Evlilikte para sorununu cözmenin yollari

CaRiZmA

CaRiZmA

Vip Melek
Üye
Evlilikte para sorununu cözmenin yollari
para biriktirmenin yolları para biriktirmenin püf noktaları biriktirme yolları biriktirme yöntemleri evlilikte sorunu
Evlilikte parasal sorunlar farklı şekillerde ve tiplerde karşımıza çıkar. “Kocam benim ve kendisinin aldığı her şeyin bir listesini yapıyor. Ay sonunda bunarın bir dökümünü çıkarıyor.” “İkimiz de kendi hesabımızı kendimiz tutuyoruz ve ben bunun böyle devam etmesini istiyorum.” gibi… Ne tip sorunlar doğabilir? Her tip! Kim ne satın alıyor? Paralarını ayıran çiftler aldıkları mallar mikroskopik seviyede olunca çeşitli sorunlar yaşayabilirler. Birleştirmeli mi, birleştirmemeli mi? Albümlerinizi, kasetlerinizi, disklerinizi birleştirdiniz, ama para oldukça farklı bir konu. Çiftlerden birinin diğerine göre daha fazla para biriktirmesi ya da daha fazla harcaması türünden bir dengesizlik olduğuna karar verildiğinde sorun yaşanabilir. Faturaları kim ödeyecek? Maddi sorumlulukları nasıl paylaşacaksınız? Ya da paylaşacak mısınız? Paylaşılmaları gerekiyor mu? Harcamalara birlikte mi katkıda bulunmalısınız? Kim neye sahip? “Bir malın parasını ödeyen ben kendimsem, bu mal kimin olacak? Parasal konular Çiftlerden biri diğerinden habersiz para biriktiriyorsa? “Para biriktiriyor ve bana hiç bilgi vermiyor.” Çiftlerden biri fütursuzca harcama yapıyorsa? “Parayı kazanan benim. O ise oyuncaklar, kasetler filan alarak anlamsızca para harcıyor.” Kontrol kimin elinde? “İki yakamızı biraraya getirmeyi ben sağlamak zorundayım. Paranın nereye gittiğini kontrol etmek benim işim.Sorunu tanımladıktan sonra aşağıdaki
stratejileri kullanarak çözebilirsiniz.
Takım ruhunu benimseyin: Çift olarak paranızı ne yapıyorsanız yapın, bir takım olarak hareket etmelisiniz. Bu, her konuda aynı fikirde olmanız gerektiği anlamına mı gelmektedir? Bu iki farklı sandalyede oturabileceğiniz, ama etrafa aynı yönden bakmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Her şeyi tartışın:
Maddi kaygılarınızı, hedeflerinizi ve korkularınızı eşinizle konuşun.
Her seferinde tek bir sorunla uğraşın: Sorunların hepsini aynı anda çözemeyeceğinizi kabul edin. En basit ve kolay olanıyla başlayın. Kalanları derleyin ve çözdüğünüz sorunun tadını çıkarın.
Aranızdaki farklılıkları kabul edin: Birinizin diğerinden daha fazla kazanacağını kabul edin, ama bunun sizi duygusal olarak etkileyip etkilemeyeceğini tartışın.
Paralarınızı birleştirip bileştirmeyeceğinize karar verin: Paralarınız ayrılmalı mı, ayrılmamalı mı konusunu bir karara bağlayın. Bazı çiftler paralarını birleştirirlerken, bazıları ayırmayı tercih ederler. Bu hassas bir konu olduğundan sorunlara yol açabilir.
Paranızı birleştirip bileştirmeyeceğiniz sizin tercihinize kalmış. Birlikte nasıl çalıştığınız da varacağınız çözümün kabul edilebilirliğini ortaya çıkaracaktır.
Bazı çiftler ise bazen paralarını ayırırken, bazen birleştirirler. Bazıları masrafları yakından takip ederler ve gelirlerine bağlı olarak para harcarlar. Paranızı ayrı da tutsanız, az miktarda da olsa ortak paranızın olması iyi olacaktır. Şu anda ne yapmaya karar vermiş olursanız olun, yaşlandıkça kimin ne kadar para harcadığının önemini yitireceğini unutmayın, ilişkiye maddi değil de manevi açıdan yapacağınız katkı daha fazla önem kazanmaya başlayacaktır.
Temel harcamalara birlikte karar verin: Bu özellikle alınan malın parasının bir başkasından alınması durumunda geçerlilik kazanmaktadır. Karınıza ya da kocanıza kötü bir sürpriz yapmayın. Eşiniz bu tür bir haberi kazara duyarsa çok kötü duygular içine girecektir. Kişisel becerilerinizi kullanın: Kimin ne yapması gerektiğine karar verirken (manavdan alışveriş, faturaların ödenmesi ve diğerleri) her işe kimin en uygun olduğunu belirlemeye çalışın. Bazıları hesap tutmakta çok kötü olmasına rağmen bu işi yapmak zorunda kalabilirler. Bazılarıysa hesap makinesi ellerinde kuruşuna kadar para hesaplarlar. Bazıları fatura yatırmaktan zevk alırken, bazıları araba yıkamayı ya da manavdan alışveriş yapmayı tercih edebilirler.

Uzlaşın:
Zorlu bir konuya yaklaşım gösterirken ortak bir zemin oluşturmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.
Danışın: Deneyimli olan birinin görüşlerini dikkate alın. Sizden daha uzun zamandır evli olan ve parasal sorunlarını çözmüş arkadaşlarınızdan veya akrabalarınızdan akıl alın. Sorunlarınız çok karmaşık görünüyorsa, bir finans uzmanından randevu alın.
Aylık toplantı yapın: Sadece maddi sorunları, faturaları, büyük masrafları ve tasarruf konularını görüşmek üzere her ay düzenli olarak bir kere toplantı yapın. Bu içinizden birinin para konusuna düşkün olmaması durumunda çok önemlidir. Çiftlerden biri parasal konuları düşünmekten nefret etse bile bu konuyla ilgilenmeli ve farkındalık kazanmalıdır. Parasal sorunları eşinizle birlikte çözmeye çalışmanızın eğlenceli olacağını da unutmamalısınız


alinti
 
fırtına

fırtına

Yeni Üye
Üye
Cevap: Evlilikte para sorununu cözmenin yollari

ben şahsen eşime yada ihtiyaçlarıma karşılık olması için boş oturmayarak işlerim bitince geri kalan zamanımda elişi yapoar satar ufakta olsa bi katkıda bulunurum :D ve elişi yapmayı seviyorum :D
 
F

Fidan gül

Forum Okuru
merhaba eşimle para yüzünden cok kawga ediyoruz 1tlik bişey alsam bile bana cok görüyor ve son 15 gündür aşırı kawga etmeye basladık bi cocugumuz war napıxagımı bilmiyorumm
 

Benzer İçerikler

ms_enemy
Cevaplar
3
Görüntüleme
839
fırtına
fırtına
PaSikA
Cevaplar
1
Görüntüleme
934
CaRiZmA
CaRiZmA
M
Cevaplar
5
Görüntüleme
4K
sarımelek
sarımelek
SadmiN
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
SadmiN
Üst