Evlilik terapisinde psikolog seçimi

M

Meltem123412

Forum Okuru
Evlilik terapisinde psikolog seçimi
Evlilik terapisinde psikolog seçimini nasıl yapmalıyım

Merhaba

Eşimle 5 yıldır evliyiz henüz çocuğumuz yok ben 29 eşim 34 yaşında ben çocuk sahibi olmak istiyorum , eşimse henüz erken 1-2 sene sonra evliliğimiz otursun öyle yapalım diyor. Eşimle aramız da bazı sorunlar yaşamaya başladım eşimle sanki anlaşamaz oldum. Eşimle konuştum her şeyi ne demek evliliğimiz otursun 5 sene geçmiş sen halen evliliğimizin oturmasından bahsediyorsun bana güvenmiyor musun diye bir başladım sonunda ciddi münakaşa ettik ben madem oturmamış evliliğin varsa ayrılalım deyince eşim çok daha ciddileşti ve ayrılmak istiyorsan ayrıl ne yapayım zorla mı tutacam seni diye restleşmeler başladı aramızda . Eşim 1 hafta önce geldi sakin sakin konuşalım dedi oturduk konuşmaya birbirimizi dinlemiyoruz bir aile terapisine gidelim dedi bana mantıklı geldi ve sen bir tane ayarla randevu al gidelim deyince ben de psikolog arayışına başladım. Şimdi kime gitmeliyiz psikolog seçerken nelere dikkat etmeliyim hayatımda ilk kez psikologa gideceğim eşimde öyle. yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba Meltem ,

Evlilikler de 5.yıl sanırım önemli bir dönem evliliğin artık tam şekil aldığı artık eşlerin birbirini iyi tanıdığı ve anlaşmanın ya da anlaşamamazlıkların olduğu bir dönem budönemlere çok dikkat etmeli öyle eften püften şeylerle evlilik bitirilmemeli. Eşinle aranızda anlaşamadığınız konuları konuşamıyor aranıza kırgınlıklar ve zıtlaşmalar başladıysa ve iletişim problemleri yaşıyorsanız bir evlilik terapistine gitmeniz de fayda var: Terapist seçmek işin en zor tarafı hazır eşiniz de bu işi size bırakmışsa bence doğru terapisti bulun derim. Doğru terapist mi olurdan kastım diğerleri yanlış anlamında değil tabiki ama mesleğinde uzmanlaşmış psikologlara bakmalı internet üzerinden danışanların yorumlarına bakmalısınız . Ve şuna dikkat etmelisiniz siz evlilik terapisi alacaksınız ve çift terapisi adı üstünde yani terapiye sizi birlikte almalı ayrı ayrı almamalıdır. Bazı psikologlar çiftleri ayrı ayrı alıyor ve sonuç boşanma bu yanlışa müsade etmeyin hatta baştan bunu sorun. Terapist seçerken en önemli konulardan biri evlilik terapisinde uzman olmasına dikkat edin size evliliğiniz de eşinizle iletişim de ,sevginizi ifade etmeniz de ,onu anlamanızda size farkındalık kazandıracak ve evliliğinize objektif bakmanızı da sağlayacak bir terapist seçin. Öyle uçuk fiyatlarla çalışan fakat sonuç alamayacağınız bir ilerleme kaydedemeyeceğiniz terapist önermiyorum.

Geri