Evlenme Ehliyeti ve Şartları

PaSikA

Yeni Üye
Üye
reşit olma yaşı kaçtır ehliyet yaşı hesaplama reşit olma olmadan evlenme evlilik hesaplama
Nikaha masasına gelene kadar yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardır... Bakalım o şartlar nelermiş....

Evlenebilmek için aşağıdaki şartları taşımak gereklidir.

1. Reşit olmak

18 yaşını doldurmuş erkek ve kadın kendi rızaları ile evlenme ehliyetine sahiptir.

Ana baba rızası ile evlenmelerde kadının ve erkeğin 17 yaşını bitirmesi gerekir. Beyanın arkasına ebeveyn/vekil onayı alınmalı ve imza, noter, resmi daire ya da muhtar tarafından onanmalıdır.

Ana veya babadan biri ölü ise bu durum yine yukarıdaki tasdik yetkisine sahip kurumca belirtilmeli ve beyanın arkasında bulunan rıza belgesi bölümüne yazılmalıdır.

17'yi bitirmemiş çocukların evlenmesinde yetkili mahkemeden 88. madde kararı alınır ve yine ana baba rızası alınarak yetkili kurumca rıza belgesi eklenerek onanır.

Ancak; ayırt etme gücüne sahip olmayanlar ile on beş yaşını dolduran küçükler, mahkemece reşit kılınsa dahi evlenemez.

Hakim, haklı sebep olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten sonra, bu konuda başvuran küçük ve kısıtlının evlenmesine izin verebilir.

Boşanmış anne babanın reşit olmayan çocuklarının evliliğinde vekaleti alan taraf (anne veya baba) çocuğun evlenmesine vekalet eder).

2. Mümeyyiz olmak (Sağlık durumunun, akli şuurunun yerinde olması, zührevi ve bulaşıcı hastalık taşımaması gerekmektedir).

3. Yakın akraba olmamak.

Kardeşler arasında, amca, dayı, hala ve teyze ile yeğenleri arasında,
Kayın hısımlığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile, eşlerden biri ile diğerinin usul veya füru'u arasında,
Evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin füru'u ve eşi arasında,
evlenme yapılamaz.

4. Evli olmamak

Nüfus kaydına göre evli görünen bir kimse yeniden evlenemez. Müracaat sırasında, önceki evliliğin ölüm, boşanma veya evliliğin herhangi bir sebeple mahkeme kararı ile son bulmuş olması halinde, evlenme engeli ortadan kalkar. Ancak buna rağmen, bu durum aile kütüklerine tescil edilmedikçe yeniden evlenme akdi yapılamaz.

5. Kadın için kanuni bekleme süresinin dolmuş olması (dul gelin adayları için).

Kadınlarda boşanma varsa boşanma tarihi kesinleşme tarihine göre hesap edilerek beyana yazılır. Ancak kadın 300 günlük süre dolmadan önce doğum yaptığı veya mahkemece bu sürenin kısaltılmasına veya kaldırılmasına karar verildiği takdirde, kadın için bekleme süresi ortadan kalkar.

6. Kazai evlenme yasağı bulunmamak.

7. Zührevi ve bulaşıcı hastalığı bulunmamak

Yukarıda yazılı tüm bilgiler T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmıştır.

baba ve anne iznine gerek kalmadan evlenme yasi kac 1992 ekim dogumluyum annem vefat etti babam yasiyor babamdan evlenmek icin izin almak zorundamiyim babam izin vermiyor

slm
bir konu hakkında bilginizi almak istiyorum nişanlım 15.10.1995 doğumlu bizim evlenmemiz için ne yapmamız gerekiyor ilk adımımız nereden başlaması gerkiyor..yardımcı olursanız sevinirim...

slm
bir konu hakkında bilginizi almak istiyorum nişanlım 15.10.1995 doğumlu bizim evlenmemiz için ne yapmamız gerekiyor ilk adımımız nereden başlaması gerkiyor..yardımcı olursanız sevinirim...

Merhaba, nişanlınız şuan 17 yaşında ve 18 yaşına girmesine 5 ayı kalmış, kesinlikle o 5 ayı beklemeniz gerekiyor. Ha ailesi reşit olmadan evlenmesine izin verdiğinde, durum değişir mi, yani nikah kıyılır mı şuan için kanun ne der bilmiyorum. Ama daha önce, benim bildiğim kadarıyla reşit olmayan kişilerin ailesi nikah için izin verdiğinde nikah kıyılıyordu. Ben böyle biliyorum. Dediğim gibi siz şuan 5 ayı beklemek zorundasınız, zaten az kalmış.

peki ama nişanlım sene olarak 17 yaşında ama ay gün olarak doldurmamış yasal yollardan ne yapmamız gerekiyor. acaba nikah işlemlerinde istenilen belgelerde hakim kararı ile oluyormuş nikah ben orayı anlayamadım ben şimdi yasal yoldan ilk adımım ne olacak nereye nasıl müracaat etmem gerkiyor....

Geri