Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Fahrelnissa Zeid Resimleri

  Konu, 'Türk Ressamlar' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  fahrünnisa zeid eserleri fahrünnisa zeid fahrelnissa eserleri fahrelnisa fahrelnisa kimdir
  Fahrelnissa Zeid, modern sanatın öncülerinden

  akir Paşa ailesinden yetişen ünlü bir sanatkâr da Fahrünnisa Hanım'dır. 1901 yılında Büyükada'da Şakir Paşa Konağı'nda doğdu. Dame de Sion'dan sonra Sanayi-i nefise mektebi'ne girdi.


  [​IMG]


  İlk evliliğini tanınmış yazar Edip İzzet ile yaptı. İkinci eşi ise Ürdünlü Prens Zeid'dir. Eşinin görevi dolayısıyla Avrupa'nın sanat merkezlerinde yaşama fırsatı bulmuş ve resim çalışmalarına aralıksız devam etmiştir. Kendi yaşamı ve sanatını anlatan bir kitabı da bulunmaktadır. 1991'de Ürdün'de vefat etti.

  Lirizm ve romantizme dönük resimleriyle ve son döneminde yoğunlaştığı portreleri ile tanınmıştır.


  [​IMG]


  Eserlerinde aşırı bir modernizm ile kaynağını Doğu'dan alan bir lirizmi birleştirdi. 1940'ların sonlarında titreşimli renklerden oluşan, büyük boyutlu, lirik, soyut resimler gerçekleştirdi. Aynı yıllarda Paris'te, Salon des Réalités Nouvelles sergilerine katıldı. Kişinin iç dünyasını yansıttığı, keskin dış çizgileri, stilize renkleriyle ikon etkisi yapan portreleri ve çini mürekkep peyzajları ilgi topladı. Paris ve New York Modern Sanat müzeleriyle İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde eserleri vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]


  Fahrelnissa Zeid, modern sanatın öncülerinden

  Ressam Fahrelnissa Zeid, 1991 yılında yaşamını yitirdi

  Sadrazam Cevat Paşa'nın kardeşi diplomat, komutan, fotoğrafçı ve tarihçi Şakir Paşa ile Giritli Sare İsmet Hanım'ın kızı olan 1901 doğumlu Fahrelnissa Zeid, Şakir Paşa Ailesi'nden geliyor.

  Halikarnas Balıkçısı yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı ve ressam Aliye Berger'in kardeşi Zeid, seramik sanatçısı Füreya Koral'ın da teyzesi.

  Modern sanatın öncülerinden Zeid'in yazar İzzet Melih Devrim ile evliliğinden olan çocukları ise ressam Nejad Devrim ve yönetmen, tiyatro sanatçısı Şirin Devrim.

  Sanayi-i Nefise'nin ilk kadın öğrencileri arasında yer alan Zeid, Türk kadınının Cumhuriyet öncesi modernleşme serüveninin ilk temsilcilerinden.

  Fahrelnissa Zeid, Londra, Paris gibi metropoller dışında Avrupa'nın çeşitli kentlerinde kariyerini sürdürdü.

  Zeid, çalışmalarını yaşamının sonuna kadar 1976'da gittiği Ürdün-Amman'da sürdürdü.
   
Fahrelnissa Zeid Resimleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Elini Filini Resimleri

  Elini Filini Resimleri

  Elini Filini Resimleri de paylaşırsanız bu güzel yıldızın fotoları ile gözlerimiz bayram eder kızlar :) Bu kadın yaşına rağmen çok hoş ya ben beğeniyorum
 2. Özge Borak Resimleri

  Özge Borak Resimleri

  Özge Borak Resimleri paylaşın dün Ata Demirer ile evlendi o resimleride merak ediyorum basına yansımışsa o resimleride verin :)
 3. Esmeray Kimdir, Resimleri

  Esmeray Kimdir, Resimleri

  Esmeray Kimdir, Resimleri var mı? Arkadaşlar ben Esmeray hayatı ile bilgi istiyor ve resimlerinide paylaşmanız için rica ediyorum:)
 4. İlker Kaleli Resimleri

  İlker Kaleli Resimleri

  ilker kaleli poyraz karayel resimleri, poyraz karayel ilker kaleli, ilker kaleli 2015 Ekranların yeni dizisi "Poyraz Karayel" izliyici tarafından oldukça beğeni topladı. Dizinin başrol oyuncularından İlker Kaleli dizide ki ismi ile Poyraz Karayel hayranları için kendisinin resimlerini sizler için paylaşıyoruz.

Sayfayı Paylaş