1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Evlerde 'alem' devri...

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Evlerde 'alem' devri... [​IMG] Kubbe ve minarelerin sembolü alemler, artık evlere girdi. İslam’ın simgesi hilal ile özdeşleştirilen ve camilerin en tepe noktasına yerleştirilen alemler, evlerde dekoratif amaçlı kullanılıyor.

  Diziler sadece bizleri ekranlara kilitlemekle kalmadı, yaşam tarzlarıyla da hayatımızı etkiliyor. Bu etki önce aksesuar olarak baş gösterdi. Polat yüzüğüyle, kişisel aksesuarlarla başlayan moda şimdilerde Sıla tokası ile devam ediyor. Sonra kıyafetlere sıçradı.

  Ünlülerin kıyafetini giyme modası Asmalı Konak’ın Hanım Ağa’sının başörtüsü ile başladı, Şehrazat elbisesi ile şanını sürdürüyor. Şimdi ise dizilerdeki ev dekorasyonları ilgi ile takip ediliyor. Öyle ki, evlerde alem devri başladı. Camilerin kubbelerinin en zirve noktasına yerleştirilen alem, artık evlerde dekoratif amaçlı kullanılıyor.

  Bu dekorasyon, şamdan, ibrik ve kılıç kalkan ile desteklenerek bir Osmanlı havası estiriliyor. Kapalıçarşı’daki Bakırcılar Hanı’nda alem yapıp satan ustalar son 4-5 senedir alemlere büyük bir ilginin olduğunu söylüyor. 30 yıldan bu yana bakırcılık yapan Serhat Kaya, alem modasının başlamasında dizilerin yanı sıra cemiyet hayatının önemli isimlerinin, sosyetenin büyük bir katkısı olduğunu belirtiyor.

  Eskiden Anadolu’daki yıkılan camilerden kaçırılan alemleri gelip satmak isteyenlerin olduğunu belirten Serhat Kaya, camilerden bir şey alıp satmak yasaklanınca ustaların orijinallerini yapmaya başladığını ifade ediyor.

  Bronz, bakır ve pirinçten, orijinalleri ile birebir aynı yapılan alemlerin fiyatı 80 YTL’den başlıyor. Alemi uluslararası bir platforma taşıyan Hiref firması ise alem imgesini, dekoratif olma özelliğinin dışında mutfak eşyalarında kullanıyor.
   
Evlerde 'alem' devri... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dİl Devrİ

  Dİl Devrİ

  arapça rakamların türkçe karşılığı dil devrimi hakkında bilgi dil devri türk dilinin devirleri DİL DEVRİMİNİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ Dil devriminin Atatürk'ün görüşündeki yerini tespit edebilmek için, kendisinin bu konudaki düşüncelerini ele alacağız. Diyor ki: "...Millet dil, kültür ve ülke ile birbirine bağlı vatandaşların teşkil ettiği bir toplumdur." Atatürk, dil bağını, ulus...
 2. Alem

  Alem

  Minare ve bayrak direklerinin tepesindeki hilal,lale vb. şekildeki tepeciği görmek devlet başkanı ile tabir edilir. Bakırdan alem zulüm ve haksızlığa uğramaya, Altın veya gümüşten alem halkın başkanına hayırhah olmasına, Ağaçtan alem devlet başkanının ssöz ve fiillerinde sebatsız, gaddar ve yalancı olmasına delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Minare )Rüyasında bir cami alemi gören kimsenin büyük...
 3. Canlilar Alemİ

  Canlilar Alemİ

  CANLILAR ALEMİ GİRİŞ Charles Darwin'in ortaya attığı evrim teorisi, 21. yüzyıla yaklaştığımız şu günlerde bilim dünyasındaki itibarını büyük bir hızla kaybetmiştir. 20. yüzyılın başlarında materyalist çevreler tarafından desteklenen ve kitlelere bilimsel bir gerçekmiş gibi telkin edilen bu teorinin geçersizliği artık kesin olarak anlaşıldı. Bunda en büyük etken, yüzyılımızda evrim teorisini...
 4. Sanal alem

  Sanal alem

  "Sanal alem yalan alem" özdeyişi nihayet bilimsel olarak da olarak doğrulandı. İnsanlar e-posta yazarken daha fazla yalan söylüyor. İşte sonuçlar. Patronunuzdan, mesai arkadaşınızdan veya diğer tanıdıklarınızdan aldığınız e-postalar ne derece güvenilir? Spam ve trojan için çeşitli güvenlik çözümleri bulunsa da, yalan için henüz üretilmiş bir çözüm yok. Rutgers ve...

Sayfayı Paylaş