1. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS

  Evliler daha mutlu!

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında CaRiZmA tarafından paylaşıldı.

  18 yıldır “mutluluk” üzerine çalışan, 13 de ödül alan California Üniversitesi profesörü Sonja Lyubomirsky ile e-mail aracılığıyla konuştuk.
  En mutlu yaş hangisi? Para mutluluk getirir mi?

  Daha fazla mutlu olmanın püf noktaları neler? Bu gibi soruların yanıtı, 18 yıllık araştırmaları nedeniyle “mutluluk profesörü olarak” anılan Sonja Lyubomirsky ile yaptığımız söyleşide...

  En mutsuz yaş dönemi hangisi?

  Çoğu araştırma, insanların yaşlandıkça daha mutlu olduğunu gösteriyor. Ancak 65 yaşından sonra mutluluk oranının düştüğü görülüyor.

  ‘Alışmak’ mutluluğun derecesini azaltır mı?

  Kesinlikle, bu hisse “hedonist adaptasyon” (iyi şeylere alışmak) denir. Araştırmalara göre, insanlar hayatlarında onlara mutluluk veren şeylere kolayca alışıyorlar. Bu bir ilişki, para (araba, ev, mücevher), yaşanan şehir, sağlık gibi her şey olabilir.

  Bir araştırmanıza göre ‘iş, aile, sosyal hayat’ mutluluğu yüzde 10, ‘genetik özellikler’ yüzde 50, ‘davranışlar’ yüzde 40 oranında etkiliyor. Ya yüzde 50 ‘mutsuz’ doğmuşsak, ne yapacağız?
  Mutluluğun yüzde 50’si genetik. Fakat kişinin huyları, düşünce şekli ve bulunduğu çevrenin de mutluluk oranında büyük etkenler (yaklaşık yüzde 40) olduğuna inanıyorum.

  Mutsuzlar ‘geviş getirir’

  Dini inançları güçlü olanlar, olmayanlardan daha mı mutlu?

  Evet, birçok araştırmaya göre öyle. Fakat bunu çoğunlukla dinin güçlendirdiği sosyal bağlar ve cemiyet hissine bağlamalıyız.

  Daha basit hayatlar yaşasak daha mutlu olur muyuz?
  Basit derken eğer somut şeylere daha az önem vermekten bahsediyorsanız, evet. Mutsuz kişiler, sorunlarını mutlu kişilerden daha çok “geviş getirirler” (durmadan ve bir çözüm getirmeye çalışmadan sorunlarını düşünürler). Fakat bu davranış biçimi onların daha kötü hissetmelerine yol açar.

  Birinin mutsuzluğuyla mutlu olanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Araştırmalarıma göre zaten mutlu insanlar kendi mutluluklarını diğerleriyle karşılaştırmıyor. Diğerlerinin mutsuzluğundan mutlu olanlar, zaten mutsuzdurlar. Fakat bu stratejiyle kişisel mutluluğa ulaşamazlar.

  Orhan Pamuk “Mutluluk insanın sevdiği kişiye yakın olmasıdır yalnızca” diyor... Katılıyor musunuz?

  Mutluluğu yalnızca buna bağlayamam fakat katılıyorum, sevdiklerimizle yakın ilişkiler mutluluğumuz için vazgeçilmez.


  Daha mutlu olmak için neler yapmalıyız?

  Çaba sarf etmeliyiz: Bağışlayabilmek, maneviyata önem vermek, minnettar olmak, spor ve meditasyon yapmak, ilişkilere değer vermek, sorunları “geviş getirmemek”, kibar olmak, anı yaşamak ve anlamlı amaçlar gütmek gerekli.

  ‘Para saadet getiriyor’

  Para saadet getirmiyor mu, yoksa insanlar nerede alışveriş yapacaklarını mı bilmiyor?

  Para saadet getirir! Maaşlar mutlulukla doğrudan orantılıdır. Fakat genellikle inanıldığı kadar yoğun ve uzun vadeli bir mutluluk sağlamaz. Çünkü nelere sahipsek o kadarına adapte oluruz ve daha fazlasını isteriz!

  Mutluluğu korumak mümkün mü?

  İşte bu milyon dolarlık soru! Yakalanan mutluluğu korumak mümkün ama çaba gerektiriyor.

  Ne yaparsanız yapın mutlu olmayan insanlar için ne yapılmalı?

  Bu tarz insanlar, klinik depresyon ya da biyolojik mutsuzluk yaşıyor olabilirler. Onlara klinikler yardımcı olabilir.

  Mutluluk öğrenilebilir mi? İngiltere’de okulu bile var ama...

  Evet, mutluluk strateji ve tekniklerle öğrenilebilir. Ama bunu başarmak için illa okuluna gitmeye gerek yok. İnsan kendi de öğrenebilir.

  Mutlu insanların kendilerini daha güzel hissettikleri doğru mu?

  Evet. Fiziksel olarak bir fark olmasa da, mutlu insanlar daha güzel olduklarına inandıkları için daha çekici olabilirler.

  Bazı ülkelerin diğerlerine göre daha mutlu olmasının nedeni ne?

  Araştırmalara göre vatandaşlar ülkelerindeki demokrasi, özgürlük, ahlaklılık, istikrar ve toplumun homojenliği gibi etkenlere göre mutlu veya mutsuz oluyorlar. Tabii ‘kişisel kazancı’ da bu etkenlerden biri olarak saymalıyız.

  Mutlu evliliğin 5 sırrı

  1- İçsel dünyalarınızı, birbirinizin hayal ve umutlarını paylaşın,

  2- Birlikte vakit geçirin, eşinizi dinleyin,

  3- Karşılıklı olarak birbirinize minnet, sevgi ve saygı gösterin,

  4-Eşinize yanlış bulduğunuz veya geliştirmesini istediğiniz yönlerini yapıcı bir biçimde anlatın. Bunu yaparken “5 pozitif, 1 negatif” yorum oranını koruyun. iyi yönlerini de övün.

  5- Yapıcı tartışmalar yapın (Hislerinizi nefretle değil, saygı ve bazen de şakayla karışık anlatın).

  Evliler daha mutlu!

  Lyubomirsky’ye mutlu insanlar daha sosyal. Bu arada çoğu araştırma, evlilerin bekâr, boşanmış ve dullardan daha mutlu olduğunu gösteriyor. Fakat, evli ve bekâr (hiç evlenmemiş) kişiler arasında ki fark diğerlerine göre daha az.

  Mutluluk araştırmalarına göre erkek ile kadınların mutluluk eşiği arasında çok fark yok. Fakat araştırmalar kadınların mutluluğu da üzüntüyü de daha yüksek oranlarda yaşadığını, erkeklerin daha soğukkanlı olduğunu söylüyor.

  Nilay Örnek / Milliyet
   
 2. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Cevap: Evliler daha mutlu!
  Teşekkürler Carizma

   
 3. *şiker*

  *şiker* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  3.922
  Beğenilen Mesajlar:
  149
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Evliler daha mutlu!
  emeğine sağlık canım

   
 4. Krizantem

  Krizantem Forum Okuru

 5. düş macunu

  düş macunu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  397
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  harikalar diyarı:)
  Mutlu evliliğin 5 sırrı
  1- İçsel dünyalarınızı, birbirinizin hayal ve umutlarını paylaşın,

  2- Birlikte vakit geçirin, eşinizi dinleyin,

  3- Karşılıklı olarak birbirinize minnet, sevgi ve saygı gösterin,

  4-Eşinize yanlış bulduğunuz veya geliştirmesini istediğiniz yönlerini yapıcı bir biçimde anlatın. Bunu yaparken “5 pozitif, 1 negatif” yorum oranını koruyun. iyi yönlerini de övün.

  5- Yapıcı tartışmalar yapın (Hislerinizi nefretle değil, saygı ve bazen de şakayla karışık anlatın).

   
Evliler daha mutlu! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evlilerin diş sağlığı daha bozuk

  Evlilerin diş sağlığı daha bozuk

  İstanbul�da yapılan bir araştırma, evlilerin diş sağlığının bekarlara göre daha bozuk olduğunu ortaya çıkardı. Uzmanlar, evliliğin getirdiği sorumlulukların özellikle kadınlarda stresi artırdığını ve bunun da diş sağlığını olumsuz etkilediğini kaydetti. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Kaymaz�ın başkanlığındaki ekip...
 2. kelebekler daha mutlu yaşadı ömrünü...

  kelebekler daha mutlu yaşadı ömrünü...

  kelebekler daha mutlu yaşadı ömrünü Kelebekler insandan daha mutlu yaşadı ömrünü… İnsanoğlu ise onlarca yıla sığdıramadığı ömründen mutlu olmayı başaramadı… Doğum ile ölüm arasında sıkıştı kaldı insanoğlunun ruhu ve sonunda ölümün gideceğini bildiği için, hayatını keşmekeş içinde tüketti… Kelebekler ise anladı hayatın değerini… Sadece bir gün yaşadı kelebekler… Kendisini yaratan kudretin...
 3. Evli kadınlar daha huzurlu uyuyorlar

  Evli kadınlar daha huzurlu uyuyorlar

  ABD'de yapılan araştırmada evli kadınların daha düzenli uyudukları ve eşlerle arasındaki sorunların çözülmesinin de bunda etkili olduğu ortaya konuldu. Fakat ABD'de yapılan bir araştırma erkeklerin bir anlamda haksızlığa uğradığını ortaya çıkardı. Pittsburgh Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre evli kadınlar bekar olanlara göre geceleri daha huzurlu uyuyor. Araştırmanın başkanı Wendy...
 4. Evliler daha kolay zengin oluyor

  Evliler daha kolay zengin oluyor

  Hadi bekarlar.... Evlenin zengin olun... ABD'de yapılan bir araştırmaya göre evliler, zorunlu giderleri paylaştıkları, daha çok çalışıp yatırım yaptıkları için bekârlardan daha kolay zenginleşiyor... ABD'DE Ohio Devlet Üniversitesi'nin araştırması, evlilerin, bekârlara ya da boşanmış kişilere oranla daha kolay zengin olduklarını ortaya koydu. Araştırma için 9 bin 55 ABD'linin 1985-2000...
 5. Demet Akalın - Evli, Mutlu, Çocuklu Şarkı Sözü

  Demet Akalın - Evli, Mutlu, Çocuklu Şarkı Sözü

  Bütün evli ,mutlu ve çocuklu meleklerime geldin :D Fırtına öncesi veda busesi Gönlümün menzilinde aklın gölgesi Ayrılık yüzünden kırdım herkesi Şeytanın bacağını kıramıyorum Beni mi buldu şansın böylesi Yemin bozuyorum her pazartesi Ayrılık yüzünden kırdım herkesi Hayatın akışına uyamıyorum Üzenler hep seviliyor Sevenler hep üzülüyor Aşka inancım azalıyor E git gide hevesim kaçıyor...

Sayfayı Paylaş