1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113

  Evlat Edinme İle Çocuğun Kazandığı Haklar

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  evlat edinme, çocuğun kazandığı haklar, nelerdir, nelere sahiptir,evlatlık nedir, kimler evlatlık alabilir gibi sorulara cevaplar

  Evlat edinme ile çocuğun sahip olacağı hakları meleklerim sizler için paylaşıyorum.
  < Konu Resmi..>


  » Evlat edinilmiş çocuklar yasal olarak öz çocukların haklarına sahip olurlar.

  » Ana ve babaya ait olan haklar ve hükümlülükler evlat edinene geçer.

  » Evlatlık, evlat edinenin mirasçısı olur.

  » Evlatlık küçük ise evlat edinenin soyadını alır.


  » Evlat edinen isterse çocuğa yeni bir ad verebilir.
  » Eşler tarafından birlikte evlat edinilen ve ayırt etme gücüne sahip olmayan küçüklerin nüfus kaydına ana ve baba adı olarak evlat edinen eşlerin adları yazılır.

  » Evlatlığın miras ve başka haklarının zedelenmemesi, aile bağlarının devam etmesi için evlatlığın naklen geldiği aile kütüğü ile evlat edinen ailenin aile kütüğü arasında her türlü bağ kurulur. Ayrıca evlatlıkla ilgili kesinleşmiş mahkeme kararı her iki nüfus kütüğüne işlenir.

  Evlat edinme ile ilgili kayıtlar, belgeler ve bilgiler mahkeme kararı olmadıkça veya evlatlık istemedikçe hiçbir şekilde açıklanamaz.

  Evlat edinilmiş olup, öz ailesi hakkındaki bilgilere ulaşmak isteyen kişilerin varsa aşağıdaki bilgi ve belgeleri öncelikle evlat edinme mahkemesinin yapıldığı İl biliniyorsa ve kişi aynı İl'de halen ikamet ediyorsa, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne, aksi takdirde Genel Müdürlüğe sunmaları halinde haklarında gerekli araştırma yapılabilmektedir. Sunulan bilgi ve belgenin kapsamının geniş olması araştırmanın daha kısa sürede yapılmasını sağlamaktadır. Söz konusu Başvuru ancak şahsen yapılabilecek olup, posta yoluyla yapılan başvurular hakkında da araştırma yapılacaktır. Ancak, araştırma sonucu kişinin ikamet ettiği yerdeki İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bildirilecektir. Bilginin kişiye verilmesi, mevcut kimlik aslı ile yapılacak şahsen başvurusu ile mümkün olabilecektir.

  » Kişinin mevcut kimlik fotokopisi,

  » Evlat Edinme Mahkeme Kararı,

  » Mahkeme kararından önceki kimlik bilgileri,

  » İsim değişikliğine dair mahkeme kararı,

  » Evlat edinme öncesinde kalınan İl ve kuruluşun adı,

  » Kuruluşa kabul ve evlat edinme tarihleri.

  Kişinin bu kapsamdaki belgelere sahip olmaması halinde edindiği bilgileri bildirmesi gerekmektedir.

  Kurumumuz 1983 yılında faaliyete başlamış olup, önceki yıllara ait arşiv bilgileri Çocuk Koruma Birlikleri ve sağlık Bakanlığı tarafından devredilen belgelerle sınırlıdır.   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Mayıs 2011
Evlat Edinme İle Çocuğun Kazandığı Haklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. evlat edinme

  evlat edinme

  benim 11 ve 14 yaşında iki oğlum var.ikiside nüfusta benim üzerime kayıtlı.babalarıyla resmi eviliğim yoktu.şuan başka biriyle evliyim şu anki eşim çocuklarımı resmen evlatlık yoluyla üzerine alabilirmi?
 2. Çocuk Esirgeme ve Evlat Edinme Şartları

  Çocuk Esirgeme ve Evlat Edinme Şartları

  Sevgili Melekler bir çoğumuz anne olmak için ne savaşlar veriyoruz..Bir yandan anne ve baba sevgisine muhtaç binlerce çocuk Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunda bulunmakta.. Ülkemizde çocuğu olmayan 2 bin 638 aile, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu yurtlarında barınan çocukları evlat edinmek için sırada bekliyor Eğer bir gün evlat edinmeye kalkarsanız aşağıda ki şartalara...
 3. Evlat Edinme Şartları Nelerdir ?

  Evlat Edinme Şartları Nelerdir ?

  Gökhan Bey Merhaba; bir akrabamız geçtiğimiz ay evlat edindi çok hoşuma gitti bu davranış evlat edinme şartları nelerdir acaba evlat edinmek için herhangi bir ücret ödeniyor mu ? bilgi verirseniz sevinirim Teşekkürler :)
 4. evlat edinme ...

  evlat edinme ...

  koruyucu aile evlatlık Çevrenizde evlatlık alan aileler varmı? siz ne düşünüyorsunuz benım maddı durumum cok guclu olsaydı hıc dusunmeden evlat edinirdim heralde ünlülerde bu arasıkça görülüyor
 5. Çocuğum olmuyor evlat edinmek caizmi?

  Çocuğum olmuyor evlat edinmek caizmi?

  Alınan evlatlık, büyüyünce erkek ise size, kız ise beyinize yabancı olur. Yabancı bir kimse ile beraber kalmak ise caiz değildir. Bu bakımdan evlatlık alırken, kardeşlerinizden birinin oğlunu veya beyinizin kardeşlerinden birinin kızını alırsanız mesele kalmaz. Yahut, aldığınız erkek bebek, kız kardeşlerinizden birini veya erkek kardeşlerinizden birinin hanımını emerse, sizin yeğeniniz...

Sayfayı Paylaş