Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Evlilik trepisi işe yarar mı

  Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  evlilik trepisi işe yarıyor mu evlilik terapisi aile terapisi hakkında bilgiler burada arkadaşlar. Evlilik sorumluluk demektir ki evlilikte özveride bulunmak gerekir. Çünkü mutlu evliliğe giden yollar bundan geçer. Evliliğin ilk günleri sorunların yaşanması normal olan birşeydir ki bu sorunlar o ilk günlerde çözüm bulmazda uzarsa işte o zaman evlilik sorunları ciddi bir boyutta büyümeye başlar. Lakin evlilikte oluşan sorunlar ve aile içi sorunlar çözüm bilinen evlilik terapisi işe yarıyor mu buyrun bu yazımızda öğrenelim Melek'lerim.

  [​IMG]  Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Eskin, evlilik terapisinin aile içi sorunların çözümünde etkili bir yöntem olduğunu bildirdi.

  Prof. Dr. Eskin, ADÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniğince evlililik terapisinin sorun çözmede etkisi konusunda 34 çiftle çalışma yapıldığını belirtti.

  Eskin, çalışmaya katılan çiftlerin yaş ortalamasının 38, yüzde 85’inin çocuk sahibi, yüzde 40’ının ev sahibi olduğunu kaydetti.

  Çiftlere yönelttikleri "evliliğinizde hiç şiddet oldu mu?" sorusuna yüzde 75 oranında "evet" yanıtı aldıklarına dikkati çeken Eskin, şiddetin türüne ilişkin yöneltilen sorulara göre, aile içi şiddetin yüzde 57’lik oranla en sık "hakaret" şeklinde ortaya çıktığını tespit ettiklerini bildirdi.

  "Hakaret" tarzındaki şiddetin ardından aile içinde yüzde 44 oranında "dikkate almama", yüzde 43 oranında "fiziksel", yüzde 33 oranında "özgürlüğün kısıtlanması", yüzde 20 oranında "eşinin kendisini çocuk gibi görmesi", yüzde 18 oranında "****** ilişkiye zorlama" şeklinde şiddetin kendisi gösterdiğini kaydeden Eskin, erkeklere göre kadınların ruhsal durumlarının daha kötü olduğunun belirlendiğini ifade etti.

  Prof. Dr. Eskin, çalışmaya katılan çiftlerin yüzde 60’ının anlaşarak, yüzde 38’inin görücü usulü evlendiklerini belirtti.

  Çalışmaya katılan erkeklerden eşin evdeki kötü davranışları ve şiddetin evlilik doyumunu azalttığı, çocuk sahibi olmanın ise artırdığı ve mutlu bir yaşam sürülmesine vesile olduğu yönünde yanıt aldıklarını kaydeden Prof. Dr. Eskin, "Evlenme yaşı mutluluğu belirliyor. Geç evlenen kadınların daha mutlu olduklarını gözlemledik. Kadınlar duygusallığa daha fazla önem veriyor. Erkekler evlilikte mutluysa ’terapide çaba gösteririm’ diyor. Erkekler rasyonel ve kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. Kadınlar eşinden dolayı sorun olduğuna inanıyorsa ’evliliğin çözümü için çaba gösteririm’ diyor. Kadınlar sadece şiddet varsa sorunun çözümü için çaba göstermeyeceklerini ifade etti. Yani kadın için şiddet son nokta" diye konuştu.

  Boşanma oranları
  Eskin, Türkiye’de boşanma oranlarındaki artışa dikkati çekerek, "Türkiye’de 2007’de boşanma oranı bin nüfus başına 1.34, 2008’de 1.40, 2009’da ise 1.59’a çıkmış. Ülkemizde boşanmalar hızla artıyor. Bunları durdurabilecek çözüm yolu evlilik terapisidir. Evlilik terapisini insanların nasıl gördüğü önemli. Eşler arası iletişim, şiddetin eşler arasında önlenmesi ve bu yönde çabaların artırılması önemli. Ayrıca kadınların geç evlenmesi, kendi ayakları üzerinde durması da önemli" dedi
   
Evlilik trepisi işe yarar mı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. evlilik mi bekarlık mı?

  evlilik mi bekarlık mı?

  tabiki evlilik...bekarlık sultanlıksa evlilik hanedanlıktır(tabi burnumuzdan kıl aldırmıcaz ya:D:D:D)
 2. Evliliğe Hazır mısınız??!

  Evliliğe Hazır mısınız??!

  1-Evlilik Nedir? PUAN 1-Dünyanın en riskli işidir. [1] 2-Çoluk çocuk sahibi olmalıdır. [2] 3-Kadın ve erkeğin birlikte oluşturduğu bir hayattır. [5] 4-Cinselliği yasallaştıran bir kurumdur. [4] 5-Kutsal bir müsessesedir. [3] 2-Niçin evlenmek istiyorsunuz? 1-Sevdiğim için. [3] 2-Evlenme zamanım geldiği için. [2] 3-Ailem istediği için. [1] 4-Yeni bir hayat kurmak için. [4] 5-Mutlu bir...
 3. İşte bu Evlilik Protokolüdür

  İşte bu Evlilik Protokolüdür

  Sizce böyle bir evlilik yürürmü Meleklerim :D:D:D
 4. Dikkat! Evliliğe Hazır mısınız?

  Dikkat! Evliliğe Hazır mısınız?

  Hayatın en özel ve önemli kararlarından birisi evliliktir. Neredeyse tüm kadınlar evlilik odaklı yetiştirilirler. İyi bir eş ve anne olmak görevi daha küçük yaşlarda beynimize kazınır. Yıllar geçer, büyüdükçe aşkı tanırız ve sevdiğimiz insanla hayatımızı birleştirmek isteriz. Peki, gerçekten evliliğe hazır mısınız, yoksa bilinçaltınız artık evlilik vaktinin geldiğini mi söylüyor? Evlilik...
 5. Gözyaşı ne işe yarar kızlar bileniniz var mı

  Gözyaşı ne işe yarar kızlar bileniniz var mı

  Kızlar bu hani üzüldüğümüzde yada sevindiğimizde sadece dışarı akıttığımız gözyaşları gerçekte içinde ne var ve tam olarak ne işe yarar yani üzülmesek yada sevinmesek yani hiç ağlamasak hiçte olmazlar ee o zaman ne işe yarıyorlar ki ?

Sayfayı Paylaş