Evinize ayrıcalık katın

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Evinize ayrıcalık katın
Dekorasyonun en etkili elemanlarından biri de akıllıca yapılmış bir aydınlatma ile güçlü efektler yaratmaktır, ancak nedense sıklıkla bunu göz ardı eder ve aydınlatma konusunu ikinci plana atarız. Doğru aydınlatma ile mekanınızı olduğundan farklı kılmanız mümkün.

Bir odanızı dekore etmeye karar verdiğinizde, ilk planlamanız gereken mekanı nasıl aydınlatacağınız olmalıdır. Odanızı hangi aktiviteler için kullanacağınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Aydınlatma elemanlarını odanız içinde kullanırken dengeli bir dağılım yapmanızda fayda var.

Çevrenize yayılan ışık, sadece fonksiyonel açıdan değil, psikolojik ve fizyolojik olarak sizi ve gözlerinizi etkilediği için aydınlatmaya önem vermek durumundasınız. Aydınlatma, yeterliliği veya yetersizliği ile mekanı ve içinde yaşayanları doğrudan etkiler.

Tarzı ya da dönemi ne olursa olsun yapının mimari formunu ortaya çıkarır. Amaç; yalnızca belli bir aydınlatma düzeyi elde etmek değil, iyi görme koşullarını sağlayıp kişiye huzur veren bir ortama ulaşmak olmalıdır. Doğru ışıklandırma göz sağlığınız açısından da çok önemlidir. Kötü ışıklara maruz kalmak gözlerinize zarar verebilir, hatta bozabilir.

Avizelerin muhteşem dönüşü
Kristal avizeler mazide kaldı diyorsanız, yanılıyorsunuz. Bir zamanlar çok gözde olan kristal avizeler şimdi yine moda. Çağımızın dekorasyon anlayışına göre tasarlanan kristal avizeler artık daha modern. Aydınlatma armatürlerinde tercih edilen malzemeler sezonun trendlerini yansıtan Murano cam, bohemia kristali, alüminyum, kumaş, kağıt, krom, bronz ve bakır olarak çeşitleniyor.

Üfleme tekniğiyle yaratılmış el yapımı renkli Murano cam ve kristal avizeler; düz hatlı, köşeli ve yalın mobilyalarla birlikte kullanılıyor. Yemek odasında eşit dağılmış bir ışık için avize kullanmalısınız. Avizeler hem yeterli ışığı sağlar hem de yemek odası ya da bölümünüze görkem kazandırır. Avizeler doğru aydınlatmayı sağlamak istiyorsanız odanın tam ortasına tavandan asılmalıdır.

Aydınlatmanın püf noktaları
Salonun yemek bölümü dışında kalan bölümlerinde abajur ve lambader gibi aşağıdan, direkt göze gelmeyen aydınlatma modelleri daha yumuşak atmosfer oluşturur.

Televizyon izleme, kitap okuma gibi farklı faaliyetlerin gerçekleştirildiği alanlarda, sabit bir aydınlatma sisteminden kaçınmak gerekir, bu mekanlar için raylı spotlar idealdir.

Yatak ve çocuk odasında, göz kamaştırmayan genel aydınlatmanın yanı sıra, okuma için başucu aydınlatması da yapılmalıdır. Yarı şeffaf aplikler ve geniş açılı armatürler, koridorlarda kullanılabilir.

Mutfakta keskin gölgelerden kaçınmak için açık renkli motifler tercih edilmelidir. Banyo ışıklandırmasında neme dayanıklı ve ıslak mekanlar için tasarlanmış armatürler ya da renk geri verimine sahip lambalar kullanılmalıdır.

Yerden ayaklı aydınlatmalar ya da köşelerdeki sehpaların üzerine yerleştireceğiniz abajurlar giderek daha çok tercih edilir oldu. Odalarınızda hem şık bir görünüm hem de göz yormayan huzurlu bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız siz de abajur tipi aydınlatmayı deneyebilirsiniz. Modern ya da klasik modellerden birini seçebilirsiniz. Ayrıca apliklerle de odanızda farklı bir hava yaratmanız mümkün.

Dekoratif ışık için öneriler
Mumlarınızı yemek masanızın üzerindeki şamdanlı bir avizenin içine yerleştirebilir, ayrıca bir konsolun üzerine avizeli lamba ve duvara da abajur başlıklı aplikler asabilirsiniz.

Mekana teatral bir hava katmak için yemek masasının üzerine çok küçük bir abajur koyabilirsiniz. Tavana asacağınız şık bir avize ile ortama sıcak bir görüntü katabilirsiniz. Konsolun üzerine t-light’lar yerleştirebilirsiniz.

Modern bir ortam yaratmak istiyorsanız, ışığın yoğunluğunu mekanın tarzı üzerinde yoğunlaştırıp masanın üzerine şamdan ve mumlar koyabilirsiniz. Saydam abajur başlarını ve avizeleri natürel renklere boyayıp üzerlerine bir kat daha boya atarak hoş bir atmosfer sağlayabilirsiniz.

Yemek için dolapların altına yerleştirilmiş ışıkları yakmak yeterlidir. Bu tarz bir aydınlatma, ortama hem bar havası verir hem de daha sıcak bir atmosfer yaratır.

Çalışırken ya da kitap okurken imdadınıza masa lambaları yetişiyor. Rahatlıkla çalışma ya da bilgisayar masanızda kullanabileceğiniz masa lambaları gözlerinizin zarar görmesini de engelleyecektir. Eğer başı oynayabilen bir masa lambası tercih ederseniz istediğiniz yöne çevirerek ışığı ayarlamanız da kolaylaşacaktır.

Hangi ampul?
Seçeceğiniz ampulle odanızın atmosferini değiştirebilirsiniz.

Tungsten: Bu standart ampul genellikle masa ve duvar lambalarında kullanılır. Sarı yumuşak ışığı akşam için ideal olsa da, gün boyunca kullandığınızda doğal olmayan bir ışığa dönüşebilir. Diğer ampullerle birlikte kullandığınızda en iyi kombinasyonu yakalayabilirsiniz.

Renkli ampuller: Dekoratif görünen renkli ampuller huzurlu bir ortam yaratmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle gece lambalarında tercihinizi renkli ampullerden yana kullanabilirsiniz.

Mum: Dekoratif bu ampulleri mum ışığı havasını yarattığından avize, fener ya da apliklerde kullanmanız daha uygun olacaktır.

Halojen: Bu çeşit ampuller berrak ve parlak bir ışık yarattıklarından belirli gölgeler oluşmasını da sağlarlar. Kitap okurken halojen ampul kullanmanız faydalı olabilir.

Enerji tasarruflu: Elektrikten tasarruf etmek istiyorsanız bu tarz ampulleri kullanabilirsiniz. Aynı miktarda ışık üretmesine rağmen enerjiden tasarruf etmenizi sağlar. Uzun süre aydınlatmak zorunda kaldığınız alanlar için ideal bir seçim olacaktır.

 
Üst