Evinizi Odalarına Göre Dekore Edin

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Evinizi Odalarına Göre Dekore Edin


Evinizi dekore ederken dikkat etmeniz gereken en önemli şey; dekorasyonu odanın işlevselliğine göre yapmaktır. Evinizdeki her odayı tam anlamıyla kullanabilmeniz için, bir kaç küçük önerimiz var. Adımları takip edin ve altın kuralları öğrenin!

Önce: Odanızı planlamadan önce mutlaka odanın ve odada yer alan mimari unsurların ve odaya konması planlanan eşyaların ölçülerini alın. Pencere ve kapılar, elektrik priz ve anahtarları, kalorifer petekleri, duvarlarda yer alan girinti ve çıkıntılar tasarımınızı etkileyebilir.
Sonra: Yazılı bir plan oluşturun. Mekanda yer alacaklar listesi, ölçüleri gibi unsurlar dışında önemli gördüğünüz diğer şeyleri de bu plana dahil edin. Seçim yaparken her şeyi hatırlamayabilirsiniz.
Planınızı oluşturduktan sonra temel olarak hangi renk ve desenleri kullanacağınızı belirleyin. Planınızla birlikte bu paleti de sürekli yanınızda taşıyın.
Odanın içinde yer alacak odak noktalarını belirlemeyi unutmayın. Belirlediğiniz odak noktalarını renk, desen, resim gibi öğelerle vurgulayabilir veya duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Bizler de çok fazla şömine veya daha ekstrem bir örnekle heykelsi objeler pek kullanılmadığından, TV ünitelerinin bulunduğu duvar genel olarak odanın da odak noktasıdır. Zevkinize göre ve odanın konseptine uygun bir biçimde bu duvarı vurgulamak oda planının daha iyi algılanmasına ve şık bir görüntü sağlanmasına katkı sağlar.
Oturma odası
Öncelikli olarak, yetişkinlerin dinlenmesi ve hoşça vakit geçirmesi için tasarlanmış bu oda çok sayıda oturma seçeneğine sahip. Oturma odasında seçeneklerin çokça olması, sade ve pastel renklerin kullanılması, huzurlu bir ortamın yaratılıp ışığın maksimuma çıkarılmasında büyük rol oynar. Evde en çok zaman geçirdiğiniz bu odanız aynı zamanda salonunuz da olabilir. Kullanışlı bir planla bu odanızı hem rahat, hem de şık bir görüntüye kavuşturabilirsiniz.
Masa lambaları, şamdanlar da akşamları loş bir hava yakalamanız konusunda etkili olur. Böylesi bir atmosferde çiçekli bir motifin kullanılması mekanda bütünselliğin yakalanmasını sağlar. Sandalyeler ve kanepeler için kullanacağınız örtüler de, çiçekli motifleri kullanmanız için pratik çözümlerdir.
Kullandığınız malzeme ve renkler, mobilya boyutları, doğru aydınlatma seçimi, tekstil ve aksesuar detayları. Tüm bunlar bir odanın akılcı ve doğru planlamasında etkili olan ana unsurlardır.
Oturma Alanı ve TV: Koltuk takımları genel olarak 1 üçlü, 1 ikili ve 2 tekli olarak satılıyor. Bu şemada alınan takımlar büyük odalar dışında yerleştirmesi zor, genel olarak kullanışsız takımlardır. Odanın sıkışık görünmesine neden olur ve bir köşeye sıkıştırılmış olan TV'yi ise her açıdan görmek malesef mümkün değildir. Misafirleriniz geldiğinde ise rahat bir oturma düzeni oluşturmazlar. Doğru yerleşim bir duvarın TV ve TV mobilyalarına ayrılması, buna dik olan iki tarafa kanepelerin yerleştirilmesi ile oluşur. TV duvarının tam karşısına yerleştireceğiniz 2 tekli koltuğunuzda bu görünümü tamamlar. Görüldüğü gibi burada ikili olan koltuk yerine iki tane üçlü koltuk kullanmak hem oturma alanını arttırır, hem de simetriyi sağlayarak hoş bir görüntü sağlar. Bu düzende TV her açıdan görülebildiği gibi misafirleriniz geldiğinde rahat ve doğal bir sohbet alanı da yaratılmış olur.
Eğer L kanepe kullanmayı tercih ediyorsanız bunu TV duvarının tam karşısına yerleştirmenizi tavsiye ederiz. Hem işlev olarak, hem de görüntü olarak daha doğru bir kullanım sağlayacaktır.
Unutulmaması gereken önemli bir nokta da yerleşimi planlarken tüm koltukların duvara dayanması gibi bir zorunluluk olmadığıdır. Eğer kanepenizin arkasının hoş görünmediğini düşünüyorsanız bir örtü veya daha iyisi bir dresuarla çok şık bir görüntü sağlayabilirsiniz.
TV duvarınızda TV üniteniz dışında varsa müzik setiniz, cd, dvd, kaset gibi ıvır zıvırı depolayabileceğiniz bölmeler, içini büfe olarak da kullanabileceğiniz bir yüksek depolama ünitesi veya kitaplık olabilir.
Son olarak sehpa seçimi odanın kullanışını arttırma açısından kritik noktalardan biridir. Çok sayıda sehpaya ihtiyacınız varsa zigonlar sizin için iyi bir çözüm olabilir. Artık bu tip sehpaların da çok şık ve modern olanlarını bulmak mümkün. Eğer yeriniz müsaitse alt kısmını depolama veya sergileme olarak kullanabileceğiniz bir orta sehpa seçmenizi öneririz.
Depolama: Kitaplar, televizyon ve ses sistemi nereye yerleştirilecek? Bu sorunun cevabını tabi ki odayı kullanacak kişi verecek. Odada tek bir depolama sistemi yerine birden fazla küçük depolama üniteleri tercih edebilirsiniz. Bazen büyük bir dolap yerine oda içine yerleştirilmiş çekmeceler, çekyat altı kasalar, tv üniteleriyle gelen çeşitli depolama alanları işinizi pekala yeterli seviyede görür ve büyük masif bir kütlenin odayı boğması önlenebilir.
Eğer odanız içinde konsol varsa bunun çok yüksek olmaması. Mümkünse arkasındaki duvarda ayna kullanılarak odanın daha ferah görünmesi sağlanabilir.
Yer döşemesi: Zevkinize göre sert ya da desenli yer döşemeleri oturma odaları için uygun olabilir. Önemli olan seçtiğiniz döşemenin sağlıklı olması, odanın genel renk ve desen paletine uygunluğu ve kolay temizlenebilir olmasıdır. Seçim yaparken, varsa evde yaşayan alerjeni olan kişiler dikkate alınmalıdır.
Perde: Akşam saatlerinde loş ve sıcak ortamlar yaratmak için perdeler mükemmel çözümdür. Ancak gündüz oturma odanız yeterince ışık almıyorsa kalın tül perdeler odanızın daha da karanlık olmasına yol açabilir. Bunların etrafında yer alan kalın perdeler ise bu etkiyi arttırır. Bu nedenle kalın perdeler yerine güneşlik kullanmak ve tüllerinizi de ışığın maksimum şekilde geçirecek ince alternatiflerden seçmek gerekir.
Mobilya: Bir kanepe bir ömre bedeldir! İşte bu sebeple yeni bir konsepte uydurmak için yeni bir kanepe satın almak zorunda kalmadan, örtü kullanarak pratik bir çözüme başvurabilirsiniz. Ayrıca mobilyalarınızı boyamak, üzerinde çeşitli eskitme, mozaik, desen uygulamaları yapmak ve elinizde geliyorsa tamir etmek odanızın havasını tümden değiştirecektir.
Aydınlatma: Dimmerli başucu lambaları aydınlatma konusunda harikalar yaratır. Odanın farklı köşelerinde kullanacağınız abajur ve okuma lambaları akşamları konforlu bir atmosfer yaratmanızda faydalı olabilir. Abajurunuz eskiyse boyayarak yenileyebilir, üzerinde farklı malzemeler kullanarak yeni bir etki yaratmayı deneyebilir veya elinize kartonu, kumaşı ve makası alıp baştan yaratabilirsiniz. Burada dikkat edilecek en önemli nokta güçlü ışık kaynağı kullandığınız aydınlatma elemanlarında yapacağınız değişikliklerin ısıya dayanıklı olmasıdır.
Aksesuar: Taze çiçek, yastık, battaniye ve şallar odanıza renk katmanın mükemmel yollarıdır. Eskidiği için atmayı düşündüğünüz eşyaları gözden geçirin. Mutlaka içlerinde yeni bir düzenlemeyle odanızda yerini alabilecek ve mükemmel birer aksesuar olabilecek parçalar vardır. Eski pirinç kaplar, atmayı düşündüğünüz valiz, şık bir vazoya dönüştürebileceğiniz kırılmış bir bardakla çok iyi sonuçlar yaratabilirsiniz.
 
elmalı kurabiye

elmalı kurabiye

Yeni Üye
Üye
Cevap: Evinizi Odalarına Göre Dekore Edin

tesekkürler pasimm aydınlattın bizi :)
 
Üst