Evlat Edinme İle Çocuğun Kazandığı Haklar

ßeLeN

ßeLeN

Paylaşımcı Melek
Üye
Evlat Edinme İle Çocuğun Kazandığı Haklar
evlat edinme, çocuğun kazandığı haklar, nelerdir, nelere sahiptir,evlatlık nedir, kimler evlatlık alabilir gibi sorulara cevaplar


Evlat edinme ile çocuğun sahip olacağı hakları meleklerim sizler için paylaşıyorum.


» Evlat edinilmiş çocuklar yasal olarak öz çocukların haklarına sahip olurlar.

» Ana ve babaya ait olan haklar ve hükümlülükler evlat edinene geçer.

» Evlatlık, evlat edinenin mirasçısı olur.

» Evlatlık küçük ise evlat edinenin soyadını alır.

» Evlat edinen isterse çocuğa yeni bir ad verebilir.

» Eşler tarafından birlikte evlat edinilen ve ayırt etme gücüne sahip olmayan küçüklerin nüfus kaydına ana ve baba adı olarak evlat edinen eşlerin adları yazılır.

» Evlatlığın miras ve başka haklarının zedelenmemesi, aile bağlarının devam etmesi için evlatlığın naklen geldiği aile kütüğü ile evlat edinen ailenin aile kütüğü arasında her türlü bağ kurulur. Ayrıca evlatlıkla ilgili kesinleşmiş mahkeme kararı her iki nüfus kütüğüne işlenir.

Evlat edinme ile ilgili kayıtlar, belgeler ve bilgiler mahkeme kararı olmadıkça veya evlatlık istemedikçe hiçbir şekilde açıklanamaz.

Evlat edinilmiş olup, öz ailesi hakkındaki bilgilere ulaşmak isteyen kişilerin varsa aşağıdaki bilgi ve belgeleri öncelikle evlat edinme mahkemesinin yapıldığı İl biliniyorsa ve kişi aynı İl'de halen ikamet ediyorsa, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne, aksi takdirde Genel Müdürlüğe sunmaları halinde haklarında gerekli araştırma yapılabilmektedir. Sunulan bilgi ve belgenin kapsamının geniş olması araştırmanın daha kısa sürede yapılmasını sağlamaktadır. Söz konusu Başvuru ancak şahsen yapılabilecek olup, posta yoluyla yapılan başvurular hakkında da araştırma yapılacaktır. Ancak, araştırma sonucu kişinin ikamet ettiği yerdeki İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bildirilecektir. Bilginin kişiye verilmesi, mevcut kimlik aslı ile yapılacak şahsen başvurusu ile mümkün olabilecektir.

» Kişinin mevcut kimlik fotokopisi,

» Evlat Edinme Mahkeme Kararı,

» Mahkeme kararından önceki kimlik bilgileri,

» İsim değişikliğine dair mahkeme kararı,

» Evlat edinme öncesinde kalınan İl ve kuruluşun adı,

» Kuruluşa kabul ve evlat edinme tarihleri.

Kişinin bu kapsamdaki belgelere sahip olmaması halinde edindiği bilgileri bildirmesi gerekmektedir.

Kurumumuz 1983 yılında faaliyete başlamış olup, önceki yıllara ait arşiv bilgileri Çocuk Koruma Birlikleri ve sağlık Bakanlığı tarafından devredilen belgelerle sınırlıdır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
*MeleK*
*MeleK*
ßeLeN
Cevaplar
2
Görüntüleme
2K
elifongeren
elifongeren
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
867
*MeleK*
*MeleK*
Üst