Fallop tüplerine bağlı kısırlık

Uzman SühaN

Administrator
Fallop tüplerine bağlı kısırlık
tüplere bağlı kısırlık,tüplere bağlı kısırlığın nedenleri,tüplere kısırlığın tedavisi varmı,fallop tüplerine bağlı faktörler,tüplere bağlı kısırlık ve tedavisi hakkında bilgiler

f.jpg


Genel olarak tüplerin tıkalı veya hasarlı olması sonucunda normal fonksiyon gösterememesine ve buna bağlı kısırlığa "tubal faktör" adı verilir.

Tüpler tıbbi literatürde salpinx veya fallop tüpleri olarak da geçmektedir. Tüplerin tıkalı olması problemine "tubal obstruksiyon" adı da verilmektedir.

Tüm infertilite (kısırlık) nedenlerinin %20-25’ini tubal nedenler oluşturur.

Tüpler ne için gereklidir?
Gebeliğin oluşabilmesi için tüplerin açık ve sağlıklı olması gereklidir. Oldukça hassas yapıdaki tüplerdeki bozulma yumurtanın taşınmasını ve dolayısıyla döllenme olayını engelleyebilir. Bozukluk en uç kısımda oluşursa yumurtanın yakalanıp tüp içine alınması bozulabilir.

Tüplerdeki tıkanıklık neye bağlı olabilir?
Tupteki tıkanıklık genital yolla tüpe ulaşan infeksiyonlardan (Chlamidia gibi) kaynaklanabileceği gibi "appendisit" gibi karın içindeki enflamasyon sonrası yapışıklıklar nedeniyle de meydana gelebilir. Ayrıca dış gebelik sonucunda hasta tüplerinden biri veya her ikisi de yitirilmiş olabilir.

Tüplerdeki tıkanıklık nasıl tespit edilir?
Tüplerin açıklığının belirlenmesi için başlangıçta "Histerosalpingografi (HSG)" adı verilen rahim filmi çekilir. Ancak bu filmde tüplerin açık olması her zaman tüplerin işlevsel olduğu anlamına gelmez.
Tup ile çevre dokuları arasındaki yapışıklıklar veya tüp içerisindeki dokuların daha önce geçirilen enfeksiyonlar veya cerrahi girişimler nedeniyle az da olsa zedelenmesi ile tüplerin açık olmasına karşın normal olarak fonksiyon göstermesini engelleyebilir. Bu nedenle tüplerin durumunu tam olarak gözlemleyebilmek için bazen "laparoskopi" gibi endoskopik tanı yöntemlerine gereksinim duyulabilir.

Özellikle 35 yaşına yaklaşan infertil kadınlar Laporoskopik inceleme geciktirilmemelidir.

Tüplerdeki tıkanıklık ultrason ile görülebilir mi?
Hayır. Tüplerdeki tıkanıklık yalnızca HSG (ilaçlı rahim) filmi ve laporoskopi ile görülebilir.

HSG (İlaçlı film) yalnızca indirekt bir method olarak fikir verici iken laporoskopi "direkt olarak tanı koydurucudur". Ayrıca tüplerdeki tıkanıklıklar endometriosis adı verilen bir probleme bağlı ise laporoskopi ile açılma olasılığı da vardır.


TÜPLERDE PROBLEMLER ve KISIRLIK (İNFERTİLİTE)
Normal şartlarda gebelik oluşumu için spermlerin tüplere ulaşması için tüplerin açık olması gerekir. Tüpler açık olmazsa yumurtalıktan atılan yumurta tüpün içine alınamaz ve sperm ile buluşamaz. Yani gebelik sağlıklı bir tüp ve sağlıklı bir tüp-yumurtalık ilişkisini gerektirir. Aşağıda kısırlığa sebep olabilecek tüp problemleri (tubal faktör) ele alınmaktadır.

Tüp İltihabı (Salpenjit)
Tüplerin tıkanmasına yol açan etmenlerin en bilinenleri enfeksiyonlar yani tüplerdeki iltihabi reaksiyondur. Özellikle klamidya ve ureoplazma gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar başta olmak üzere, tüm genital sistem enfeksiyonları fallop tüplerinde kalıcı hasar veya tıkanıklık yapabilir.

Hidrosalpinks (hydrosalpinx) nedir?
Daha önce iltihabi bir nedenle tüplerinde tıkanıklık saptanan bazı hastalarda ultrasonografide veya laparoskopi sırasında tüplerin içinde sıvı birikimi olduğu görülebilir. Tüplerde sıvı birikimine "hidrosalpinks" adı verilir.

Hidrosalpinks durumunda, tüp bebek uygulanmadan önce tüplerin ameliyatla alınmasının gebelik oranını artırdığı görülmüştür ve bu nedenle hidrosalpinksi olan hastalarda tüp bebek uygulamadan önce laparoskopik olarak tüplerin alınması önerilmektedir. Çünkü hydrosalpinx içeriğinden salınan toksik maddeler embrionun rahim içinde tutunmasını engelleyebilir. üpler ile ilgili testler:

Histerosalpingogram ( HSG) adı verilen, X-ışını kullanarak çekilen özel bir film, rahim ve tüplerinizin açıklığı hakkında bilgi verir.

Rahim ağzından içeriye doğru özel bir kontrast madde ( boya) verilerek çekilen bu filmde, kontrast maddenin rahim içinizi doldurup, Fallop tüplerine doğru geçerken ve geçtikten sonra tüplerin uçlarından karın boşluğuna doğru akarken görüntüleri alınır. Sıvının tüplerden karın boşluğuna geçememesi tıkalı olduğu anlamına gelir.

Eğer bir tıkanıklık tespit edilirse, doktorunuz tıkanıklığın gerçekten olup olmadığını ve fallop Tüplerinizdeki hasarı görmek için Laparaskopi ameliyatı yapmayı düşünebilir.
 
Geri
Üst