evlerde keyifli yaşam alanları yaratın

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
evlerde keyifli yaşam alanları yaratın
Keyifli yaşam alanları...
Eviniz yeterince büyük değilse ve dilediğiniz gibi dekore edemiyorsanız basit birkaç değişiklikle hem fonksiyonel, hem de keyifli ve dekoratif yaşam alanları yaratabilirsiniz.

Renk ve ışık kullanımından mobilya seçimlerine kadar her şey evinizi olduğundan daha geniş gösterebilir; ancak seçimlerinizi yaparken nelere dikkat edeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Örneğin duvarlar için krem, pastel yeşil, sarı ve lila gibi açık ve parlak yansımalı renkleri tercih ederseniz mekan olduğundan daha ferah ve aydınlık görünecektir.

Duvar kağıdı, koltuk ve kanepe döşemeleriniz için tercihinizi iri desenler yerine düz renklerden yana kullanabilirsiniz. Pencereler için ışıktan daha çok faydalanabileceğiniz bir uygulama yapabilirsiniz. Mobilya seçiminde de büyük ve hantal olanların yerine fonksiyonel ve derli toplu olanları kullanmanızı öneriyoruz. Eğer dar ve karanlık bir antreniz varsa alanı olabildiğince iyi değerlendirerek her santimetreyi rahatlıkla kullanabileceğiniz çözümler uygulayabilirsiniz.

Dar bir yatak odanız varsa dolap yerine tekerlekli askılıkları tercih edebilirsiniz. Diğer eşyalarınız için yatak altına da girebilen kanvas kutular oldukça kullanışlı.

Düzenli yaşam alanlarına pratik ipuçları
Eski mobilyaya yeni işlev: Giysi dolabınız yetersiz gelmeye başladıysa bir zamanlar kitaplık olan bir dolaba yeni bir işlev kazandırmanın zamanı da gelmiş demektir. Önceden dikey olarak kullandığınız üniteyi yatay olarak monte edip yeni bir raf sistemi kazanabilirsiniz.

Keyfinize göre mobilyalar: Mevcut mobilyalarınıza yenilerini eklemeye karar verdiyseniz tercihinizi modüler ünitelerden yana kullanabilirsiniz. Hem hafif, hem de montaj kolaylığı sağlayan modüler üniteleri ihtiyacınıza göre değiştirerek çok daha işlevsel olmasını sağlayabilirsiniz.

Merdiven altı mucizesi: Merdiven altları eşyalarınızı düzen içinde saklamanız için alternatif alanlar yaratabilir. Kapalı dolap ünitelerinden yararlanabileceğiniz gibi tekerlekli ya da açık rafı depolama elemanlarından da faydalanabilirsiniz. Eğer salona açılan bir merdiveniniz varsa altını kitaplık olarak kullanabilirsiniz. Üstelik oldukça da dekoratif bir fikir.

Kaynak: Evim Dergisi
 
Üst