gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Evlilik trepisi işe yarar mı

  Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  evlilik trepisi işe yarıyor mu evlilik terapisi aile terapisi hakkında bilgiler burada arkadaşlar. Evlilik sorumluluk demektir ki evlilikte özveride bulunmak gerekir. Çünkü mutlu evliliğe giden yollar bundan geçer. Evliliğin ilk günleri sorunların yaşanması normal olan birşeydir ki bu sorunlar o ilk günlerde çözüm bulmazda uzarsa işte o zaman evlilik sorunları ciddi bir boyutta büyümeye başlar. Lakin evlilikte oluşan sorunlar ve aile içi sorunlar çözüm bilinen evlilik terapisi işe yarıyor mu buyrun bu yazımızda öğrenelim Melek'lerim.

  [​IMG]  Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Eskin, evlilik terapisinin aile içi sorunların çözümünde etkili bir yöntem olduğunu bildirdi.

  Prof. Dr. Eskin, ADÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniğince evlililik terapisinin sorun çözmede etkisi konusunda 34 çiftle çalışma yapıldığını belirtti.


  Eskin, çalışmaya katılan çiftlerin yaş ortalamasının 38, yüzde 85’inin çocuk sahibi, yüzde 40’ının ev sahibi olduğunu kaydetti.
  Çiftlere yönelttikleri "evliliğinizde hiç şiddet oldu mu?" sorusuna yüzde 75 oranında "evet" yanıtı aldıklarına dikkati çeken Eskin, şiddetin türüne ilişkin yöneltilen sorulara göre, aile içi şiddetin yüzde 57’lik oranla en sık "hakaret" şeklinde ortaya çıktığını tespit ettiklerini bildirdi.

  "Hakaret" tarzındaki şiddetin ardından aile içinde yüzde 44 oranında "dikkate almama", yüzde 43 oranında "fiziksel", yüzde 33 oranında "özgürlüğün kısıtlanması", yüzde 20 oranında "eşinin kendisini çocuk gibi görmesi", yüzde 18 oranında "****** ilişkiye zorlama" şeklinde şiddetin kendisi gösterdiğini kaydeden Eskin, erkeklere göre kadınların ruhsal durumlarının daha kötü olduğunun belirlendiğini ifade etti.

  Prof. Dr. Eskin, çalışmaya katılan çiftlerin yüzde 60’ının anlaşarak, yüzde 38’inin görücü usulü evlendiklerini belirtti.

  Çalışmaya katılan erkeklerden eşin evdeki kötü davranışları ve şiddetin evlilik doyumunu azalttığı, çocuk sahibi olmanın ise artırdığı ve mutlu bir yaşam sürülmesine vesile olduğu yönünde yanıt aldıklarını kaydeden Prof. Dr. Eskin, "Evlenme yaşı mutluluğu belirliyor. Geç evlenen kadınların daha mutlu olduklarını gözlemledik. Kadınlar duygusallığa daha fazla önem veriyor. Erkekler evlilikte mutluysa ’terapide çaba gösteririm’ diyor. Erkekler rasyonel ve kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. Kadınlar eşinden dolayı sorun olduğuna inanıyorsa ’evliliğin çözümü için çaba gösteririm’ diyor. Kadınlar sadece şiddet varsa sorunun çözümü için çaba göstermeyeceklerini ifade etti. Yani kadın için şiddet son nokta" diye konuştu.

  Boşanma oranları
  Eskin, Türkiye’de boşanma oranlarındaki artışa dikkati çekerek, "Türkiye’de 2007’de boşanma oranı bin nüfus başına 1.34, 2008’de 1.40, 2009’da ise 1.59’a çıkmış. Ülkemizde boşanmalar hızla artıyor. Bunları durdurabilecek çözüm yolu evlilik terapisidir. Evlilik terapisini insanların nasıl gördüğü önemli. Eşler arası iletişim, şiddetin eşler arasında önlenmesi ve bu yönde çabaların artırılması önemli. Ayrıca kadınların geç evlenmesi, kendi ayakları üzerinde durması da önemli" dedi

   
Evlilik trepisi işe yarar mı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erken tanı işe yarar mı?

  Erken tanı işe yarar mı?

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 2. Mayasılotu Ne İşe Yarar ?

  Mayasılotu Ne İşe Yarar ?

  Mayasıl otu Mayasılotu Yararları Mayasılotunun Faydaları Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan şifalı bitkilerden mayasılotu bitkisi, özellikleri ve kullanımı ile ilgili bilgilerimiz şöyle melekler :) Mayasıl Otu Nasıl Kullanılır Bitki çiçekleriyle birlikte kaynamış suda demlenerek çay şeklinde veya haricen kullanılır. Mayasılotu Faydası Yüksek tansiyonu düşürür. Gaz söktürücüdür....
 3. trisequens ne işe yarar

  trisequens ne işe yarar

  trisequens kullananlar lütfen bana söyleeyebilir mi adet olamıyorum doktorum verdi bunu bana nasıl kullanacam kilo aldırır diyorlar doğru mu bilgi verirseniz sevinirim lütfeeeen.
 4. Gözyaşı ne işe yarar kızlar bileniniz var mı

  Gözyaşı ne işe yarar kızlar bileniniz var mı

  Kızlar bu hani üzüldüğümüzde yada sevindiğimizde sadece dışarı akıttığımız gözyaşları gerçekte içinde ne var ve tam olarak ne işe yarar yani üzülmesek yada sevinmesek yani hiç ağlamasak hiçte olmazlar ee o zaman ne işe yarıyorlar ki ?
 5. Kızılcık ne işe yarar ?

  Kızılcık ne işe yarar ?

  Kızılcık, zengin bir melatonin kaynağıdır; beynimizde bulunan epifiz bezi, hava karardıktan sonra melatonin adı verilen bir hormon salgılar. Yaşam ritmimizi ve uykumuzu bu hormona borçluyuz. Uyku beyni dinlendirir, güçlendirir, hücre yenilenmesini sağlar bağışıklık sistemini, oksidasyonu onarır ve tüm yaşam kalitesini yükseltir. Faydaları saymakla bitmiyor Öte yandan önemli hormonların...

Sayfayı Paylaş