1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Evlilikte Yaş Farkı Meselesi

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  yaş farkı olan evlilikler 12 yaş fark 20 farka rağmen evlilikte 10 fark evlilikte farkı Ben kesinlikle bunu sorun eden biri değilim.Çünkü ben 21 eşim 31 yaşında.Aramızda 10 yaş fark var ama hiç önemli değil.Biz birbirimizi seviyor ve anlaşıyoruz.Erkeğin kadından yaşça mutlaka büyük olması lazım.Çünkü evilikte bir kişinin daha bilinçli olması gerekiyor ee buda erkek olmalı.:)

  [​IMG]
  Evlilikte Yaş Farkı

  Evlilikte erkek büyük olmalı mı? Kaç yaş büyük olmalı? Kadın büyük olursa evlilikte sorun olur mu? İşte yaş farkı meselesi...
  Bir evlilikte eşler arasında ideal yaş farkı ne olmalıdır?
  Bu sorunun tek bir yanıtı yok kuşkusuz. İlişkiden ilişkiye, kültürden kültüre değiştiği de bir gerçek. Ancak, evliliklerde yaşça büyük olan genelde erkek oluyor. Ortalama olarak evliliklerde erkek kadından büyüktür ya da bu, evlenilecek erkekte bir koşul olarak aranır.
  Yaşça büyük olan üstün mü?
  Genelde, evlilikte erkeklerin yaşça büyük olması beklenir. Bunun nedenlerinden biri, yaşadığımız toplumun kadın ve erkeğe bakışı kuşkusuz. Pudra.com'da yer alan habere göre; bir tarafına kadının, diğer tarafına erkeğin oturduğu terazide erkeğin daha ağır geldiği toplum, yaşça büyük olmanın bir üstünlük olduğunu kabul eder. Böylece erkek koruyucu, kollayıcı rol üstlenir.
  Geç olgunlaşan erkekler
  Konuya başka bir açıdan bakalım. Kız ve erkek çocukların ergenliğe girme yaşları farklıdır. Kızlar erkeklerden önce girerler ergenliğe.
  Kızlar daha erken olgunlaştıkları için ilk gençlik çağlarında genelde yaşça büyük erkeklerden hoşlanırlar. Bu durum beynimizde öyle bir yer eder ki, “yaşıtımız olan erkek, çocuk gibidir” diye düşünürüz. Her ne kadar yaşımız ilerleyip artık olgunlukta aynı seviye gelsek de... Bir de tabii aileler, genel olarak erkek çocuklarına daha geç yaşlarında sorumluluklar verir ve erkekler bedenen olgunlaşmanın dışında zihnen de geç olgunluğa erişirler.

  [​IMG]
  Erkek ne kadar büyük olabilir?
  Erkeğin yaşça kadından büyük olması beklentisinin de bir ölçüsü var toplumun gözünde. Bu yaş farkının 3-5 yılla sınırlı kalması ideal olarak görülür. Ancak 10 yılın üzerine çıktığı durumlarda o ilişkiye farklı bir gözle bakılır. Yaşça epey büyük olan erkeğin kariyeri ya da maddi durumunun genç bir kadın için cezbedici olduğu, belki de kadın açısından bir çıkar ilişkisinin söz konusu olabileceği düşünülür dışarıdan bakınca. Ya da yaşlanmış bir erkeğin kendinden epey genç bir kadınla yaşadığı ilişki, erkeği, hani bir dönem çok konuşulan “azgın teke” noktasına bile getirebilir başkalarının gözünde.
  Olgun kadın-genç erkek ilişkisi
  Bunun bir de tersi var. Ya kadın erkekten yıllarca büyükse? Kızı yaşında bir kadınla birlikte olan erkek mi yoksa oğlu yaşında bir erkekle birlikte olan kadın mı daha çok tepki görür? Tabii ki ikinci şık… Oysa “aşkın yaşı olmaz” değil midir bizim en sahiplendiğimiz özlü sözlerden biri? Yaşça küçük olan, büyüğün olgunluğundan, hayat tecrübesinden yararlanmak isterken, büyük olan da diğerinin dinamizmine hayran olamaz mı? Tabii bir de kişilik meselesi var. Her yaş almış kişi, yaşından beklendiği gibi köşesine çekilmiş, ağır adımlarla ilerliyor olamaz. Ya da bir gencin yaşından beklenenin çok ötesinde olgunluk sergilediği durumlar yok mu sizin gözlediğiniz?
  Yaşı bırakın, gelişime bakın
  Evlilikte yaş farkı meselesine bakarken, bugüne kadar yerleşmiş kalıpların biraz dışına çıkmayı denemeliyiz. Hayatta her şey bizim düşündüğümüzden farklı olabilir. Bir de tabii asla “asla” dememek gerekir. Düşünün, “Asla kendimden küçük biriyle olamam” ya da “Asla benden 20 yaş büyük biriyle evlenemem” dedikten sonra bir gün aşk kapınızı çalarsa?
  Yaş ile özdeşleştirilen özellikleri bir kenara bırakıp kişilere odaklanmak, kişilik özelliklerini tanımaya çalışmak en doğrusu. Yaş farkından ziyade uyuma, gelişim seviyesinin aynı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Birbirine yakın yaşlarda olan insanların hayata bakışlarında derin uçurumlar varsa, sağlıklı bir evlilik yürütmek mümkün olmaz.

   
 2. laetitia

  laetitia Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.072
  Beğenilen Mesajlar:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  bencede önemli değil benden 12 yaş büyük sevgilim olmuştu ve çok sevdim evlenmeyi düşündük ama daha 17 yaşındaydım olmadı 3 sene sonra bile birbirimizi tekrar bulduk..Sizden büyük bir eş sizin halinizi daha iyi anlıyor.Sadece, bazen sizin yaptığınız şeylere ayak uyduramayabilir yani çocuk ruhluda olmalı.Yada sizi ve çevrenizi küçümsememeli çocuk gibi görmemeli.Şuan evlenmeyi düşündüğüm kişiyle aramda 4 yaş var ve gayet iyi bence mutluyum.
   
 3. begi_begi

  begi_begi Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Ocak 2010
  Mesajlar:
  80
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bence beyin yaşı da önemli
   
 4. selinist

  selinist Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  sevgilimle aramda 24 yaş var.Çok uzun süreden beri birlikteyiz ve çok mutluyuz,birbirimizi çok seviyoruz.Beni çok iyi anlıyor ve değer veryor.şu an hçbir sorunumuz yok..tabi konu ailelere bahsetmeye gelince neler olucak bilmiyorum ,,bu konuda endişelerim var:( babamdan 3 yaş küçük ,,babamın tepkisi beni korkutuyor.onunla o kadar mutluyum ki..sonunda ne olursa olsun ömrümün sonuna kadar onunla beraber olmak istiyorum.... İnsanların neden herkonu hakkında önyargıları olur ki???? =(
   
 5. melek derya

  melek derya Hamiş Melek

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  410
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  marmaris
  nişanımla benım aramda 5 yas var ıyı anlasıoruz tabı arada onun kıskanclıgı olmasa ee buuyk erkek cok kıskan oluyo
   
 6. nazar0686

  nazar0686 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  18 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bence 10 yaş sorun değil ama benim sorunumda 14 yaş ama üstte okudum 24 yaş farkı olan arkadaş var o çok mutlu olduğunu sölüo ama karar vermek çok zor allah yardımcımız olsun hakkımızda hayırlısı olsun
   
 7. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL
  Benim eşim de benden büyük aramızda 8 yaş buna rağmen ben daha olgunum :)
   
 8. cadi_91

  cadi_91 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.214
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara
  erkek en fazla 6 yaş büyük olmalı benceeeeeeee
   
 9. noa

  noa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  5
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  hadi 5 yasi anlarimda normal yani, ama 24 yas gercekten abarti bana gore tabi herkesin gorusune saygimiz var
   
 10. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  benm cevremdeki cogu kisinin arasında en fzla 5 yas var cogundan erkek büyük :)
   
 11. fotoğrafçı_esra

  fotoğrafçı_esra Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  221
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Manisa
  canım çok güzel bi konuya değinmişsin bende insanlara bu yaş farkını anlatmaya çalıştıkça onlar anlamamakta diretti.. benimde sevgilimle aramda 9 yaş var 2 seneye yakın oldu anlaşıyoruz ve bugüne kadar aramızda yaşla ilgili hiç bi sorun yaşamadık. hatta şimdiye dek onun gibi mükemmel birini tanımadım ben. ama herkez öyle bi bakış açısıyla yaklaşıyo ki, kimsenin ne yazıkki ön yargılarını yok edemiyoruz.. ama aşkta önce yaşa yada görünüşe değilde, karektere ve yüreğe bakılmalı.. ne çiftler görüyoruz dıştan mükemmel ve kusursuzdurlar ama herşeyin bi kusuru olduğu gibi mutlaka her evlilikte de bir kusur bulunur.. benim önerim önce yaşa yada yakışıklılığa değilde, size verdiği değeri, gösterdiği saygıyı ve karekterini ölçün.. sevgisini ölçün.. çünkü hayatını birleştirdiğin zaman, yaşlar ilerledikçe ne güzellik kalıyo ne de yakışıklılık, nede dış görümlülük.. geriye sadece size verdiği şeyler ve sevgisi kalıyor...
   
 12. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  ayrıca esraya katılıyorum :)))))
   
 13. combine

  combine Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Aralık 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Benim kzım kendinden 20 yaş büyük biriyle evlendi...İlk duyduğumda asla olmaz baban kesinlilkle izin vermez bu işi uzatmadan bitir demiştim....Ama o hiç vazgeçmedi babasını da bir şekilde ikna etti ve şu anda 10 aylık evliler...İyi ki de bizi dinlememiş nasıl mutlu ve huzurlular baktıkça vazgeçiremediğimiz için şükür ediyorum...Kızıma kelebek gibi bakıyor...onu sıkmıyor...bize son derece saygılı...gezmeyi eğlenmeyi kısaca yaşamayı seviyor...Bu hiç evlenmemiş bir insandı okumuş,işi gücü yerinde fakat yaşını gösteriyordu ama kızım onu çok sevdi çok ta sevildi bizde onun aklında kalmasın diye olur verdik...Ben eşini flört döneminden tanıdığım için çok tepkili değildim ama babası inanılmaz tepki gösterdi fakat şu anda çok iyi anlaşıyorlar ve damadını takdir ediyor..Bu arad kızım 25 eşi 44 ben 46 eşim 52 yaşlarındayız....Size fikir olsun istedim...Kızımla birlikte yaşları uygun olarak evlenen 4-5 arkadaşı eşleri ile çok huzursuz günler yaşayıp boşanmanın eşiğinde gidip geliyorlar demem o ki oluyor gerçekten hatta çok ta iyi oluyor...
   
  miracle3333 bunu beğendi.
 14. gamselim

  gamselim Mekanın en şık Meleği Üye

  Kayıt:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  3.764
  Beğenilen Mesajlar:
  184
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  SAMSUN
  yaş farkımı hahahahahahakusura bkma canım ama ben buna yalnızca gülerimm kişiler karşılıklı anlaşıyorsa birbirleriyle iyi vakit gecrip birbirlerini anlıyorsaa yaşın ne önemi var kiii....zaten şimdikii zamnda herkez kendinden büyükle evleniyor aslında bencee bu da en dogrusuu .....kişiler birbirlerini taşıyorsaa yeter yaş farkıymış falan bunlar boşş işş aşkın yaşı yokk yafff....
   
 15. selinist

  selinist Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  :)

  yazınızı gördüğüme çok sevindim, ben henüz aileme söyleyemedim ve nasıl söylemem gerktiğini bilmiyorum:(,, bana akıl verebilirmisiniz:)
   
  miracle3333 bunu beğendi.
Evlilikte Yaş Farkı Meselesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. evlilikte yaş farkı sorun yaratıyor mu

  evlilikte yaş farkı sorun yaratıyor mu

  evlilikte yaş farkı yaş farkı olan evlilikler evlilikte kadının yaşının büyük olması slm melekler bence evlilikte yaş farkı önemli değildir önemli olan iki kişinin olgunluk dereceleridir aşk ve sevgi olduktan sonra yaş geri planda kalıyor düşüncesindeyim.........sizce evlilikte yaş farkı önemlimidir ? önemli ise ne kadar olmalıdır?
 2. İlişkilerde Yaş Farkı

  İlişkilerde Yaş Farkı

  ilişkilerde yaş farki ilişkilerde yaş farkı farkı olan ilişkiler kadın erkekten büyükse ilişkide Birbirine aşık bir kadınla bir erkek ve evlilikle gelen mutlu son... Peki ya aradaki büyük yaş farkı? İlişkinin geleceği için belirgin bir tehdit mi, yoksa avantaj mı? Bir kadın yaşça kendisinden çok büyük ya da çok küçük bir erkekle ilişki kurarsa mutlu olabilir mi? Böyle bir ilişkinin çok zayıf...
 3. evlilikte yaş farkı hakkında bilgiler

  evlilikte yaş farkı hakkında bilgiler

  evlilikte yaş farkı evlilik,evlilik hayatı,geç olgunlaşan erkekler,erkek ve kadınlar,cinsellik,eşler arasında ideal yaş farkı,kadınların evlilik yaşı. ben hep bir erkeğin 25 yaşından sonra olgunlaşacağına inanırım erkekler kadınlara göre daha geç olgunlaşıyorlar çünkü meleklerim :D:D Bir evlilikte eşler arasında ideal yaş farkı ne olmalıdır? Bu sorunun tek bir yanıtı yok kuşkusuz....
 4. aradaki yaş farkı

  aradaki yaş farkı

  ben 34 aşık olduqum kız 20 yaşında bu yaş farkı ilerde sorun olurmu acaba
 5. Evlilikte erkek ve kadın arasındaki yaş farkı

  Evlilikte erkek ve kadın arasındaki yaş farkı

  sizce evlilikte erkekle kadının arasındaki yaş farkı ne kadar olmalı

Sayfayı Paylaş