Etiketler:
 1. elmalı kurabiye

  elmalı kurabiye Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2008
  Mesajlar:
  4.756
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0

  evlilikteki tehlikeler

  Konu, 'Tavsiye Al' kısmında elmalı kurabiye tarafından paylaşıldı.

  ..... İstatistikler boşanmaların son 10 yılda 3 kat arttığını gösteriyor. Çiftlerin yaşadığı en yaygın sorunları, Psikolog Dr. Nur Velidedeoğlu Kavuncu'ya sorduk.

  1-FARKLI AİLE YAPILARI
  "Annem böyle istiyor…"
  İlişkiyi bireyin geldiği aile yapısı da şekillendiriyor. Bireyler genellikle ailelerinde gördükleri ilişki biçimini model alarak eşlerinin buna uygun davranmasını bekliyorlar. Aileler de çiftin yaşam tarzına sürekli müdahalede bulunduğunda yeniden yapılanma aşamasında olan çiftin ilişkisi zora girebiliyor. Ne yazık ki, çok iyi anlaşmalarına rağmen bazı çiftlerin sürekli olarak ailelerinin etkisi altında kalmaları ilişkilerini bitme noktasına kadar sürükleyebiliyor.
  ÇÖZÜM: İki farklı aile yapısından gelen bireylerin kendi
  evlerinde yeni bir yapı belirlemeleri gerekiyor.


  2-EŞİT OLMAYAN GÖREV DAĞILIMI "Evde eşitlik bekliyorum…"
  Günümüzde kadınlar da çalışma hayatına yoğun bir şekilde katılıyor. Dolayısıyla rol ve sorumluluklarda da değişiklikler oluyor. Ev işleri, dışarıda çalışsa bile genelde kadına kalıyor. İşinden eve gelen kadınlar ise evdeki eşit olmayan görev dağılımından yakınıyor en çok. İşten gelen kadının ev işlerinde eşinden yardım beklemesi ve bunu dile getirmesi sonucunda da gerginlikler yaşanıyor. Ancak zaman içinde kadınlar, daha fazla gerginlik oluşmasın diye bu taleplerinden vazgeçip durumu kabullenmeye başlıyorlar. Böylece evlilik kadın için bir yük olmaya başlıyor ve eşler arasına mesafe giriyor.
  ÇÖZÜM: Çözüm tabi ki kadının daha sabırlı olması ve bu talebini eşine hiç bıkmadan düzgün bir şekilde açıklamasından geçiyor.

  3-DEĞİŞİM TALEBİ
  "Önce sen değiş, sonra ben mutlaka değişeceğim…"
  Çiftler genellikle partnerlerinin olumsuz davranışları karşısında kendilerini kurban olarak görüyor ve onların değişmesini istiyor. Partnerleri de aynı talep ile geldiğinde, değişime hazır bile olsalar önce değişim talebiyle gelen kişinin ilk adımı atmasını istiyorlar. Bu da ilişki içinde işbirliği kurulamamasına ve uzlaşma sağlanamamasına neden oluyor.
  ÇÖZÜM: İşbirliği ve uzlaşma ilişkinin gelişimi için çok önemli iki öğe. Bu iki öğe yerine getirildiğinde sorun da ortadan kalkıyor.

  4-GERÇEK DIŞI BEKLENTİLER
  "Eşim ben söylemeden ne istediğimi anlamalı!"
  İlişkilerde en sık rastlanan sorunlardan biri de eş veya ilişki ile ilgili gerçek dışı beklentiler… Bu beklentilere şu örnekler verilebilir: 'Eşim ben söylemeden ne istediğimi ve hissettiğimi bilmeli', 'Birbirimizi sevdiğimize göre her zaman mutlu olmalıyız', 'Eşim benim isteklerimi ve ihtiyaçlarımı tahmin edebilmeli', 'Her konuda hemfikir olmalıyız', 'Birbirimizi seviyorsak ailelere veya arkadaşlara ihtiyaç olmaz', ' Birbirimize olan ilgimiz hep aynı düzeyde devam edecek'. İlişkide bu beklentilerin gerçekleşmemesi ya da gerçekleşmeyeceğinin görülmesi hayal kırıklıklarına, umutsuzluğa, gerginliğe yol açıyor. Eşler karşılıklı olarak birbirlerini suçlamaya başlıyor.
  ÇÖZÜM: Bu beklentilerin mantıklı olmadığını karşılıklı konuşarak, anlatmak ve anlamak gerekiyor. Bu aşamada çiftlerin mutlaka anlayışlı olması gerekiyor.

  5-DUYGULARIN ZAMANLA DEĞİŞMESİ...
  "Beni ilk günkü kadar çok sevmiyor!"
  İlişkilerde sık rastlanan sorunlardan biri de eşe duyulan yakınlık ve sevgi hissinin zaman içinde değişkenlik göstermesi. Duygular, hiçbir zaman kur yapılan ilk günlerdeki gibi yoğun bir şekilde kalmıyor. Ancak yine yanlış bir inanışla eşler 'sevgi, romantizm ve heyecanımız hep aynı kalmalı' beklentisi içine girdikleri için hayal kırıklığı yaşıyorlar. Oysa bu değişim, sevginin bittiği ve ilişkinin bitmesi gerektiği anlamına gelmiyor.
  ÇÖZÜM: İlişkiler hep aynı düzlemde gitmez. İnsan hayatı gibi ilişkilerde de inişler ve çıkışlar olabilir. Bunu kabul etmek gerek.

  6-REKABET VE GÜÇ ÇEKİŞMESİ
  "Patron benim!"
  Çiftlerden birinin ilişkiyle ve yaşamla ilgili konularda karar alırken daha etkin olması, kendi başına çözüm bulup uygulaması ve eşini de bu kararı uygulamaya zorlaması sorun yaratabiliyor. Çiftlerin uzlaşmacı bir tavır sergilememesi bu sorunu daha da pekiştiriyor. Bu, bazı çiftler için eve alınan basit bir obje konusunda yaşanabiliyorken bazıları için çocukları konusunda alınan kararlarda görülüyor.
  ÇÖZÜM: Eşlerden birini ilgilendiren her konu birlikte masaya yatırılmalı ve kararlar ortak alınmalı.

  7-İLETİŞİMSİZLİK
  "Bana karşı yeterince açık değil…"
  Eşler bazen partnerlerinin kendilerinden çok fazla şey talep ettiğini düşünüyorlar. Ya da eşlerden biri diğerinin yeteri kadar açık olmadığından ve düşüncelerini paylaşmadığından şikayet edebiliyor. Çünkü eşler genellikle sorunlarını konuşmaktan, paylaşmaktan ve tartışmaktan kaçınıyorlar. Bu iletişimsizlik ise eşlerin birbirleri ve ilişkileri hakkında olumsuz düşünceler geliştirmesine neden oluyor.
  ÇÖZÜM: Sorunların, her ne olursa olsun, karşılıklı olarak paylaşılması ve iletişimin en üst noktada tutulması gerekiyor
  __________________

  alıntı


   
evlilikteki tehlikeler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evlerimizdeki sessiz tehlikeler

  Evlerimizdeki sessiz tehlikeler

  Evlerimiz küçük çocuklar için tehlikeli olabilecek unsurlarla doludur. Çocuğunuz temizlik maddelerini içebilir, süs bitkilerinin tadına bakabilir. Bu tehlikeleri bilmek tedbir almak için önemlidir. Banyoda Islak bez, sıcak su, makas, cam karpuz, lavabo seramiği, elektrikli ısıtıcı, sabun ve deterjan, tıraş bıçağı, elektrikli tıraş makinesi, ampul, çamaşır makinesi, şampuan, saç kurutucu,...
 2. KaplumbaĞa Ve Tİmsahlar Tehlİkede

  KaplumbaĞa Ve Tİmsahlar Tehlİkede

  timsah kuluçka süresi Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ, “Sıcaklık artışıyla gelecektekaplumbağalarda sadece dişilerden, timsahlarda ise erkeklerden oluşan ve soylarını devam ettiremeyecek olan grupların ortaya çıkmasına neden olacak” dedi. “Küresel ısınma”, milyonlarca yıldır yaşamlarını sürdüren kaplumbağa ve timsahların neslini tehdit ediyor. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim...
 3. Evliliği tehlikeye sokan sinyaller

  Evliliği tehlikeye sokan sinyaller

  Birlikte çok az mı zaman geçiriyorsunuz? Alışkanlıklarınız belirli bir neden olmaksızın değişiyor mu? işler veya diğer sorumluluklar birlikte zaman geçirmenizi engelliyor mu? Gerekli uyarlamaları yaparak zamanınızı yeniden ayarlayabilirsiniz. Bu mümkün mü? • Birlikte olmamaya çeşitli özürler buluyor musunuz? • Karınız ya da kocanızın yerine arkadaşlarınızla olmayı...
 4. Ev Hanımları Tehlikede

  Ev Hanımları Tehlikede

  Ev hanımları herşeyi kolayca hallediyor fakat bunun maalesef kolay bir bedeli olmayacak gibi. Teknolojinin sağladığı katkılarla ev işlerini daha pratik ve kolay yapma imkanına kavuşan ev hanımlarını çağımızın hastalığı obezite tehdit ediyor. Çok fazla fiziksel aktivite yapma imkanı bulamayan ev hanımları; eğer kilolarını kontrol edemiyorlarsa; başta kalp damar hastalıkları olmak üzere, şeker...
 5. Tehlikeden Koruyan Ruj

  Tehlikeden Koruyan Ruj

  komik bebekler komik bebek Sevgili Melek'ler bu ruj sayesinde sizi kötü emellerine alet etmek isteyen kişilerden korunuyorsunuz.Bayanların içkisine ilaç atan erkeklerden korunmak için üretilen bu ruj sizi uyarak hayatınızı koruyacak.Bu ürün İngiltere’de Tracy Whittake ile Tina Dutton adlı işkadınları tarafından üretilmiş bulunmaktadır. ÇUBUK MAVİYE DÖNERSE 9.99 sterlinden (yaklaşık 24...

Sayfayı Paylaş