Eviniz İçin Doğru Aydınlatmayı Seçin

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Eviniz İçin Doğru Aydınlatmayı Seçin
Evinizin için doğru aydınlatma seçmenin püf noktalarını bilmek istermisiniz

aydinlatma-8706.jpg


Öncelikle her odanın fonksiyonunu belirleyin. Yemek yediğiniz, oturduğunuz, kitap okuduğunuz veya uyuduğunuz yerin aydınlatmaları, birbirlerinden farklı olacaktır.
Tavan lambaları, avizeler ve spot lambaları bütün oda içerisinde gölge yapmadan aydınlatma sağlar. Özellikle avizeler, genel aydınlatmalarda mükemmel seçimdir.
Mutfak dolapları altlarına yerleştirilen spot lambalar gibi aydınlatmalar, belirli bir amaç için sınırlı bir bölgede ışık verir.
Yatak başlarında kullanılacak renkli ve küçük süsleme lambaları ile hoş bir dekorasyon sağlarken, işlevsel bir kullanım da elde edersiniz.
Değişik şekil, büyüklük, malzeme ve renk çeşidine sahip olan abajur lambalar, kendi başlarına son derece dekoratif ve şık olan parçalardır. Evinizdeki sıkıcı lamba ayaklarını, renkli abajurlarla kombine edebilirsiniz.
Duvar lambalarını, ipekli veya kağıt kaplama abajurlarla yenileyerek, son derece hoş bir görünüm elde etmeniz mümkün olur.
Lambalara ampul seçerken, kendinize en uygun olanı tercih edin. Standart ampuller, genel aydınlatma için kullanılır. Avizeler ve masa lambaları için seçilir.
Reflektör ampuller, ışığı koni biçiminde geniş bir alana yansıtmaya yararlar. Spot lambalarda ve gömme aydınlatmalarda kullanılırlar.
Halojen Ampuller, standart ampullere göre çok daha fazla parlak ışık verirler. Güçlü ya da düşük volt alternatifleri vardır.
Enerji tasarruflu küçük floresan ampuller, %80 oranında daha az enerji harcarlar. Ayrıca standart ampullere oranla, 10 kat daha uzun ömürlüdürler.
Evinizdeki elektrik işlerinin, usta bir elektrikçi tarafından yapılması önemlidir. Büyük sorunların çıkmasını önlemek için, mutlaka işin ehli kişilerle çalışın.
Duvara takılan normal elektrik düğmeleri, banyo kullanımı için uygun değildir. Nem tutabilirler ve ıslak elle tutulduklarında içlerine su kaçabilir. Kapaklı prizleri kullanmak daha emniyetli olacaktır.
Çok yönlü ve pratik spot aydınlatmalar günümüzde hala en popüler olanlardır. Odanızın sıkıcı görünümünden kurtulmak istiyorsanız, bu tarz aydınlatmaları tercih edebilirsiniz.
Kristal, cam ve metal işlemelerle yapılmış duvar aydınlatmaları ile dönem stillerini yansıtan dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz.
 
Üst