1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Faks makınasının icadı

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  faks icadı hakkında bilgiler faks makinasının icadı


  Günümüzün teknoloji harikalarından biri olan faksın icadı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazımızda sizlerle ve misafirlerimiz ile paylaşıyoruz Melek'ler.

  [​IMG]


  Faks'ın İcadı

  İlk Faks

  Faksın icadı, zannedildiğinin aksine, yaklaşık 100 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. İlk faksı kimin kullandığı hakkında farklı görüşler mevcuttur. 1843'de Alexander Bain'in bir faks patenti olmış olduğu iddia edilmektedir. F. C. Bakewell ise 1853 yılında basılan Elektrik Bilimi adlı kitabında 'kopyalama yapan telgrafı' tasvir etmektedir. Belki de bu iki icat da vücut bulamamıştır. Ancak İtalyalı bir fizik profesörü olan Giovanni Caselli 'patelegraple' adında bir marinayı icat ederek kullanmıtır. Bu makine, 1866 yılında Paris'le Lyon arasında, ilk yıl içinde yaklaşık 5.000 faks geçmiştir.

  Dökme demirden yapılmış, 2 m uzunluğundaki bu ilkel, fakat kullanışlı faks şu şekiilde çalışıyordu: Gönderici, yalıtkan mürekkeple ince bir teneke levhanın üzerine mesajı yazıyordu. Daha sonra bu levha metal bir aksam üzerine yerleştirilip her bir milimetrede üç satır halinde bir iğneyle taranıyordu.
  Sinyaller telgrafla alıcı faksa iletiliyor ve buradaki iğne de mesajı, potasyum ferrosiyanite batırılmış bir kağıt üzerine, özel bir kimyevi işlemle imal edilen Prusya mavisi mürekkeple yazıyordu.

  Her iki iğnenin de ayın anda tarama yapması için ikisi de tam olarak ayın zamanı gösteren iki saat kullanılıyordu. Bu saatler bir sarkacı harekete geçirirken kullanılıyor, sarkaç da iğnelerin hareketini kontrol eden dişli ve çarkları çalıştırıyordu.
   
Faks makınasının icadı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Faks / tele faks

  Faks / tele faks

  İlgi alanınızda olan şeylerin gerçek yüzünü ve bilginin aslını öğrenmeye, sevinçli haber ve dost ziyaretine delalet eder.
 2. Kahvenin icadı

  Kahvenin icadı

  kahvenin icadı kahve icadı kahvenin icadi türk kahvesinin Geçmişte zaman zaman "siyah inci" veya "Müslümanların şarabı" olarak nitelendirilen kahvenin macerası hakkında birçok araştırma yapılmasına rağmen kesin bir sonuca ulaşılamamış. Ancak gerek Doğu gerekse Batı kaynaklarının birleştiği ortak rivayet, kahveyi ilk bulan kişinin Şazilli adında bir Arap şeyhi olduğu. Bazı...
 3. Atomun İcadı

  Atomun İcadı

  atom atom. nedir, icadı,yapısı, modeli, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Eski Yunanlılar,bütün maddelerin atomlardan oluştuğuna inanırlardı. Gerçekte, Yunanca asıllı “atom” kelimesi “bölünemez” anlamına geliyordu. Yunanlılara göre, herhangi bir madde ne kadar bölünürse bölünsün (NOT:burada, bölünmekle “parçalanmak”,daha ufak parçalara ayrışmak kastedilmektedir),...
 4. Sabunun İcadı

  Sabunun İcadı

  sabun, nedir, nasıl yapılır, resimleri, hakkında bilgi için yazımıza buyrun. , Sabunun İcadı, Sabunun Oluşum Süreci: Yağlı maddeleri suda, ayırma yoluyla yok etme özelliğine sahip olduğundan, lekeler ve kirler sabunla giderilir. Bu işlem, sodyum hidroksit denilen alkali bir maddenin, hayvansal (eskiden keçi içyağı) veya bitkisel bir yağlı madde üzerindeki etkisinden elde edilir....
 5. faks ne zaman icat edildi

  faks ne zaman icat edildi

  faks ne zaman icat edildi - arkadaşlar faksın icadını biliyor musunuz acaba ne zaman ve kim icat etti faksı?

Sayfayı Paylaş