1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Fakirliği Konu Alan Hadisler

  Konu, 'Hadis-i Şerifler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Fakirlik İle İlgili Hadisi Şerifler Fakirlik İle İlgili Hadisler Nelerdir  Peygamber Efendimizin söylemiş olduğu birbirinden kıymetli hadis-i şerifler içinde fakirlikle ilgili olanları sizlerle paylaşmak istiyoruz melekler :)

  < Konu Resmi..>  Ey iman edenler! Müşrikler bir pisliktirler. Artık bu yıldan sonra Mescid-i Haram'a yaklaşmasınlar. Eğer yoksulluktan korkarsanız Allah sizi dilediğinde lütuf ve ihsanıyla zenginleştirecektir. Allah gerçekten alîmdir, hakîmdir.
  Sadakalar ancak şunlar içindir: Fakirler, yoksullar, o işte çalışan görevliler, müellefe-i kulûb (kalbleri İslâm'a ısındırılacaklar), köleler, borçlular, Allah yolundakiler, yolda kalmışlar. Allah tarafından böyle farz kılındı. Allah her şeyi bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

  Akrabaya, yoksula ve yolda kalmışa hakkını ver. Bununla beraber malını saçıp savurma.

  Bir de geçim korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin, onlara da, size de rızkı biz veririz. Şüphesiz ki onları öldürmek, çok büyük bir suçtur.

  Gemi, denizde çalışan bir kaç yoksula aitti. Onu kusurlu kılmak istedim, çünkü onların ilerisinde her sağlam gemiye zorla el koyan bir hükümdar vardı."

  Ta ki kendilerine ait birtakım menfaatlere şahid olsunlar; Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanları belli günlerde kurban ederken O'nun adını ansınlar. Siz de onlardan yiyin, yoksulu, fakiri de doyurun.

  Kurbanlık deve ve sığırları Allah'ın size olan nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Ön ayaklarının biri bağlı halde keserken üzerlerine Allah'ın adını anın. Yanları yere yaslandığı vakit de onlardan yiyin, kanaat edip istemeyene de, isteyene de yedirin. Böylece onları sizin buyruğunuza verdik ki, şükredesiniz.

  İçinizden faziletli ve servet sahibi kimseler akrabaya, yoksullara, Allah yolunda göç edenlere (mallarından) vermeyeceklerine yemin etmesinler; bağışlasınlar, feragat göstersinler. Allah'ın sizi bağışlamasını arzulamaz mısınız?

  Allah çok bağışlayandır, çok merhametlidir.

  Aranızdaki bekarları, kölelerinizden ve cariyelerinizden iyi davranışta olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler,

  Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir.

  O halde akrabaya da hakkını ver, yoksula da, yolcuya da... Bu, Allah'ın rızasını dileyenler için daha hayırlıdır.

  Kurtuluşa erecek olanlar da işte onlardır.

  Ey insanlar! Siz Allah'a muhtaçsınız. Allah ise zengin ve her hamde lâyıktır.

  İşte sizler Allah yolunda harcamaya çağrılan kimselersiniz. İçinizden kiminiz cimrilik ediyor. Ama cimrilik eden ancak kendi zararına cimrilik eder. Allah zengindir, siz ise fakirsiniz. Eğer siz Hakk'tan yüz çevirirseniz Allah yerinize başka bir kavim getirir. Sonra onlar sizin gibi olmazlar.

  Onların mallarında isteyen ve istemeyen yoksullar için bir hak vardı.

  Doğrusu, biz yoksul bırakıldık" (derdiniz).

  Allah'ın o kent halkından, Resulüne verdiği ganimetler, Allah'a, Resul'e, ona akrabalığı bulunanlara, yetimlere, yoksullara, yolcuya aittir. Ta ki içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir şey olmasın. Peygamber size ne verdiyse onu alın. Size neyi yasakladıysa ondan sakının ve Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı şiddetlidir.

  Bir de göç eden fakirlere aittir ki yurtlarından ve mallarından çıkarılmışlardır, Allah'ın lütuf ve rızasını ararlar;

  Allah'a ve Resulüne yardım ederler. İşte doğru olanlar onlardır.

  Sakın bugün hiçbir yoksul bahçeye girip yanınıza sokulmasın" diyorlardı.

  Yok, biz mahrum edilmişiz." (dediler).

  Yoksula yedirmeye teşvik etmiyordu.

  Hem isteyen için, hem de istemekten utanan yoksul için.

  Yoksula da yedirmezdik.

  Birbirinizi yoksulu yedirmeye teşvik etmiyorsunuz.

  Veya hiçbir şeyi olmayan yoksula.

  Seni yoksul bulup zengin etmedi mi

  Dilenciyi de azarlama.

  Yoksulu doyurmaya önayak olmaz.

  Ey Muhammed! Sana nereye infak edeceklerini soruyorlar. De ki: Hayır olarak verdiğiniz nafaka, ana baba, yakınlar, öksüzler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak daha ne yaparsanız herhalde Allah onu bilir.

  Eğer kadınları, kendilerine dokunmadan veya onlara bir mehir takdir etmeden boşarsanız (bunda) size bir vebal yoktur. Şu kadar ki onlara (mal verip) faydalandırın. Eli geniş olan hâline göre, eli dar olan da haline göre ve güzellikle faydalandırmalıdır. Bu, iyilik yapanlar üzerine bir borçtur.

  Sadakalarınızı, kendilerini Allah yoluna adamış olan fakirlere veriniz. Onlar yeryüzünde gezip dolaşmaya güç yetiremezler. Utangaç olduklarından dolayı, bilmeyenler, onları zengin sanırlar. Oysa sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük yapıp kimseden birşey de isteyemezler. Ne türden bir iyilik yaparsanız, şüphe yok ki, Allah onu bilir.

  Allah, "Şüphesiz Allah fakirdir, biz zenginiz." diyenlerin lafını elbette duymuştur. Onların söylediklerini ve peygamberleri haksız yere öldürmelerini yazacağız ve şöyle diyeceğiz: "Tadın o yakıcı azabı!".


   
Fakirliği Konu Alan Hadisler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fakirlik

  Fakirlik

  Rüyada fakir olduğunuzu gördüyseniz, sıkıntı ve üzüntünün işaretidir.Rüyada fakirlik, dinde salaha ve halinde devama delalet eder. Kirmanî'ye göre ; Rüyasinda fakir ve geçim dar-ligi çekmekte oldugunu görenin Cenabi Hakka yakinligi olur. Dünya hali düzelir ve ev halki bolluga erisir. Ebu Sait El-Vaiz'e göre; rüyada fakir oldugunu gören, büyük rizka nail olur. Bir zenginin fakir oldugunu...
 2. Fakirlik İle İlgili Hadisler

  Fakirlik İle İlgili Hadisler

  Fakirlik İle İlgili Hadisler hakkında konu açmanızı rica ediyorum. Hayırlı ve iyi günler olsun hepimize kardeşlerim.
 3. İlköğretim Haftasını Konu Alan Uzun Şiirler

  İlköğretim Haftasını Konu Alan Uzun Şiirler

  İlköğretim Haftası Şiirleri Uzun İlköğretim Haftası İle İlgili Uzun Şiirleri Okulların açılmasıyla birlikte ilk hafta ilköğretim haftası olarak kutlanacak melekler :) Bu haftada çocuklarınıza okulda ki törenlerde okutabileceğiniz İlköğretim Haftası İle İlgili Uzun Şiirleri bu sayfada sizlerle paylaşıyoruz.... OKULUMUZ Her yerden daha güzel Bizim için burası, Okul, sevgili okul,...
 4. Atanın askerlik hayatını konu alan şiir varmı ?

  Atanın askerlik hayatını konu alan şiir varmı ?

  Merhaba herkese, Atanın askerlik hayatıyla ilgili şiir var mı sitenizde acaba ?
 5. Tasarrufu konu alan sloganlar lazım

  Tasarrufu konu alan sloganlar lazım

  Melekler yardımınıza ihtiyacım var. Lütfen buraya tasarrufla ilgili sloganlar yazabilir misiniz, lütfen çok acil ...

Sayfayı Paylaş