı. İnönü Üniversitesi Turgut Özal...

Sayfayı Paylaş