Evlatlık almak caizmidir?

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Evlatlık almak caizmidir?
Merhaba hocam, benim arkadaşımın çocuğunun olması imkansız eşinden dolayı. onlarda evlatlık almaya karar vermişler. Çevrelerindekilerin bir kısmı caiz, bir kısmıda caiz değil demiş. Bu konunun aslı astarı nedir hocam bilgi verirseniz sevinirim.
 
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Merhaba geçmişte ve günümüzde en sıkıntılı durumlardan birisi olan evlatlık mevzu hepimizin kafasını karıştırma maalesef.
Ancak meselenin Dini konumuna baktığımızda ise önümüze çok önemli bir mesele çıkıyor.

İslamiyet evlat edinmeyi kaldırmıştır. Evlat edinilen çocuk namahremdir; kız ise evin beyine, erkek ise hanıma nikâh düşeceğinden, bu çocuklar büyüdüğünde, evin beyi veya hanımıyla yalnız kalmaları caiz olmaz.

Meseleyi biraz daha açmamız gerekirse, evlatlık müessesesinde yukarıda kaydettiğimiz mahzurlar söz konusu olduğu için dinimizde yasaklanmıştır.

Bir defa meşru olmayan bir yolla, başkasının çocuğunu kendi evlâdı yerine getirerek, haksız ve sahte bir muamele yapılmaktadır. Yabancı bir çocuğu evlat kabul etmek, bir nevi mukaddes olan nesil meselesini tahrif etmek, çocuğun asıl ana-babasının unutulmasına sebep olmaktır.

İkinci olarak da bu çocuk büyüyünce, aile içerisinde mahremiyet hususlarına gereğince ve yeterince riayet edilemeyecektir. Tesettür, bakma ve temas-dokunma gibi durumlara uyulmayacak, uyulamayacaktır. Erkekse ailenin bütün kadınlarıyla bir arada bulunacak, kızsa ailenin bütün erkekleriyle birlikte yaşayacaktır.

Halbuki evlat edinilen çocuk, ister kız olsun ister oğlan; evin hanımı onun annesi olmadığı gibi, o ailenin akrabası da evlatlığın ailesi sayılmaz, bir yabancıdan farksızdır. Dolayısıyla bunlar büyüdüklerinde, aile içinde bulundukları müddetçe, devamlı haramla yüz yüze kalacaklardır.
 
Üst