1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  evlerimizdeki gizli elektrik tüketimi

  Konu, 'Bilgi Deposu' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  gizli elektrik prizi nasıl yapılır
  Tüm elektrikli aletlerinizi kapattıktan sonra elektrik sayacınızı kontrol edin. Sürpriz bir şekilde hala döndüğünü göreceksiniz.! Örneğin bilgisayarlar işlem yaparken 140 Watt, işlem yapmazken 27 Watt, kapatırsanız bile 5 Watt Elektrik tüketiyor.

  Kapanmayan elektrikli ev aletlerinin 'Gizli Tüketimi' dünya elektrik tüketiminin en az yüzde 2'sine denk düşüyor. Yani, sadece Avrupa Kıtası'ndaki elektrikli aletlerin gizli tüketimi her yıl altı nükleer santralı çalıştırabilecek kapasitede.!

  · Kahve Makinenizin Ortalama Tüketimi = 800 W

  · Kahve Makineniz Kapalı Olduğundaki Tüketimi = 1.5 W

  · Ve de Kahve Makinenizin Fişini Çektiğinizde Ulaştığınız Sonuç = 0 W

  Bazı elektrikli ev aletleri kapatılsalar bile elektrik tüketimini sürdürüyorlar. Bu da hem gereksiz bir enerji tüketimine hem de tüketicilerin elektrik faturalarının kabarmasına neden oluyor.

  Bilgisayar örneğini ele alalım. Bilgisayar çalışırken gücü yaklaşık 140 Watt' yükseliyor. Bilgisayarda tüm işlemler durdurulduğunda da sayaç dönmeye devam ediyor. Bilgisayarın hemen çalışabilmesi için sürekli 'stand by' olması gerektiği göz önüne alındığında, bu da mantıklı gözüküyor.


  Ancak bilgisayarda hiç bir işlem yapılmadığı 'yarı uyanık' zamanda da 27 watt gibi oldukça yüksek sayılabilecek bir miktarda elektrik tüketilmesi oldukça şaşırtıcı.

  Bundan daha da kötüsü 'off' düğmesine basıldığında bile PC'nin gücünün sıfırlanmayıp 5 watt civarında bir elektrik tüketmesi!

  Sonuç olarak, bilgisayarın hiç elektrik tüketmediğinden emin olmak için tek bir çözüm var, o da prizin fişten çekilmesi...

  Nöbet Tutan Aletler

  Bu rakamlar çok küçük olsa da önemsememem hata olur. Nitekim, Uluslararası Enerji Ajansı'ndan (AIE) Benoit Lebot'ya göre, tam olarak kapanmayan elektrikli ev aletlerinin 'gizli tüketimi' dünya elektrik tüketiminin en az yüzde 2'sine denk düşüyor. Başka bir deyişle, sadece Avrupa kıtasındaki elektrikli aletlerin gizli tüketimi her yıl altı nükleer santrali çalıştırabilecek kapasitede.

  Bu durumu anlayabilmek için 'nöbet tutan' aletlerin ortaya çıktığı otuz yıl geriye dönmek gerekiyor. O zamana kadar televizyon ya DA fırın kapatıldığında her tür enerji tüketiminin durdurulduğundan emin olunabiliyordu.


  Ancak çok daha sofistike audio ve video cihazların piyasaya sürülmesi durumu değiştirildi. Hi-if, radyo-çalar saatler, müzik seti ve televizyon gibi aygıtlar saat, uzaktan kumanda ve 'bellek' tuşuyla donanıp FM istasyonları ya da diğer programların kaydedilmesine olanak sağladılar.

  Bu özellikler tüketici açısından büyük bir kullanım kolaylığı sunmakla beraber, elektrik tüketimini fazlasıyla artırdı.

  Uzmanlar günümüzde, kapatıldıktan sonra bile gizli tüketimi sürdüren ev aletlerinin sayısının önemli oranda artmasının, durumu daha DA ciddi hale getirdiğini belirtiyorlar.

  Öte yandan, 'yararlı israf'ı da 'gereksiz israf'tan ayırmak gerekiyor. Faks, telsiz telefon gibi çalışmak için elektrik sinyaline gerek duyan aygıtlar birinci kategoriye giriyor. Bu durumda, bu makinelerin çalışması için gereken gizli tüketim meşru bir hal alıyor.

  Uzmanlar zaten faks, telefon gibi aygıtların tükettiği elektrik miktarının diğer aygıtlarınkine kıyasla çok düşük olduğunu ifade ediyorlar.

  Nedeni: Röle

  Uzmanlar elektrikli ev aygıtlarının kapatılmalarına rağmen gizli elektrik tüketimini sürdürebilmelerini, bu aletlerin içinde bir transformatör bulunmasına bağlıyor.

  Elektronik devreler elektrik akımının (220 V) sağladığından çok daha düşük bir gerilimle (Yaklaşık 5 volt) çalışırlar; işte bu noktada transformatör röle rolünü üstlenir.

  'Çalıştırma/durdurma' anahtarı da genellikle transformatörün arkasında yer alır ve aygıt kapatıldığında bile transformatör hala gerilim altındadır. Bunun sonucunda elektrik sayacı dönmeyi sürdürür.

  Bu aygıtları üretenleri, ürünlerinin düzenleniş biçimini değiştirmeye zorlayacak herhangi bir kural bulunmadığından, bu tür bir değişiklik çok AZ bir harcama gerektirmesine rağmen hiçbir üretici gerekli önlemi almamaktadır.

  Bu konuda geniş bir araştırma yayımlayan Fransız Science et Vie dergisine göre, Ocak 2000'de Fransa'da 178 hanedeki 1270 aygıtın gizli elektrik tüketimi incelendi.

  Video İlk Sırada

  Bunlar arasında birinci sıraya oturan video aygıtıydı; nöbetteyken 1-30 watt arası, oldukça önemli sayılabilecek miktarda enerji tüketen videolar hemen hemen bütün gün 'stand by' olduğundan Fransa'da 'gizli tüketim' in yüzde 32'sinden sorumlu tutuluyor.

  Video dışında televizyon (1-22 watt), uydu anten receiver (5-17 W) ya da kablolu TV (3-23 W), Hi-if (1-24a W) v.b.'nin de oldukça yüksek oranda enerji tükettiği ortaya çıktı.


  Ayrıca bilgisayarın da 1-27 W arası gizli elektrik tüketimiyle masum olmadığı belirlendi. Kahve makinesi, diafon gibi aygıtların tüketiminin ise 5 W'ın altında kaldığı gözlendi.

  Önlemler Emeklemede

  Bu enerji israfına karşı tüketicilerin elektrikli aygıtlarını fişten çekerek önlem almaları için kampanyalar düzenlense de, sanayi kesimini bu konuda gerekli girişimlerde bulunmaya zorlayacak bir yasa henüz ortalıkta gözükmüyor.

  Avrupa Birliği'nde, Brüksel'de endüstrinin bazı sektörleriyle gönüllülük temeline dayanan anlaşmalar imzalanmış olsa DA, üreticilerin çoğunda bu konuda bir 'isteksizlik' gözleniyor. Önlem olarak şimdilik yalnızca, etiketleme sistemi gündemde.

  ABD'de 'Energy Star' etiketine karşı Avrupa'da da sekiz yıl önce, aygıtın enerji kapasitesini A'dan G'ye sıralanan yedi kategoride inceleyen 'Etiket Enerji' uygulaması gündeme getirildi. Uzmanlar bu yöntemin kesin bir çözüm sunmamakla birlikte pazara yüzeysel de olsa bir çeki düzen vermesi açısından bir ilk adım olarak görüyorlar.

  Küçük Watt'lardan Büyük Enerjiler...

  5 watt'la ne yapılabilir? Elektriği olmayan beş hane aydınlatılabilir mi? Evdeki en küçük ampulün bile en az 10, 20 watt olduğu göz önüne alındığında bu sorunun yanıtı 'imkansız' olacaktır... Oysa Kanadalı bir mühendis 0.1 Watt'lık tek bir beyaz elektrolüminesant diyodun (LED) bir çocuğun okuması için yeterli olduğunu kanıtladı!

  Nitekim Dave Irvine-Halliday adlı mühendis ve kendi kurduğu 'Light up the world' sivil toplum örgütü, şimdiye kadar dünyada 1 milyondan fazla haneyi bu yöntemle aydınlattı; Bolivya, Guatemala, Dominik Cumhuriyeti ve Nepal'de 60'ı aşkın hanenin yer aldığı bir köy 100 Watt'lık tek bir ampulün tüketimine eşdeğer enerjiyle aydınlanıyor.

  Halliday'in yönteminin başarısı, LED'lerin uzun ömrü (Kırk yıl) ve olağanüstü randımanından kaynaklanıyor. Bu yarıiletkenler (LED) elektronları ışıklı fotonlara dönüştürülüp yüzde 95 oranında bir enerji sağlıyorlar; oysa normal bir ampulde enerjinin büyük bir bölümü ısıya dönüştüğünden, kapasitesinin ancak yüzde 10'u işlev kazanıyor.

  Kanadalı mühendis bu elektrolüminesant diyotları besleyebilmek için en ücra köylere kadar her binayı pedallı jeneratör ya da güneş enerjisi panoları ve bir akümülatörle donattı. Sistemin maliyeti ise, proje yeni uygulandığında hane başına 60 dolarken 30 dolara indi; beş yıl içinde bu rakamın daha da azalıp 10 doların altına düşmesi bekleniyor.

  Peki LED bizim elektrik faturalarımızın tutarını da azaltabilecek mi? Dave'e bu soru sorulduğunda Calgary (Kanada) Üniversitesi'ndeki laboratuarında bu yöntemle bir haneyi aydınlattığını belirterek şunları söylüyor:
  'Bir binanın stratejik noktalarına 1'er watt'lık LED'ler yerleştirilmesi halinde, elektrik tüketimi yüzde 95 oranında azaltılarak halihazırdaki aydınlatma gücüne eşdeğer bir aydınlanma sağlanabiliyor.'

  Bundan daha güzel bir cevap olabilir mi?

  Alıntı

   
 2. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Cevap: evlerimizdeki gizli elektrik tüketimi
  çok haklılar ya kullanmadığımız şeyin hala neden fişini çekmeyiz anlamam bundan sonra daha dikkatli olamk lazım heleki türkiyede elektirik zammı otomatiğe bağlanmışken
   
 3. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: evlerimizdeki gizli elektrik tüketimi
  evet miniğim geleceğimiz ve evletlarımız için bu konuda daha dikkatli olmamız lazım
   
 4. &cimi&

  &cimi& Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2008
  Mesajlar:
  58
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ADANA
  Cevap: evlerimizdeki gizli elektrik tüketimi

  bende takıntı haline geldi zaten gereksiz ne varsa hepsinin fişini kendimi bildim bileli çekerim özellikle gece yatarken ve gezmeye giderken daha dikkatli davranırım ne olur ne olmaz.
   
 5. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: evlerimizdeki gizli elektrik tüketimi ne güzel cimi keşke herkez senin gibi yapabilse:)

   
 6. sakine

  sakine Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  29 Eylül 2008
  Mesajlar:
  8
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: evlerimizdeki gizli elektrik tüketimi

  paylaşımınız için tesekkürler.bilmiyordum.okuyunca şşırdım.bu akşam eve gidince kullanmadıgım elektrikli aletlerin fişini hemen çekecegim..
   
 7. özloş06

  özloş06 Banned

  Kayıt:
  19 Ekim 2008
  Mesajlar:
  22
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara
  Cevap: evlerimizdeki gizli elektrik tüketimi

  çok çok haklısınız valla bende katılıyorum ve dikkat ediyorum elimden geldiğince
   
evlerimizdeki gizli elektrik tüketimi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evlerimizdeki Gizli Tehlike

  Evlerimizdeki Gizli Tehlike

  Dünya genelinde görülen akciğer kanseri vakalarının yüzde 15'ine neden olduğu belirtilen radon gazına karşı evlerin sürekli havalandırılması gerekiyor. Açıklama, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu'dan geldi. Günümüzde sağlık açısından büyük tehlike olarak insanların karşısında duran radon gazının çok fazla bilinmediğini...
 2. Evinizin gizli ve şık mabedi

  Evinizin gizli ve şık mabedi

  Evinizin gizli ve şık mabedi Evinizin en gizli alanı tabi ki yatak odalarınızdır... Odanızı sezonun trendlerini takip etmeden değişiklikler yapabilir, güzel anılarınızın yer aldığı çerçevelerle neşelendirebilirsiniz. Yatak odalarının işlevi çeşitleniyor. Yatak odalarını insanlar dünyadan kendilerini soyutlayan bir sığınak olarak görürler ve yatak odaları evin en özel bölümü olup, evin...
 3. Hayatın sırrı evlerde gizli

  Hayatın sırrı evlerde gizli

  Bazı evlere ilk girildiği andan itibaren tuhaf bir huzursuzluk hissedilir, bazılarının da neredeyse elle tutulur yoğunlukta ferah bir hava hakimdir her köşesine. Çoğu kez görünen bir dayanak da bulamayız bu tür etkilerin ifadesi için. Tıpkı insan vücudundaki görünmeyen enerji dalgalarının doğru ya da yanlış kullanımında ortaya çıkan neticelerde olduğu gibi mekanlara yerleştirilen eşyaların...
 4. Gizli elektrik prizi

  Gizli elektrik prizi

  priz ile ilgili icatlar ilginç elektrik icatları gizli elektrik prizi gizli priz Gizli olan aslında priz değil, prizin içine sakladıklarınız. Priz görünümündeki bu saklama alanı, değerli eşyaları gizlemek için ideal bir çözüm.
 5. Evine elektrik icrası geldi

  Evine elektrik icrası geldi

  Evine elektrik icrası geldi Harika Avcı, şimdi de elektrik borcu yüzünden icralık oldu Kendisinden 24 yaş küçük eşinden şiddet gördüğü iddiasıyla boşanma davası açan sanatçı Harika Avcı, elektrik borcunu ödeyemeyince icralık oldu. Boğaziçi Elektrik Kurumu tarafından birikmiş bin TL değerindeki elektrik borcunu ödemediği gerekçesiyle icraya verilen ünlü sanatçıya borcunu ödemesi için...

Sayfayı Paylaş