Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Evlilikte ve eş seçiminde nelere dikkat etmeli?

  Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  eş seçiminde sorulacak sorular evlilikte nelere dikkat edilmeli Evlilik büyük sorumluluk ister. Kimi evlenmekten korkar, kimi ise düşünmeden evlenmek ister. Mutlu bir evlilik için, dikkat etmeniz gereken herşey bu yazımızda Melek'lerim!


  [​IMG]

  Evlilik karşı cinsten iki kişinin birlikte yaşamak, yaşantıları paylaşmak, çocuk yapmak ve yetiştirmek gibi amaçlarla yaptıkları bir sözleşmedir. Evlilik kurumlaşmış bir yol, bir ilişkiler sistemi bir kadınla bir erkeği karı koca olarak birbirine bağlayan doğacak çocuklara belli bir statü sağlayan toplumsal yönden devletin kontrol hak ve yetkisi bulunan yasal bir ilişki biçimidir.

  Doğan Cüceloğlu ilişkinin uzun süreli olmasının nelere bağlı olduğunu şu şekilde dile getirmiştir: Nasıl oluyor da bazı ilişkiler kısa süreli, bazı ilişkiler uzun süreli oluyor? Bireyin ilişkilerinde içinde bulunduğu sosyal duruma, yaşa, eğitime, aile ortamına, dini inançlarına, siyasal ideolojilere bağlı olarak değişiklikler olabilir. Bireylerin birbirlerini benzer olarak algılamaları, ilişkilerin uzun veya kısa süreli olmasında önemli rol oynar. Ailenin de temelinde biri kadın biri erkek olmak üzere iki yetişkin insanın uzun süreli doyumlu bir ilişki içinde bulunması yatar.

  Eş seçimi için önce kendinizi tanımalısınız. Nasıl bir insansınız? Siz nasıl bir eş olacaksınız?

  Evlilikte mutluluk, geniş çapta eş seçiminin iyi yapılmasına bağlıdır. Eş seçiminin gerçekleşmesi için kişinin beklentilerini, amacını tartışması, bunları karara bağlaması ve benzeri beklentileri olan kişiyi eş olarak seçmesi beklenir. Bu hususları hiç düşünmeden evlenenler, genellikle yanlış kişiyi eş olarak seçme hatasından kendilerini koruyamamaktadırlar. Bu görüşü doğrulayan örnekler aşağıda verilmiştir;

  "Dünyadaki bütün paralar onun olmadıkça kocam asla tatmin olacağa benzemiyor. Bu yüzden günde 16 saat çalışıyor. Çocukları için bir yabancıdan farksız. Bana sağladığı geniş olanaklara karşın kendimi dul kalmış gibi hissediyorum. Keşke bu zengin hayat yerine çok daha vasat olanaklar içinde eşimi her akşam görebileceğim bir evliliğim olsaydı."

  "Eşim hiç hırsları olmayan bir insandır. Cumartesi ve bazı akşamlar çalıştığı takdirde geliri %40 oranında artacakken o çocuklarıyla balığa gitmeyi, voleybol oynamayı tercih etmektedir. Kendisine baba olmanın çocuklarla oyun oynamaktan daha farklı bir şey olduğunu söylemekte bir işe yaramamaktadır. Korkarım ki çocuklarımız hiçbir zaman daha iyi giyinme, yaşama ve eğitim olanağı bulamayacaklar kendileri bir şey yapmazlarsa…"

  Bu iki durum yanlış eş seçimini oldukça iyi bir biçimde sergilemektedir. Yaşam buna benzeyen sayısız örneklerle doludur. Örneklerin işaret ettiği gerçek şudur: ‘Senin için neyin önemli olduğuna karar ver ve sonra ona uygun kişiyi eş olarak aramaya koyul. Sağlam evlilikler gerçeklere dayalı olan evliliklerdir, unutma.’

  Kişinin evlenebilir duruma gelmesi, bazı istendik kişilik özelliklerine sahip olması anlamını taşımaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda evlenebilecek kişilerde bulunması istenen özellikler şunlardır;
  Güvenilir olmak
  Duygusal kararlılığa sahip olmak
  Mutlu kılmaya hazır olmak
  Cazip olmak
  Aile hayatına ve çocuk sahibi olmaya istekli olmak.

  Eşlerin ortak ihtiyaçlara sahip olmaları, evliliğe hazır duruma gelmenin temel ölçütlerinden biridir. Evlenmeye hazır oluşun bir başka işareti de insan ilişkilerinde başarılı olma ve dengeli ilişki kurabilme yeteneğidir.

  Evlilik ve eş seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar

  Evlilikte eşlerin, uyumlu ve dengeli bir biçimde yaşamlarını bir arada sürdürebilmeleri için eşitlik ilkesi son derece önemlidir. Fırsatlarda eşitliğin sağlayacağı en önemli özellik kişinin ‘karar verme gücünü geliştirmektir.’ Evlilik hakkında verilecek karar insan yaşamının en önemli ve zor kararıdır. Acele eden ya da bu konunun öneminin kavrayamamış kişiler, mutsuz evliliklere imza atarlar.

  Eş seçiminde birçok kişinin ‘fiziki görünüşe önem verdiği gözlemlenmektedir.’ Fiziki çekicilik kuşkusuz önemlidir. Ancak bir de eş olarak seçtiğiniz kişinin 10-15 yıl sonra saçları dökülmüş, şişmanlamış, yüzü buruşmuş olarak düşündüğünüzde ona katlanamayacağınızı düşünüyorsanız, eğer o evlilik için o kişi gerekli diğer özelliklerden yoksunsa (tek seçim nedeniniz fiziki çekiciliği ise) o evlilik tehlikeye düşebilir.

  Aşk, evlilik için gerekli koşulların en önemlilerinden biridir. Gerçek aşk yavaş ve dikkatli gelişen temkinli olan ihtimam, sorumluluk, saygı, bilgi, dostluk ve cinsel ilginin oluşturduğu bir bütünlüktür. Bu duyguya dayalı evlilikler sağlam olur. Bu nedenle kişiler evlenme kararını vermeden önce duygularının aşk mı yoksa sadece cinsel bir dürtü mü olduğunu ayırabilmelidirler.

  Uzun süre bir arada bulundukları halde birbirlerini tanıma olanağı bulmadan evlenen eşler mutlu ilişki kuramazlar. O halde bu kişiler, uzun süreli arkadaşlık dönemi geçirip evlilikte başarı sağlayacak ölçütlerin ışığı altında bir karara ulaşmaya çalışmalıdırlar. Acaba karşı taraf zor koşullar altında bağlı, sadık, samimi, sabırlı, düşünceli ve dürüst olabilecek mi? Gerilim altında sabırlı ve olgun olabilen bir kimse iyi bir eş olmaya aday olabilir. Bunun dışında ayrıca eşler arasındaki ortak nitelikler çoğaldıkça evlilik ilişkilerinde mutluluk oranı da artmaktadır.

  Eş seçmenin önemi nedir?

  Evlilikte mutluluk geniş çapta eş seçiminin iyi yapılmasına bağlıdır. Evlilikte, kişiliklerin farklı, değişik çevrelerden gelmiş iki kişinin birlikte olacağı ve yaşamı paylaşacakları gerçeği unutulmamalıdır. Bu nedenle eşler önce “kendilerini”, sonra “birbirlerini” iyi tanıyıp değerlendirmelidirler. Birbirlerinin kişisel niteliklerin ötesinde, karşılıklı olarak birbirlerinin yaşamdan, evlilikten, gelecekten ne beklediklerini bilmeli gerçek beklentiler amaçlar üzerinde durulmalı ve en önemli, olası sorunlar evlilikten önce tartışılmalı ve çözülmelidir.

  Kişinin kendisini tanıması hususunda şu nokta çok önemlidir. Bireyler, ebeveynlerinden öğrendikleri kalıpları çoğu zaman doğru bulmasalar dahi uygularlar. Yani fert ebeveynden gördüğü kalıbı iyi çözümlemelidir. Yoksa bu durumun etkisiyle ebeveyne çok benzeyen birisini eş olarak seçebilir. Çevremizde eşler arasında sıkça duyduğumuz şu sözler, bu durumun açık bir göstergesidir. Tıpkı anneme/babama benziyorsun. Annem/babam gibi konuşuyorsun. Giderek anneme/babam benziyorsun. Bireyler başkalarıyla ilişkilerinde öğrendiği yöntemleri seçer. Hatta kendi çocukluğunda bunlara karşı çıkmış da olsa. İşte evlenmeden önce her fert bu açıdan duygusal olarak ebeveyninden kopmalı, onların yönetiminde olmaktan çıkmalıdır. ( Yılmaz, 2007 ) Evlilik öncesinde adayların evlilikle ilgili beklentilerini ölçmesi ne kadar zor olsa da evlilik uyumun sağlanabilmesi için beklentiler düşünülmeli yakın kişilerle bu konuda konuşulmalıdır.

  Evliliği bir kaçış değil, başlangıç olarak değerlendiren Adler’in “Cinsiyetler Arasında İşbirliği” kitabında bahsettiği evlilik uyumu hakkındaki görüşlerini inceleyelim:

  “Evliliği yalnızca bir kaçış olarak gören genç kızları; yine evliliği yalnızca zorunlu bir bela olarak gören kadınları ve erkekler bir düşünün. Cinsler arasındaki bu gerginlikten kaynaklanan zorluklar, günümüzde devasa boyutlara ulaşmış durumdadır. Kadının çocukluğundan başlayarak kendisine zorlanan role başkaldırısı ne denli güçlü olursa, ya da aynı şekilde erkek kendisine biçilen “ayrıcalıklı” saçmalığına karşın oynamakta ne denli ısrarlıysa cinsler arasındaki çatışma da o denli şiddetli olur.”

  “İyi bir evlilik, insanlığın gelecek kuşaklarını yetiştirmenin en iyi yoludur ve evlilikte bu nitelik her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.”

  “Evlilik beklentilerinin kuşkusuz en büyüğü eşlerin ortak ve uyumlu bir yaşam sürdürebilme isteğidir. İlişkilere biraz daha uzaktan bakıldığında göreceğimiz şey, emek vermeden bu ortaklığın sağlanamayacağı gerçeğidir.”

  Stajyer Psikolog
  Nağme Canan
  Veritas Psikoloji Magazin
   
Evlilikte ve eş seçiminde nelere dikkat etmeli? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. mayo alırken nelere dikkat etmeli ve nasıl bir mayo almalıyız

  mayo alırken nelere dikkat etmeli ve nasıl bir mayo almalıyız

  mayo alırken nelere dikkat edilmeli nasıl bikini almalıyım mayo alırken Bu yıl yaz erken geldi ve oldukça uzun sürecek. Şimdilerde yeni bir mayo almak istiyorsanız, nelere dikkat etmeli, hangi modelleri tercih etmelisiniz? Altı kaval üstü şişhane biçiminde dengesiz bir vücut yapınız varsa, vücudunuzun bu birbirinden tamamen farklı iki bölgesini bikini ile iyice ortaya çıkarmaktansa, tek parça...
 2. hamilelikte nelere dikkat etmeliyiz ?

  hamilelikte nelere dikkat etmeliyiz ?

  Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, neler yenilip içilmeli ? ARkadaşlarım 5 sene sonunda çok şükür hamile kalabilmeyi başardım. Aslında sorunda yoktu ama bir türlü kalamıyordum şu anda 20 günlük hamişim. Allahıma binlerce şükürler olsun. Şimdi sizlere şunu sormak istiyorum. Ben gebelik hususunda çok tecrübesizim. Sizlerden hamilelikte nelere dikkat etmem gerekli konusunda yardım...
 3. Bot ve çizme alırken nelere dikkat etmeli

  Bot ve çizme alırken nelere dikkat etmeli

  bot alırken nelere dikkat etmeli çizme alırken nelere dikkat etmeli ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli öneriler bilgiler burada arkadaşlar. Kış mevsiminin olmazsa olmazıdır bot modelleri ve çizme modelleri. Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli diye sizlere daha önce bilgiler aktarmıştık. Lakin ayak sağlığı için bot alırken de bir takım şeylere dikkat etmeli Melek'ler. Mesela; yumuşak mı...
 4. Lohusalıkta nelere dikkat etmeliyim?

  Lohusalıkta nelere dikkat etmeliyim?

  Lohusalık dönemi doğumdan sonraki 6 haftayı kapsar. Bebeğin anneden doğduğu andan itibaren başlar ve 6 haftanın sonunda lohusalık dönemi sona erer. Bu dönem aslında kontinü devam eden ve gebelik etkisiyle oluşan değişimlerin tekrar eski gebelik öncesi haline döndüğü dönemdir. Hafta hafta ayırmak pratik olabilir fakat haftadan haftaya geçişler keskin sınırlarla belli olmayabilir. Lohusalığın...
 5. Halı seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

  Halı seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

  Halı bir evde perdeden sonra tercih edilecek en önemli dekor bütünleyicilerdendir. Halı değişimi çok fazla yapılmasa da halı değişiminde neden değişim yaptığımız hususu oldukça önemlidir. Halınızı dekorda uyum sağlamak amacı ile mi yoksa evinize renk katsın diye mi seçiyorsunuz bu husus önemlidir. Kimileri yeni ev dekore ederken halı değişimi de yaparak oda görünümlerinde bambaşka etkiler elde...

Sayfayı Paylaş