1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Fahrelnissa Zeid Resimleri

  Konu, 'Türk Ressamlar' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  fahrünnisa zeid eserleri fahrünnisa zeid fahrelnissa eserleri fahrelnisa fahrelnisa kimdir
  Fahrelnissa Zeid, modern sanatın öncülerinden
  akir Paşa ailesinden yetişen ünlü bir sanatkâr da Fahrünnisa Hanım'dır. 1901 yılında Büyükada'da Şakir Paşa Konağı'nda doğdu. Dame de Sion'dan sonra Sanayi-i nefise mektebi'ne girdi.


  [​IMG]


  İlk evliliğini tanınmış yazar Edip İzzet ile yaptı. İkinci eşi ise Ürdünlü Prens Zeid'dir. Eşinin görevi dolayısıyla Avrupa'nın sanat merkezlerinde yaşama fırsatı bulmuş ve resim çalışmalarına aralıksız devam etmiştir. Kendi yaşamı ve sanatını anlatan bir kitabı da bulunmaktadır. 1991'de Ürdün'de vefat etti.

  Lirizm ve romantizme dönük resimleriyle ve son döneminde yoğunlaştığı portreleri ile tanınmıştır.


  [​IMG]


  Eserlerinde aşırı bir modernizm ile kaynağını Doğu'dan alan bir lirizmi birleştirdi. 1940'ların sonlarında titreşimli renklerden oluşan, büyük boyutlu, lirik, soyut resimler gerçekleştirdi. Aynı yıllarda Paris'te, Salon des Réalités Nouvelles sergilerine katıldı. Kişinin iç dünyasını yansıttığı, keskin dış çizgileri, stilize renkleriyle ikon etkisi yapan portreleri ve çini mürekkep peyzajları ilgi topladı. Paris ve New York Modern Sanat müzeleriyle İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde eserleri vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]


  Fahrelnissa Zeid, modern sanatın öncülerinden

  Ressam Fahrelnissa Zeid, 1991 yılında yaşamını yitirdi

  Sadrazam Cevat Paşa'nın kardeşi diplomat, komutan, fotoğrafçı ve tarihçi Şakir Paşa ile Giritli Sare İsmet Hanım'ın kızı olan 1901 doğumlu Fahrelnissa Zeid, Şakir Paşa Ailesi'nden geliyor.

  Halikarnas Balıkçısı yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı ve ressam Aliye Berger'in kardeşi Zeid, seramik sanatçısı Füreya Koral'ın da teyzesi.

  Modern sanatın öncülerinden Zeid'in yazar İzzet Melih Devrim ile evliliğinden olan çocukları ise ressam Nejad Devrim ve yönetmen, tiyatro sanatçısı Şirin Devrim.

  Sanayi-i Nefise'nin ilk kadın öğrencileri arasında yer alan Zeid, Türk kadınının Cumhuriyet öncesi modernleşme serüveninin ilk temsilcilerinden.

  Fahrelnissa Zeid, Londra, Paris gibi metropoller dışında Avrupa'nın çeşitli kentlerinde kariyerini sürdürdü.

  Zeid, çalışmalarını yaşamının sonuna kadar 1976'da gittiği Ürdün-Amman'da sürdürdü.

   
Fahrelnissa Zeid Resimleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Salvador Dali Resimleri

  Salvador Dali Resimleri

  salvador dali eserleri salvador dali resimleri eserleri ve isimleri tabloları ve anlamları tabloları SALVADOR DALİ KİMDİR UZUN AÇIKLAMA Salvador Dali 11 Mayıs 1904’de Figueras’ın (İspanya’nın Kuzeyinde Pirienelere yakın bir kasaba) bir köyünde doğdu. 6 yaşındayken menenjitten ölen erkek kardeşinden 3 sene sonra dünyaya gelmişti. 1973 de şöyle yazacaktı: ‘Doğar doğmaz tapınılan bir ölünün...
 2. Rembrandt Resimleri

  Rembrandt Resimleri

  rembrandt eserleri rembrandt resimleri yağlı boya bulut yapımı yağlı boya bulut nasıl yapılır Eserin Adı: Sandalyede Yaşlı Adam Yapım tarihi: 1652 Orijinal Ebadı: 111 x 88 cm Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya Bulunduğu Yer: National Gallery / London - İngiltere Eserin Adı: Define Orijinal Ebadı: 70,5 × 90 cm Tekniği: Ahşap Üzeri Yağlıboya Bulunduğu Yer: Magyar Szépmüvészeti Múzeum /...
 3. Cihat Burak Resimleri

  Cihat Burak Resimleri

  cihat burak resimleri cihat burak resmi eserleri ın eserleri Cihat Burak (İstanbul, 8 Ağustos 1915 - 4 Mart 1994) Öykücü, mimar, ressam. Galatasaray Lisesi'ni ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü'nü bitirdi (1943) . Tekel Genel Müdürlüğü ve Bayındırlık Bakanlığı'nda mimar olarak görev yaptı. 1952'de Birleşmiş Milletler bursuyla Paris'e gitti. 1955'te Türkiye'ye döndü ve...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş