Etiketler:
 1. *Gizemli Kıs*

  *Gizemli Kıs* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.742
  Beğenilen Mesajlar:
  260
  Ödül Puanları:
  0

  Evlilik için ideal sıcaklık

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında *Gizemli Kıs* tarafından paylaşıldı.

  Evli çiftler neden aldatır neler yapar geçmişi nasıldır biliyormusunuz meleklerim benden öncesi ilgilendirmez diye düşünmeyin sakın eğer eşiniz olcak insansa geçmişide geleceğide sizi ilgilendirmeli ve hangi eşler aldatır bunları biliyormusunuz evlilik hangi yıldan sonra yıpranır gelin ozaman birlikte öğrenelim :tik:

  Evli çiftler birbirini neden aldatıyor? Mutluluk hayalleriyle başlayan evlilikleri kâbusa dönüştüren aldatma gerçeğini Amerikalı evlilik danışmanı Dr. William J. Hiebert ile masaya yatırdık… İşte birbirini aldatma riski çok yüksek olan çiftler ve onların davranış biçimleri…
  Evli çiftlerin yakınlığı evdeki sıcaklık derecesine benzer. İlişkinin sıcaklığı 24-29 derece arasındaysa her şey normaldir. 35 derece pek iyi değil, 12 derece ise çok soğuk. İlişkimizin ısısını ebeveynlerimizin evliliği belirler. Çünkü çoğunlukla anne babamızın evindeki sıcaklığını kendi evimize de taşırız. ABD’de yapılan araştırmalara bakınca anne ve babası birbirini aldatan kişilerin evliliklerinin riskli olduğunu görüyoruz.
  Ölümden sonra yaşanabilecek en büyük acılardan biri olarak tanımlanan aldatmanın sebeplerini Amerika’da hizmet veren Evlilik ve Aile Danışmanlığı Hizmetleri adlı kurumun yönetim kurulu başkanı William J. Hiebert’e sorduk…

  Evlilikler gerçekten kaçıncı yılda bitiyor? Her ilişki başladığında romantik bir süreç yaşanıyor ama genel olarak evlilikler pek de romantik yürümüyor. Çiftler, “Aramıza hiçbir şey giremez” diye düşünüyor fakat yapılan araştırmalar evliliklerin 5 ya da 6’ncı yılda bittiğini gösteriyor.
  Neden?
  En önemli sebeplerden biri erke yaşta evlenmek. 2026 yaş arası evlenmek için çok erken mesela. O yaşlarda evlenen çiftlerin birbirini aldatma riski çok yüksek.
  Yüksek aldatma riski içeren evlilikleri nasıl tespit ediyorsunuz?
  Sosyal hayatı hareketli çiftlerin birbirini aldatma riski çok yüksek. Üstelik bazen arzulamadıkları kişilerle bile eşlerini aldatıyorlar. Eşleriyle olan problemlerini arkadaşlarına anlatan çiftlerin de aldatma riski yüksek. Tüm zamanını işyerinde geçiren kişiler, evdeki problemlerini yakın bulduğu bir arkadaşına anlatıyor, onunla empati kuruyor. Sonuç olarak o arkadaşı kedisinin sempatik kulağı oluyor. Ve yakınlaşma başlıyor.
  Yani iş arkadaşı eşini aldattığı partner haline geliyor öyle mi?
  “Aldatma” deyince ilk akla gelen **** oluyor. Oysa çiftler için asıl zor olan, eşinin başkasıyla sevişmesi değil, yakın bir arkdaş edinmesi ve onunla duygusal bir bağ kurmasıdır. Bu çok daha yıpratıcı olabilir, cinsel ilişkiden daha ağır gelebilir.
  Neden böyle?
  Sevişmek için karşınızdaki ile duygusal bir bağ kurmanız gerekmez. Ama derdinizi paylaştığınıız kişiyle yakınlaşırsınız.
  Başka neler aldatmaya neden oluyor?
  İlişkiyi sevgili olarak değil anne ve baba sürdüren çiftler flört etmeyi unutuyor… Bu durumda hazin bir tablo ortaya çıkıyor.
  En yüksek aldatma riski taşıyanlar ne tür evlilikler peki?
  Çiftlerde gördüğüm en büyük sorunlardan biri, aşırı yakınlaşma. Aynı şekilde düşünüyor, hissediyor, davranıyor ve birey olduklarını unutuyorlar. Ben sen, sen de ben oluyor. Birinin kişiliği diğerinin içinde kayboluyor. Ve burada biri diğerini aldatarak kendi olma durumunu yeniden yaşamak istiyor.
  Aldatma riski taşımayan evlilik var mı?
  Aldatma riski sadece karşı cinsle yaşanmaz. İnsan bazen tutkusuyla da eşini aldatabilir. Mesela spor araba tutkusu eşlerden birinin kendisini yalnız hissetmesine neden olabilir. Sonuç olarak yalnız hissettiren her durumda risk vardır.
  Siz evli misiniz?
  Hayır hiç evlenmedim.
  Neden?
  Çünkü böyle çok mutluyum.
  Kimlik kartı: William J. Hiebert, Amerika’da hizmet veren Evlilik ve Aile Danışmanlığı Hizmetleri (Marriage and Family Counseling Service MFCS) adlı kurumun yönetim kurulu başkanı.
  Her 100 evlilikten 40’ı aldatma yüzünden sona eriyor…
  Evlilik kaçıncı yılında çatırdar?
  Evliliğin basamakları var. İlk tehlikeli dönem , çocuk doğduktan sonra yaşanır. Anne genelde bebeğe döner ve erkek yalnız kalır. Çift ayrışır sonra da birleşemez. Diğer bir dönem de son çocuğun evi terk etmeye yaklaştığı zamana denk gelir. Çiftler baş başa kalır ama artık aynı şarkıyı söylemiyorlardır.
  Aldatan çiftler tekrar âşık olabilir
  Bu tabii ki, çiftten çifte değişir . Doğru olan bu noktaya gelen tarafın “Bak ben uzakla şıyorum” demesi. Birbirlerini aldatan çiftler terapiye devam ederek ilişkilerini kurtarabiliyor. Terapiye katılanlara; haftada bir buluşmalarını ve eşlerden birinin diğerinin yaptığı programa katılmasını, bu programda daha önce hiç denemedikleri şeyleri uygulamalarını ve uzun uzun konuşmalarını öneriyoruz. Sorunlar yerine birbirlerinin farklı yönlerini tanımaya başlayan çiftler tekrar âşık olabiliyorlar.
  Aldatıldığımızı nasıl anlarız?
  Bu konuda kadınların erkeklerden çok daha iyi bir radar sistemine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çoğunlukla aldatılacaklarını bunu öngörmezler ama hissederler. Çünkü evlilik dışı bir ilişki kışın evde cam açmaya benzer. Bir anda bir şeyi kaybettiğinizi hissedersiniz. Bir şeylerin elinizden gittiğini anlarsınız. Çiftlerden aldatılmış olan tarafa şunu soruyorum: “Bunu ne zaman hissettin?” Genelde hissettikleri zaman aldatılmış oluyorlar.
  Kimler aldatır?
  1- Bakıcı evlilği yapanlar. Bu tipler evliliğinde bakıcı rolünü üstleniyor ve bir süre sonra da bu durumdan sıkılıyor.
  2- Duygusal iniş çıkışları yüksek olan kişilerin yaptığı evlilikler. Bu insanlar aldatma anlamında yüksek risk taşırlar.
  3- Çok enerjik, dışa dönük kişilerin evlilikleri. Kıpır kıpır oldukları için başkaları ile tanışma fırsatları çok yüksektir. Mesela Clinton bu anlamda enerjisi çok yüksek biri. Evinizde oturup kitap okuyorsanız biriyle tanışamazsınız.
  Uzak durulması gereken kadın ve erkek modelleri
  Psikolog Emre Konuk Davranış Bilimleri Enstitüsü Başkanı
  1. Daha önce aldatmışsa
  2. Sık sık sizi çok beğendiğini, sonra da hiç beğenmediğini söylüyorsa
  3. Sık sık ayrılıp tekrar bir araya geliyorsa
  4. Kıskançsa
  5. Bağımlıysa
  6. Beğendiğiniz, değer verdiğiniz en az birkaç özelliği yoksa ;
  7. Eğitim/kültür farkı bir rahatsızlık olarak yaşanıyorsa
  8. İlişkinin ana motoru **** ise
  9. “Evlenince düzelir” diye düşünüyorsanız
  10. Beraberliğinizi sıkıcı buluyorsanız
  11. Durmadan aslında ne demek istediğinizi anlatmak zorunda kalıyorsanız
  12. Taraflardan biri hami, koruyucu rolünde ise
  13. Kuralların pekala çiğnenebilir olduğunu düşünüyorsa
  14. Heyecan olsun diye tehlikeli işlere bulaşıyorsa
  15. Başkalarından daha fazla yatak arkadaşı olmuşsa
  16. İşinden makul bir nedeni olmadan aniden ayrılıyorsa
  17. Sürekli söz verip çoğunu tutmuyorsa
  18. Sorumluluklarına sahip çıkması istenince kendisini baskı altında hissediyorsa
  19. Talepleri yerine gelmeyince, geçerli açıklamalar olsa bile sinirleniyorsa
  20. İnsanlar onu ya seviyor ya da nefret ediyorsa
  51 kez evlendiler
  Dünyanın en çok nikâhlanan çiftleri Ralph Patsy Martin ve Richard Carole Roble. Her iki çift de birbiriyle 51 kez evlendi ve her töreni başka bir kentte ya da ülkede yaptı.
  En genç gelin ve damat
  Bangladeş’te 11 aylık bir erkek çocuk ile 3 aylık bir kız çocuğu, 20 yıldır iki aile arasında devam eden kan davasına son verebilmek amacıyla evlendirildi.
  En uzun evlilik
  Dünyanın en uzun evliliği 86 yılla Hintli bir çifte ait. Sir Temulji Bhicaji Nariman ve Lady Nariman, kardeş çocukları olmalarına rağmen, her ikisi de 5 yaşındayken evlendi ve yıllar boyunca süren evlilikle bir rekora imza attı.
  En uzun nişan
  Meksikalı Octavio Guillen ve Adriana Martinez, çifti en uzun süre nişanlı kalma rekorunu kırdı. Çift, 67 yıl boyunca nişanlı kaldı. Evlendiklerinde her ikisi de 87 yaşındaydı.
  Türkiye boşanıyor
  Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, 2010’un ilk yarısında 30 bin 773 çift boşandı. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.8’lik artış kaydedildi.   
  Son düzenleme: 13 Şubat 2011
Evlilik için ideal sıcaklık konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fortis İdeal Evlilik Paketi

  Fortis İdeal Evlilik Paketi

  İdeal Evlilik Paketi'yle evlilik kat kat güzel! Evlilik hazırlığınızı doyasıya yapmanız, gönlünüzden geçenleri almanız için İdeal Evlilik Paketi yanınızda. Evlendiniz, yuvanızı kurdunuz; şimdi sıra hayal ettiğiniz evliliği yaşamakta... Hayatın dertleri mutluluğunuzu bozmasın. İdeal Evlilik Paketi'nin yeni evlenen çiftlere özel hizmetleri hayatınızı kolaylaştırır, size evliliğinizin tadını...
 2. Evlilik için en ideal yaşlar

  Evlilik için en ideal yaşlar

  Zaman içerisinde değişen şeylerden birisi de evlenme yaşı. Geçmişte 18-20 yaşlarına gelindiğinde çoktan evlenmiş ve çoluk çocuğa karışmış insanlar normal karşılanırken, günümüzde genelde kırsal kesimlerde erken yaşlarda evliliğe rastlanıyor. 20 li, 30 lu, 40 lı yaşlarda evliliğin kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Bunları öğrenirseniz, kişiliğinize ve yaşamdan beklentilerinize...
 3. Bitkiler için Uygun Sıcaklık Dereceleri

  Bitkiler için Uygun Sıcaklık Dereceleri

  Birçok bitkinin sıcaklık istekleri birbirinden farklıdır. Örneğin; Afrika menekşeleri ve çöl kaktüsleri gibi bitkiler fazla sıcaklık isterler ve balkona veya bahçeye konuldukları zaman yaşamlarım sağlayamazlar. Düzensiz ve sürekli değişilen yerler, düzensiz sıcaklık değişikliği bitkilere zarar verir. Yazın sıcaklık kışa göre 5-10° C daha fazla olması gerekmektedir. Ev bitkileri için...
 4. Evlenmek için ideal yaş

  Evlenmek için ideal yaş

  evlilik Okul, iş, kariyer derken evlilik yaşı git gide yükseliyor...Fakat uzmanlara göre en ideal evlilik yaşı 25 miş kızlar... Medeni Kanun’a göre 18 yaşını doldurmuş herkes evlenebiliyor. Ancak bu yaşlarda, adına evlilik denilen kurumda olması gereken sorumluluk duygusu kolay yakalanamayabiliyor. Şu bir gerçek ki erkeklerin olgunlaşma dönemleri kadınlara göre daha geç oluyor....
 5. İdeal Evlilik Yaşı Kaç Olmalı?

  İdeal Evlilik Yaşı Kaç Olmalı?

  Bu konu ideal evlilik yaşı hakkında bilgilere yer vermektedir. Her insan hayatının belli bir döneminde artık huzurlu ve mutlu bir yuva kurup aile olmak için atılımlar yapar. Eski zamanlarda özellikle bayanların evlilik yaşına bakacak olursak daha çocuk yaşta diyebilirdik. Git gide evlilik yaşı artık 30 lu yaşlara kadar çıkmaya başladı. Yapılar araştırmalara göre bayanlar için en ideal evlilik...

Sayfayı Paylaş