Evlenme yaşı kaçtır kaç yaşın da evlenilir ?

  • Konbuyu başlatan Forum okuru
  • Başlangıç tarihi
F

Forum okuru

Forum Okuru
Evlenme yaşı kaçtır kaç yaşın da evlenilir ?
Evlenme yaşı kaçtır sizce ? Geçinme korkusu yaşadığım için hiç evlenmeyi düşünmüyorum.
 
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Merhaba. Evlenme yaşı diye bişey yoktur. Bunu genelleyemeyiz bu kişiye göre değişir. Misal Allah'ın fıtrata koyduğu duygu ve buluğa erdirdiği yaşa bakarsak eskilerin de yaptığı gibi aslında en sağlıklısının bu dönemlerde evlenmek olduğunu savunurum ben. Ama devir değişti, eğitim sistemi değişti, geçim zorlaştı, olgunlaşma yaşı ilerledi de gidiyor bu yüzden günümüzde böyle bişeye kalksak evcilik oyunundan öteye gitmez. Bunun dışında kişi maddi ve ahlâki birikimini yapıp kendini hazır hissediyorsa geciktirmemeli. Özellikle harama düşme ihtimali arttıkça farz olabilecek dereceye gelmiştir keyfiyete bırakılmamalı.

Evlenene kadar kişiliğini geliştirmeli gerekli maddi birikimi sağlamaya çalışmalı. Ama elbette kimse dört dörtlük olamaz mükemmel olmayı beklersek ölene kadar evlenilmez kötü huyları izale etmeye çalışıp yanında duâ da etmeli. Maddiyat için de böyle elimizden geleni yapalım ama Hz.Ali radıyAllahuanh'ı da düşünelim evlendiğinde nesi vardı? 400 dirhem o da zırhını sattı. Allah evlenenler için rızka kefildir tevekkül etmeli.
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, Evlilik yaşı için ideal bir yaş sınırı yok. Bu tercih kişinin eğitim yaşadığı sosyal çevreye görede değişiyor. Yani bunu bir kalıba sokamayız. Kişi kendini evliliğe hazır hissediyorsa evlenebilir.. Geçim konusuna gelince günümüzde dört dörtlük hayat süren yok. Evliliğinin ilk yıllarında maddi sıkıntı çeken bir çok insan var. Bana göre sıkıntı çekilmeli ki elindekilerinin kıymetini bilmelisin. Sıkıntısız yaşam kişiyi bencilleştirebilir vicdanını köreltebilir.
 
Üst