Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Evrensel Çocuk Hakları Bildirgesi

  Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  evrensel çocuk hakları evrensel çocuk hakları bildirgesi bildirgesi nedir
  ( 07 Ocak 2006 )

  Çocuk haklarına dair güzel bir yazı

  * Ben çocuğum, on sekiz yaşına kadar bir çocuk olarak vazgeçilmez haklara sahibim.

  * Çocuk Hakları, bütün çocuklar içindir. Doğduğumuz yer, konuştuğumuz dil fark etmez. Büyüklerimizin inançlarının, görüşlerinin farklı olması yüzünden çocuklara ayrım yapılmaz. Bu haklara sahip olmak için çocuk olmam yeterlidir.

  * Büyükler çocuklarla ilgili bütün yasalarda, bütün girişimlerde önce çocukların yararlarını düşünürler. Büyüklerimiz bu ödevlerini yapamıyorsa devlet çocuklara bakar ve korur.

  * Burada yazılı olan haklarımın uygulanması için gereken her türlü çaba gösterilir. Haklarımdan yararlanmam bütün devletlerin güvencesi altındadır.

  * Bizi büyüten, yol gösteren büyüklere bizi daha iyi yetiştirsinler diye yardım edilir.

  * Çocukların yaşamını korumak herkesin ilk görevidir. Yaşamak her çocuğun en temel hakkıdır.

  * Her çocuğa doğduğunda bir isim konur. Devlet bu ismi kaydeder. Çocuğa kimlik verir. Artık çocuk o devletin vatandaşı kabul edilir.

  * Konan ismim, kazandığım vatandaşlık hakkım ve aile bağlarım korunur. * Bunları değiştirmek için baskı uygulanmaz. Bunlar benden alınırsa bütün devletler ona karşı çıkar.

  * Çocuğu ailesinden kimse koparıp alamaz.Ama bazen de anne baba çocuğa bakamaz durumda olabilir. Çocuk bu durumdan zarar görebilir. * * * Çocuk zarar görmesin diye çocuğa başka bir bakım sağlanır. Bu bakım sırasında çocuk anne ve babasıyla düzenli görüşebilir.

  * Ayrı ülkelerde yaşayan anne, baba ve çocukların birlikte yaşamaları için her
  türlü kolaylık gösterilir.

  * Çocuklar anne ve babalarının birlikte izni ve haberi oladan başka ülkelere götürülmezler, oralarda bırakılmazlar. Bunu yapanlara karşı mücadele edilir.

  * Beni ilgilerndiren konularda benim de görüşlerim alınır. Büyükler beni dinlerler, düşüncemi öğrenmeye özen gösterirler. Çok küçüksem bir büyük de benim adıma konuşabilir.

  * İsteklerimi ve düşüncelerimi seçtiğim bir yolla açıklayabilirim, resmini çizebilirim ya da yazabilirim. Ama bazı konularda başka kişiler ve toplum * zarar görecekse o konudaki kurallara da uymam gerekir.

  * Biz çocukların düşüncelerini geliştirmeleri ve istedikleri dini seçmeleri hakına saygı gösterilir. Bu konuda bizi yetiştirmekle yükümlü olan büyüklerimizin de bize yol gösterme hakları ve görevleri vardır. Onlara da saygı gösterilir.

  * Arkadaşlarımla barış içinde toplanabilirim. Dernekler kurabilirim. Kurulu derneklere üye olabilirim. Çocuklar onurlu ve saygın birer insandır. Hiç kimse onların onurlarını kıramaz, onları küçük düşüremez, yaşadığı konut ve kurumdaki özel yaşantısına karışamaz. Bu haklarımız yasalarla korunur.

  * Yetişitirilmemizden en başta anne ve babamız ya da onların görevini üstlenen büyüklerimiz sorumludur. Onların bu görevlerini en iyi biçimde yapabilmeleri için her türlü kolaylık sağlanır, gerekiyorsa yardım edilir.

  * Yetişmemizden sorumlu olanlar bu haklarını çocuklara zarar verecek şekilde kullanmazlar.

  * Çocukların bu tür zararlara uğramaması için her türlü önlemi almak devletin görevidir.

  * Çocuklar ailelerinden yoksun kalabilirler. Bazı aile ortamları ise çocuklar için yararlı olmayabilir. İşte o zaman çocukların devletten özel koruma ve yardım alma hakları vardır. Anne babasıyla birikte olamayacak çocukların aile yoksunluğu çekmemesi için onlara iyi aileler bulunur. Bunun için çok dikkatli bir araştırma yapılır.

  * Çocuklar başka ülkeye gitmek zorunda kalırsa, o ülke de çocukları korur.

  * Özürlü çocuklar özel olarak korunurlar. Kendilerine yeten birer saygın * insan olmaları sağlanır. Devlet onların bakımları, eğitimleri ve iş sahibi olmaları için gerekli kurumları oluşturur. Ailelerine her türlü yardımı yapar.

  * Sağlığım ve hastalıklardan korunmam devletin ve toplumun güvencesi altındadır. Bunun için beslenmeme, aşılarımın yapılmasına, çevrenin temizliğine dikkat edilir.

  * Hastalanırsam tedavi edilirim.

  * Kreşler, çocuk yuvaları, yurtlar, okulllar, çocuk hastaneleri çocukların haklarına uygun olarak, çocuklara daha iyi bakmak için yeniden düzenlenirler.

  * Bütün çocukların sağlıkları, eğitim hakları, beslenme ve bakımları güvence altına alınır. Bana bakmakla yükümlü olanlara bana daha iyi bir yaşam sağlamaları için gerekirse giyim, barınma ve beslenme konularında yardım edilir, destek olunur.

  * Eğitimimi eksiksiz yapabilmem için desteklenir ve korunurum. İlköğretim herkes için parasızdır, kız olsun erkek olsun her çocuk için zorunludur.

  * Boş zamanlarımı değerlendirmem, oynamam, eğlenmem için oyun bahçeleri, çocuk kulüpleri, kitaplıklar, spor okulları açılır. Her çocuk böyle * faaliyetlere özendirilir. Bunlardan yararlanmak hepimizin hakkıdır.

  * Ben çocuğum; büyükler gibi bir işte çalışamam. Ben okula gider ve oynarım. Eğer çalışmak zorunda kalırsam yapacağım iş eğitimime engel olmamalı, sağlığımı bozmamalı, bende zararlı alışkanlıklar yaratmamalıdır.

  * Çocuklar zararlı maddelere karşı korunurlar. Bunları üretenler ve çocuklara verenler cezalandırılır. Bedenim bana aittir.Beni bedensel ve ruhsal yönden örseleyecek hiçbir yaklaşıma izin verilmez.

  * Çocukları kaçırıp, kötü kişilere satan, onları uygunsuz şekilde çalıştırmak isteyenlerle tüm devletler mücadele ederler, çocukları korurlar.

  * Büyükler kendi çıkarları için çocukları kullanmazlar.

  * Hiçbir çocuk insanlık dışı yöntemlerle ya da aşağılanarak cezalandırılamaz. Çocuklar suç işlemişse uygulanacak cezalar yaşına uygun, gelişmelerini engellemeyecek ve eğitsel olmalıdır.

  * İnsanların birbirini öldürmesi kötüdür. Savaş insanların birbirini öldürmesidir. Çocuklar savaştan korunmalıdır. Onbeş yaşından küçük hiç bir çocuk askere alınmaz.

  * Eğer çocuklar çeşitli nedenlerle zarar görmüşlerse, bedensel ve ruhsal sağlıklarına yeniden kavuşmaları için tüm önlemler alınır. Yeniden topluma kazandırılırlar.

  * Çocuklar suçun ne olduğunu bilmezler. Bilerek ve isteyerek kimseye zarar vermezler. Suç işleyen çocukların yeniden topluma kazandırılması için özel yasalar çıkarılır, özel kuruluşlar oluşturulur.

  * Eğer bir ülkenin yasaları, bu çocuk hakları sözleşmesine uygunsa değiştirilmez; değilse değiştirilir.

  - Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından, 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilmiştir.   
Evrensel Çocuk Hakları Bildirgesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evrensel Tüketici Hakları

  Evrensel Tüketici Hakları

  tüketici hakları evrensel beyannamesi ile ilgili haberler tüketici hakları evrensel beyannamesi haberleri hakkında haberler beyannamesine ve tüketicilere yönelik bilgiler içeren 1. Temel gereksinimlerin giderilmesi hakkı: Tüketicilerin yeme, içme, giyinme, barınma gibi biyolojik temel gereksinimlerinin karşılanması için alınan önlemler. Ve hatta günümüzde güncelliği ve ciddiyet boyutları...
 2. evrensel insan hakları bildirisi

  evrensel insan hakları bildirisi

  madde 1: butun insanlar ozgur ve onurda ve haklarda e$it olarak dogarlar . akil ve vicdanla donatilmi$lardir ve her teki bir digerine karde$lik anlayi$i ile davranir . madde 2: herkes, irk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da diger goru$, uyrukluk ya da toplumsal koken, mulkiyet, dogum ya da ba$ka bir statuye dayali ayrimcilik olmaksizin bu buldiri'de duzenlenen tum haklara ve ozgurluklere...
 3. Insan hakları evrensel bildirgesi

  Insan hakları evrensel bildirgesi

  insan haklari evrensel bildirgesi, insan haklari, insan, hak ve esitlikler,evrensel konusunu incelemektesiniz Sevgili melekler, Temel Hak ve Ozgurluklerimiz Hakkinda neler biliyoruz ? Haklarimiz neler? Gelin hep birlikte Insan Haklari Evrensel Bildirgesindeki haklarimizi ogrenelim; İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ 10 Aralık 1948 Başlangıç İnsanlık ailesinin bütün üyelerinin doğal...
 4. birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları bildirgesi ne demek

  birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları bildirgesi ne demek

  I-HEDEFLER Madde 1: Bütün ülkelerdeki, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki tüketicilerin menfaatlerini ve ihtiyaçlarını gözönüne alarak tüketicilerin çoğu zaman ekonomik şartlar, eğitim seviyeleri ve pazarlık gücü yönünden dengesizliklerle karşılaştıklarının idrakinde olarak; ve adil, tarafsız ve idame ettirilebilecek ekonomik ve sosyal bir gelişmeyi teşvik etmenin önemi kadar,...

Sayfayı Paylaş