fal ve dikili taşlarla ilgili hadis-i şerif

FiRaRi_MeLeK

Daimi Üye
Üye
fal ve dikili taşlarla ilgili hadis-i şerif
fal ile ilgili hadisler fal ile ilgili ayetler falla hadisler ayet ve falla ayetler
DİKİLİ TAŞLAR VE FAL OKLARININ HARAMİYETİ İLE İLGİLİ DİĞER BİR AYET-İ KERİME:
سورة المائدة (5) ص 107
حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالْدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللّهِ بِهِ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّطِيحَةُ وَمَا أَكَلَ السَّبُعُ إِلاَّ مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَأَن تَسْتَقْسِمُواْ بِالأَزْلاَمِ ذَلِكُمْ فِسْقٌ الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِن دِينِكُمْ فَلاَ تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِينًا فَمَنِ اضْطُرَّ فِي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِّإِثْمٍ فَإِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ {3}
"Ölü (kesilmeden kendiliğinden ölen leşin eti), o (atılan) kan, domuz eti, Allahtan başkası için kendisi (nin kesimi) ile ses yükseltilen (Allah'tan başkası adına boğazlanan), boğulmuş, (taş, ağaç gibi şeylerle) vurul ( up öldürül) müş, (yukardan) yuvarlan (ıp öl) müş, boynuzlan (ıp öl) müş (hayvanlar ile), Canavarın yediği (parçalayıp öldürdüğü hayvanlar) - (ölmeden yetişip) kestikleriniz müstesna-, dikili taşlar üzerine (putlar adına) boğazlanmış hayvanlar ve fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı. İşte bunlar (geride zikredilen haramlardan her hangi birini işlemeniz) büyük bir fısk (büyük bir günah ve Allah'ın taatından masiyetine çıkış) tır.
Bu gün kâfirler dininiz (i iptal etmek) den ümit kesmişlerdir. Artık onlar (ın size galip gelmesin) den korkmayın, ben (im emrime karşı geldiğiniz takdirde azabımın sizin üzerinize yönelmesin) den korkun. Bu gün sizin için dininiz (in, farzlar, helâl ve haramlarla ilgili hükümlerin) i ikmal'ettim (kemale erdirdim) ve sizin üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslama razı oldum (sizin için dinler arasından, Allah indinde tek muteber din olan islâmı seçip beğendim).
Her kim son derece açlık hâlinde çaresiz kalırsa, bir günaha meyletmeksizin (ruhsat miktarını geçmeden ve lezzet gayesine yönelmeden haram olan bu etlerden ölmeyecek kadar yiyebilir) çünkü Allah ziyade mağfiret eden, çok acıyandır (bundan dolayı dara düşeni, bu etlerden yediği için cezaya çarptırmaz)."

Geri