1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Fako ile Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gözümüzün renkli tabakasının hemen arkasında yerleşmiş ve normalde şeffaf olan bir mercek olan lensimizin herhangi bir nedenle saydamlığını kaybetmesine katarakt denir.
  Katarakt özellikle yaşlılarda görülür. Tüm dünyada 1. sırada gelen körlük nedenidir. Ancak katarakt tedavi edilebilir bir görme kaybıdır.  NELER KATARAKTA YOL AÇAR?

  Yaşlılık (en çok görülen neden)

  Zararlı güneş ışınları Kortizon gibi bazı ilaçlar
  Göz travmaları
  Daha once geçirilen göz hastalıkları (üveit, glokom) veya ameliyatları
  Işın tedavisi
  Şeker hastalığı
  Doğuştan
  < Konu Resmi..>  KATARAKT BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Görmede yavaş yavaş azalma
  Işığa hassasiyet, kamaşma
  Çift görme
  Okuma zorluğu
  Sonradan ortaya çıkan miyopi
  Renklerin soluklaşması ve sararması

  NE KADAR HIZLI GELİŞİR?

  Kataraktın gelişim hızı kişiden kişiye, hatta iki göz arasında bile değişebilir. Bazı insanlarda yıllar içinde, yavaş yavaş katarakt gelişirken, bazılarında özellikle şeker hastalarında hızla ilerleme gösterir, hatta her iki gözde birden katarakt gelişebilir.

  KATARAKT NASIL TESPİT EDİLİR?

  Göz doktorunun yapacağı detaylı bir muayene ile kataraktın varlığı, sebep olduğu görme azlığının derecesi ve ameliyat zamanlaması ortaya konabilir.

  Katarakt haricinde, görmenizi etkileyen glokom veya retina hastalığı varsa, kataraktın ameliyatı ile elde edilebilecek görme kazancının ne kadar olacağı konusunda doktorunuz size bilgi verecektir.

  NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  Katarakt başladıktan sonra onu geri döndürecek ya da durduracak bir ilaç ya da diyet yoktur. Kataraktın tedavisi bugün için ancak ameliyatla mümkün olmaktadır. Modern tekniklerin gelişimi ile günümüzde katarakt ameliyatı iğnesiz, narkozsuz ve hastanede yatmadan yapılabilmektedir. Ameliyatla kesifleşmiş merceğimiz alınmakta ve yerine numarası hesaplanmış yapay göz içi lensi konmaktadır.

  TEDAVİ NE ZAMAN YAPILMALI ?

  Günlük yaşantınızı olumsuz etkilemeye başlayan görme azalması, kamaşma ya da iki göz arasındaki görme farkı varsa ameliyat zamanı gelmiş demektir. Eğer araba kullanıyorsanız veya aktif olarak çalışıyorsanız ameliyat daha erken yapılabilir. Eskiden olduğu gibi kataraktın olgunlaşmasını beklemek artık gereksizdir. Günümüz modern ameliyat yöntemlerinin uygulanabilmesi ve istenen göz içi lensinin kullanılabilmesi için kataraktın henüz yumuşak iken ameliyat edilmesi hem hasta hem de cerrah için daha uygundur.

  KATARAKT AMELİYATI NASIL YAPILIR ?

  Katarakt ameliyatı genellikle lokal ya da topikal (damla) anestezi ile ve mikroskop altında yapılır. Kataraktınızın sertlik derecesine göre MELTEM HASTANESİ"NDE güncel ameliyat yöntemlerinden size uygun olan birisi kullanılacaktır. Günümüzde kullanılan en modern katarakt ameliyatı yöntemi ?FAKO? dur. FAKO ile katarakt ameliyatı genellikle 30 dakikadan az sürer, dikiş gerekmez, iyileşme hızlıdır ve kısa sürede normal hayata dönebilmek mümkündür.

  Katarakt özellikle yaşlılarda görülür. Tüm dünyada 1. sırada gelen körlük nedenidir. Ancak katarakt tedavi edilebilir bir görme kaybıdır.


   
Fako ile Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. plastik cerrahi nedir ameliyatlar nasıl yapılır

  plastik cerrahi nedir ameliyatlar nasıl yapılır

  plastik cerrahi nedir kafatası büyütme kafatası ameliyatları Plastik Cerrahinin İlgi Alanları 1-ESTETİK CERRAHİ Botox enjeksiyonları Yüz gençleştirme cerrahisi Endoskopik alın cerrahisi Cilt Yenilenmesi ( Mekanik soyma,kimyasal soyma,laser cerrahisi) Dolgu maddeleri uygulamaları (Yağ,silikon,teflon,fasya v.b.) Göz çevresi cerrahisi Burun estetikleri Meme estetikleri Meme büyütme (silikon)...
 2. Katarakt ameliyatı sonrası

  Katarakt ameliyatı sonrası

  katarakt ameliyatı sonrası, görme, bakım, ödem, banyo, gözde kanama, bulanık görme, ağrı, komplikasyonlar, sorunlar, hakkında detaylı bilgiler burada arkadaşlar Katarakt ameliyatı sonrası ağrı ve görme bozuklukları hakkında ve diğer sorunlarla ilgili detaylı bilgiler, bu makalemizde yer almaktadır Melek'ler. İlgili arkadaşlar, aradığınız tüm bilgiler aşağıdadır. Katarakt, insan...
 3. Özel Hastanelede Katarakt Ameliyatı Fiyatları

  Özel Hastanelede Katarakt Ameliyatı Fiyatları

  katarakt ameliyatı nedir,katarakt ameliyatı nasıl yapılır,katarak ameliyatı 2014 fiyatları,katarakt ameliyatı ücretleri,katarakt ameliyatı ne kadara yapılıyor,katarak ameliyatı hakkında bilgiler SGK ile anlaşması olmayan veya Sigorta güvencesi olmayan hastalar için belirli bir fiyat yoktur. Bu tamamen Hastanenin inisiyatifine kalmıştır. ücret sınırlaması yoktur. Ancak Özel olarak...
 4. Kulak zarı delinmesi ameliyatı nasıl yapılır?

  Kulak zarı delinmesi ameliyatı nasıl yapılır?

  kulak zarı delinmesi nedir,kulak zarı yırtılması nedir,kulak zarı enfeksiyonları,kulak zarı tedavisi hakkında bilgiler Delik kulak zarı, dış kulak yolu ile orta kulağı birbirinden ayıran bu ince zarın delik veya yırtık olmasıdır. Orta kulak, burun gerisindeki genize "östaki borusu" aracılığı ile bağlantılıdır. Bu boru orta kulak basıncı ile hava basıncını eşitler. Delik kulak...
 5. Histerektomi ameliyatı nasıl yapılır?

  Histerektomi ameliyatı nasıl yapılır?

  Histerektomi, uterusun (rahmin) tümden çıkarılması ameliyatıdır. Yunanca'da Histere: rahim, Ektome: kesme anlamına gelmektedir. Histerektomi ameliyatları, kadınlarda sezaryen ameliyatlarından sonra en sık yapılan ameliyatlar arasındadır. Çeşitli tipleri vardır: Subtotal veya supraservikal histerektomi, rahim ağzının bırakılarak rahimin geri kalan kısmının alınmasıdır. Radikal histerektomi; bu...

Sayfayı Paylaş