Evlilik kararı almadan önce iyi düşünün

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Evlilik kararı almadan önce iyi düşünün
Âşık olduğumuz insanla evlenmeyi hepimiz isteriz… Ancak bu kararı almak o kadar da kolay değil. Sorumluluklar, özgürlüklerin kısıtlanması… Ve daha birçok neden, kafanızı karıştırabilir. Bu yüzden kararınızı vermeden önce çok iyi düşünmeli ve gerçekten istiyorsanız evlenmelisiniz. İşte, evlilik kararı vermeden önce kendinize sormanız gereken sorular…
Bu işe inanıyor musunuz?
Evliliğe inanıyor musunuz? Dürüst olun ve içinizdeki sese kulak verin. Belki siz de sosyal yaşantının doğal bir gereği olarak evlenmek istiyorsunuz. Ailenizin baskısı, sevgilinizin ısrarı, evlilik kararı almanız için yeterli olmamalı. Mutlu bir evlilik için her şeyin kafanızda netleşmesi ve hiçbir soru işaretinin kalmaması gerekir. Evlenmek istediğinizden emin olmalısınız.
Neden bu insan?
“Bu nasıl bir soru?” demeyin. Normal koşullarda tabii ki bu sorunun cevabı “Onu çok seviyorum” ya da “Hayatımın geri kalanını bu insanla geçirmek istiyorum” olmalıdır. Ancak kimi zaman evlenmek bazı sorunlardan kaçmak için bir fırsat olabilir. Soruyu açık yüreklilikle cevaplayın ve bilinçaltınızdaki başka nedenlerden dolayı evlenmek isteyip istemediğinize karar verin.
İyi tanıyor musunuz?
İlişkiniz ne kadar süredir devam ediyor? Onun nelerden hoşlandığını ya da en çok neye kızdığını bildiğinizden emin misiniz? Evliliğiniz boyunca birbiriniz hakkında her gün yeni şeyler keşfetmek size eğlenceli ve zevkli gelebilir kuşkusuz. Ancak evlenmeden önce sevgilinizle ilgili ne kadar çok şey bilirseniz, evlendikten sonra katlanamayacağınız davranışlarla karşılaşma riskini o kadar azaltmış olursunuz.
Hayalleriniz aynı mı?
Evlilikten ve hayattan beklentileriniz birbirinden çok mu farklı? Birbirinizin hayallerine -hepsine olmasa da en azından bir kısmına- cevap verebileceğinizden emin olun. Evlenmeden önceki ilişkiniz evliliğinizin gidişatı ve nasıl olacağına dair ipucu verse de bazı noktaların hala karanlıkta kaldığı da bir her zaman gerçektir.
Problemler…
Evlenmeyi düşündüğünüz kişinin alkolle başı dertte mi? Para konusunda oldukça sorumsuz biri mi? Ya da yaptığınız kavgalar fiziksel olarak zarar verici boyutlarda mı? Eğer böyle sorunlar yaşıyorsanız, evlenmeden önce iyi düşünün. İlişkiniz boyunca tamamen sabırla bu sorunların geçmesini beklemiş ve hatta evlenirseniz belki birçok şeyin değişeceğine inanmış olabilirsiniz. Ancak yine de siz çözümü olmayan problemleri sakın göz ardı etmeyin.
 
Üst