1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.135
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Evlenme sorunları ve çözümleri

  Konu, 'Psikoloji ve İlişkiler' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Evliliğinizde aranızdaki anlaşmazlıktan, çocuklardan ya da ailelerden kaynaklanan sorunlarınız varsa, yazımız size çözüm konusunda yol gösterebilir.

  Aileler: Kadın ve erkeğin aile yapılarının farklı olması, farklı kültürlerde yetişmiş ve farklı alışkanlıklara, farklı özelliklere sahip olmaları bir anlaşmazlık sebebidir. Kadın ve erkeğin anne- baba veya diğer yakınlarının onların aile düzenlerine karışmalarıda bir diğer anlaşmazlık nedenidir.

  Kişisel özellikler: Kadın ve erkeğin alışkanlıkları, amaçları, zevkleri veya hoşlandıkları hoşlanmadıkları şeyler birbirinden çok farklı ise ve ortak fazla bir şeyleri yoksa çatışmalar başlamaktadır. Ayrıca ortak yönleri olsa bile , birbirlerinin farklı yönlerinide kabullenemiyorlarsa veya birbirlerine kendi farklılıklarını baskı ile kabullendirmeye çalışıyorlarsa yine çatışma olmaktadır. Örneğin eşlerden biri bir şeyden hoşlanmıyorsa diğeri onu hoşlanmadığı şeyi yapmaya zorluyorsa.
  Kişilik çatışması: Kişiliklerin farklı olması pek çok alanda görüş ayrılığı ortaya çıkarmaktadır. Kişilikleri farklı olan kimselerin yaşam anlayışları, amaçları, sosyal ilişkileri, akrabalarla, arkadaşları ile ilişkileri farklı olduğundan sürekli bir anlaşmazlık söz konusudur. Örneğin eşlerden birinin bir amacı varken diğerinin bir amacı yoksa, birinin belli bir dünya görüşü varken ve buna göre yaşamayı isterken diğerinin böyle bir düşüncesi yoksa, biri kendine güvenliyken diğerinin kendine güveni yoksa ve sosyal ilişkileri zayıfsa.
  Çocuk faktörü: Ne zaman çocuk sahibi olunacağı, kaç çocuk sahibi olunacağı ve çocuk yetiştirme, çocuklarla ilgili sorumlulukları yerine getirme konusunda eşler arasında anlaşmazlıklar sık görülen sorunlardır.
  İş ve şehir yaşamı: İş yaşamı yoğun olan eşler birbirlerine ve çocuklarına yeterince vakit ayıramamaktadırlar. Bu nedenle eşler zamanla birbirlerinden uzaklaşmaktadırlar. Çocuklar yeterli ilgiyi görmediklerinden okul, arkadaş ve aile ortamlarında çeşitli sorunlar göstermektedirler. Anne çalışmıyor ve baba yoğun çalışıyorsa eşine ve çocuklarına yeterli zaman ayırma imkanı bulamamaktadır. Bu durumda ev ve çocukların sorumluluğu çoğunlukla anneye kalmaktadır. Anne bazen bu sorumluluklarla baş edememektedir.

  Maddi durum: Maddi durumun kötü olması öncelikle çocukların beslenme ve eğitim durumunu etkilemektedir. Buna ilaveten eşler arasında sorumlulukların yerine getirilmesi konusunda sorunlar yaşanmaktadır. Bazı ailelerinde ekonomik problemleri olmamasına rağmen iş yoğunluğu nedeni ile çocuklarına vakit ayıramamaktadırlar. Baba çoğunlukla geç vakit gelmekte sabah erken gitmektedir.Hafta sonlarında bile çalışmaktadır. Eşine ve çocuklarına yeterli ilgiyi gösterememektedir. Hem anne hemde baba çalışıyorsa çocuklar dahada ilgisiz kalmaktadırlar. Hiç bir maddi sorunları olmamasına ve her istedikleri alınmasına rağmen doyumsuz ve mutsuz olmaktadırlar. Geleceğe yönelik plan ve projeler: Eşlerin yaşam anlayışları farklı olduğunda glecek beklentileri ve planlarıda farklı olmaktadır. Gelecekle ilgili yapılacak işler, yapılacak maddi yatırımlar, çocukların hangi okullarda okuyacakları gibi konular sürekli tartışma konusu olmaktadır.
  Çevre faktörü: Eşlerin anne babaları ve diğer akrabaların müdahaleleri eşler arasında ciddi anlaşmazlık ve kavgalara hatta boşanmalara sebep olmaktadır. Akrabalar ve diğer kimseler tarafında yapılan bazı dedikodular ve kışkırtmalarda ciddi sorunlara yol açabilmektedir.
  Karşılaştırmalara dayalı sorunlar: Eşlerin eşlerinin mesleklerini, işlerini, kazandıkları parayı sosyal davranışlarını başka kimselerle karşılaştırıp birbirlerini suçlamaları da anlaşmazlık konusu olmaktadır. Çocukların başka çocuklarla karşılaştırılmalarıda ayrı bir anlaşmazlık konusu olmaktadır.
  Beklentilerin zaman ve şartlara bağlı olarak değişmesi: Eşlerin başlangıçtaki beklentileri ile sonraki beklentileri arasında farklılıkların olması olağandır. Önemli olan bu beklentilerin gerçekci olması ve eşlerin birbirlerini olduğu gibi kabul etmeleri, karşı tarafı beklentilerini karşılayamıyor diye suçlamamasıdır. Eşler birbirlerinden, şartları düşünmeden beklentilerde bulunur ve bu beklentilerinin karşılanmasını
  isterlerse çatışmalar başlamaktadır. Örneğin eşinin çok para kazanmasını bekleyen bir kimse bunun olmadığını görünce sürekli olarak bize zorluk çektiriyorsun diye eşini suçlarsa.
  Uyumlu ve mükemmel ilişkinin tarifi var mı?
  Uyumlu ve mükemmelin net bir tarifi yoktur. Uyumlu olmak için öncelikle eşlerin temel saydıkları bazı konularda birbirine yakın olmaları gerekir. Örneğin dışa dönük, konuşkan bir kimseyle, içe dönük, konuşmayı, sosyal aktiviteleri pek sevmeyen bir kimse arasındaki ilişki uyumlu bir ilişki değildir. Yani kendileri için önemli gördükleri konularda eşlerininde aynı veya yakın davranış biçimlerine sahip olması durumunda önemli sorunlar çıkmaz. Diğer konulardada birbirlerini anlamaları ve birbirlerinin farklılıklarını kabul edip saygı göstermeleri farklılıklarını birbirine baskı ile kabul ettirmeye çalışmamaları gerekir. Bazen bir eş için önemli olan bir davranış diğer eş için önemli olmazsada , eşinin önemsediği davranış biçimine saygı gösterip, onun bu konudaki duygularını anlamaya çalışmalıdır.

  Sorularınız için telefonum (0 212) 543 70 16
  Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi
  Çocuk - Ergen ve Yetişkin Psikiyatrisi Uzmanı
  Dr. Mazlum Çöpür

  mazlum.copur@mynet.com


   
 2. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS
  Cevap: Evlenme sorunları ve çözümleri
  Paylasim icin sagol adminim.
   
 3. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Evlenme sorunları ve çözümleri
  çok önemli bir paylaşım emeğine sağlık adminim
   
 4. sema06

  sema06 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2010
  Mesajlar:
  31
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  sadece evliliği değil herşeyi etkiliyor bu problemlerden bir çoğu
   
Evlenme sorunları ve çözümleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. saç bakımında sorunlar ve çözümleri

  saç bakımında sorunlar ve çözümleri

  saç elektriklenmesi nasıl önlenir saç kabarmasını önlemek kabarması nasıl önlenir saçların kabarmasını önlemek saçın kabarması Saçlarınız kırılıyor mu, hiç parlamıyor mu, şekle mi girmiyor, yoksa kepeklendi mi? İşte belli başlı 13 saç problemine 13 pratik çözüm önerisi. Saçlarım çok uzun, hiç şekle girmiyor Uzun saçlara şekil vermek zordur. Biraz daha hacimli ve dalgalı görünmesini...
 2. Sorunlar ve çözümler

  Sorunlar ve çözümler

  Sorunlarla karşılaştığınızda ne yaparsınız? Mantıklı yol, sorun üzerinde düşünmek, sebeplerini araştırmak, çözüm üretmeye çalışmak, soruna sebep olan yada ortak olan kişilerle bir araya gelerek fikir alışverişi yapmak, tecrübeli birilerinden yardım almak vs. Biliyor musunuz, evlendiğinizde hayatınızın en uzun süreli olmasını dileyeceğiniz bir anlaşma yapmış olursunuz. Tarafların imza attıkları...
 3. Yağlı ciltlerin sorunları ve çözümleri

  Yağlı ciltlerin sorunları ve çözümleri

  Yağlı ciltlerin yapısını ve ihtiyaçlarını biliyor musunuz? Cildimizdeki yağ nelerden oluşur? Cilt üzerindeki yağ (sebum); lipitler (yüzeydeki hücrelerden kaynaklanır), ter ve çevresel materyallerden oluşur. Ciltteki yağ (sebum) nerede üretilir? Sebum yağ bezlerinden üretilir. Tüm vücut yüzeyinde bulunan sebum, el ve ayak derisinde daha az, avuç içi ve ayak tabanlarında ise...
 4. sıkça karşılaşılan saç sorunları ve çözümleri burda!!!!

  sıkça karşılaşılan saç sorunları ve çözümleri burda!!!!

  ergenlik döneminde karşılaşılan sorunlar ve çözümleri ergenlik döneminde karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözümü için öneriler Saç kadın güzelliğinin önemli bir bölümünü kaplar.Saçlarınız güzel de olsa zaman zaman sorunlar yaşayabilirsiniz.Bu sorunlarınız çözümsüz değil.Yeterki siz güzel saçlardan mahrum kalmayın. SAÇTA CANSIZLAŞMA-SÖNÜK KALMA Özellikle stres ve yoğun rejim...
 5. Gençlik sorunları ve çözümleri

  Gençlik sorunları ve çözümleri

  Gençliği topluma kazandırmanın yolları Gençlerimizi nasıl kazanabiliriz? Gençliğin büyük sorunları Az önce bir misafirimiz evinde ki gençlerin sorumsuzluklarından bahsetmiş ve gençleri geri kazanmanın yolları hakkında bilgi istemişti. Biz de bu sayfamızda gençlik sorunları ve çözümleri hakkında bilgiler aktarıyoruz. Günümüz şartlarında gençlerin kapılıp gideceği büyük bir sel felaketi var....

Sayfayı Paylaş