Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Fallop tüplerine bağlı kısırlık

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  tüplere bağlı kısırlık,tüplere bağlı kısırlığın nedenleri,tüplere kısırlığın tedavisi varmı,fallop tüplerine bağlı faktörler,tüplere bağlı kısırlık ve tedavisi hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Genel olarak tüplerin tıkalı veya hasarlı olması sonucunda normal fonksiyon gösterememesine ve buna bağlı kısırlığa "tubal faktör" adı verilir.

  Tüpler tıbbi literatürde salpinx veya fallop tüpleri olarak da geçmektedir. Tüplerin tıkalı olması problemine "tubal obstruksiyon" adı da verilmektedir.

  Tüm infertilite (kısırlık) nedenlerinin %20-25’ini tubal nedenler oluşturur.

  Tüpler ne için gereklidir?
  Gebeliğin oluşabilmesi için tüplerin açık ve sağlıklı olması gereklidir. Oldukça hassas yapıdaki tüplerdeki bozulma yumurtanın taşınmasını ve dolayısıyla döllenme olayını engelleyebilir. Bozukluk en uç kısımda oluşursa yumurtanın yakalanıp tüp içine alınması bozulabilir.

  Tüplerdeki tıkanıklık neye bağlı olabilir?
  Tupteki tıkanıklık genital yolla tüpe ulaşan infeksiyonlardan (Chlamidia gibi) kaynaklanabileceği gibi "appendisit" gibi karın içindeki enflamasyon sonrası yapışıklıklar nedeniyle de meydana gelebilir. Ayrıca dış gebelik sonucunda hasta tüplerinden biri veya her ikisi de yitirilmiş olabilir.

  Tüplerdeki tıkanıklık nasıl tespit edilir?
  Tüplerin açıklığının belirlenmesi için başlangıçta "Histerosalpingografi (HSG)" adı verilen rahim filmi çekilir. Ancak bu filmde tüplerin açık olması her zaman tüplerin işlevsel olduğu anlamına gelmez.
  Tup ile çevre dokuları arasındaki yapışıklıklar veya tüp içerisindeki dokuların daha önce geçirilen enfeksiyonlar veya cerrahi girişimler nedeniyle az da olsa zedelenmesi ile tüplerin açık olmasına karşın normal olarak fonksiyon göstermesini engelleyebilir. Bu nedenle tüplerin durumunu tam olarak gözlemleyebilmek için bazen "laparoskopi" gibi endoskopik tanı yöntemlerine gereksinim duyulabilir.

  Özellikle 35 yaşına yaklaşan infertil kadınlar Laporoskopik inceleme geciktirilmemelidir.

  Tüplerdeki tıkanıklık ultrason ile görülebilir mi?
  Hayır. Tüplerdeki tıkanıklık yalnızca HSG (ilaçlı rahim) filmi ve laporoskopi ile görülebilir.

  HSG (İlaçlı film) yalnızca indirekt bir method olarak fikir verici iken laporoskopi "direkt olarak tanı koydurucudur". Ayrıca tüplerdeki tıkanıklıklar endometriosis adı verilen bir probleme bağlı ise laporoskopi ile açılma olasılığı da vardır.


  TÜPLERDE PROBLEMLER ve KISIRLIK (İNFERTİLİTE)
  Normal şartlarda gebelik oluşumu için spermlerin tüplere ulaşması için tüplerin açık olması gerekir. Tüpler açık olmazsa yumurtalıktan atılan yumurta tüpün içine alınamaz ve sperm ile buluşamaz. Yani gebelik sağlıklı bir tüp ve sağlıklı bir tüp-yumurtalık ilişkisini gerektirir. Aşağıda kısırlığa sebep olabilecek tüp problemleri (tubal faktör) ele alınmaktadır.

  Tüp İltihabı (Salpenjit)
  Tüplerin tıkanmasına yol açan etmenlerin en bilinenleri enfeksiyonlar yani tüplerdeki iltihabi reaksiyondur. Özellikle klamidya ve ureoplazma gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar başta olmak üzere, tüm genital sistem enfeksiyonları fallop tüplerinde kalıcı hasar veya tıkanıklık yapabilir.

  Hidrosalpinks (hydrosalpinx) nedir?
  Daha önce iltihabi bir nedenle tüplerinde tıkanıklık saptanan bazı hastalarda ultrasonografide veya laparoskopi sırasında tüplerin içinde sıvı birikimi olduğu görülebilir. Tüplerde sıvı birikimine "hidrosalpinks" adı verilir.

  Hidrosalpinks durumunda, tüp bebek uygulanmadan önce tüplerin ameliyatla alınmasının gebelik oranını artırdığı görülmüştür ve bu nedenle hidrosalpinksi olan hastalarda tüp bebek uygulamadan önce laparoskopik olarak tüplerin alınması önerilmektedir. Çünkü hydrosalpinx içeriğinden salınan toksik maddeler embrionun rahim içinde tutunmasını engelleyebilir. üpler ile ilgili testler:

  Histerosalpingogram ( HSG) adı verilen, X-ışını kullanarak çekilen özel bir film, rahim ve tüplerinizin açıklığı hakkında bilgi verir.

  Rahim ağzından içeriye doğru özel bir kontrast madde ( boya) verilerek çekilen bu filmde, kontrast maddenin rahim içinizi doldurup, Fallop tüplerine doğru geçerken ve geçtikten sonra tüplerin uçlarından karın boşluğuna doğru akarken görüntüleri alınır. Sıvının tüplerden karın boşluğuna geçememesi tıkalı olduğu anlamına gelir.

  Eğer bir tıkanıklık tespit edilirse, doktorunuz tıkanıklığın gerçekten olup olmadığını ve fallop Tüplerinizdeki hasarı görmek için Laparaskopi ameliyatı yapmayı düşünebilir.
   
Fallop tüplerine bağlı kısırlık konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. rahim ağzına bağlı kısırlık sebebleri

  rahim ağzına bağlı kısırlık sebebleri

  rahim ağzının dar olması dar rahim ağzının kapalı olması ağzı olanlar ağzı kapalı Kadınlarda kısırlık nedeni olarak rahim ağzı önemli bir yer alır. Ge*be kalamayan kadınların yaklaşık yüzde 10-50'sinde, gebe kalmayı en*gelleyen faktör rahim ağzına ait nedenlerdir. Bu nedenleri aşağıda sı*rayla görelim: 1— Servikal mukus: Rahim ağzında bulunan bezler sümüğe ben*zer, akışkan ve yapışkan...
 2. rahime bağlı kısırlık

  rahime bağlı kısırlık

  rahimin ters oluşu Bilindiği gibi kadın yumurta hücresinin, erkek döl hücresi (sperm) ile döllenmesini takiben yaklaşık 280 günlük gebelik süresi rahim için*de devam etmektedir. Bu nedenle rahim normal yapı ve özellikte olmalıdır. Rahimin doğumsal gelişim bozuklukları, örneğin, boynuzlu rahim, bölmeli rahim birer kısırlık nedeni olabilir. Ancak, böyle kadınlarda dü*şüklere ve erken doğumlara...
 3. Artık Sperme Bağlı Kısırlık Ortadan Kalkıyor...

  Artık Sperme Bağlı Kısırlık Ortadan Kalkıyor...

  Kısırlık Tedavisi Sperme Bağlı Kısırlık Kısır olduğunu düşünen erkekler artık sperme bağlı kısırlık diye bişey kalmayacak...Üstelik 15 dklık bir tedavi sonucu erkeklere baba olma şanslarını artıracakları bir tedavi olanağı sunuluyor....İşte bu 15 dklık kısırlık tedavisi hakkında bazı bilgiler... Sperme Bağlı Kısırlık Ortadan Kalkıyor Mikro TESE isimli mikroskopik operasyon ile...
 4. Fallop Tüpleri Hakkında Merak Edilen Bilgiler

  Fallop Tüpleri Hakkında Merak Edilen Bilgiler

  fallop tüpü nedir, fallop tüpü nerede bulunur, fallop tüpünün görevleri Sevgili üyelerimiz ve misafirlerimiz bu yazımız da sizlere fallop tüpü hakkında merak ettiğiniz bilgileri sunuyoruz. Fallop tüpü nedir ve nerede bulunur? Fallop tüpünün görevleri hakkında bilgiler sizlerle birlikte... Fallop Tüpü; sağ ve sol yumurtalıkla komşu olarak başlayan ve dölyatağının (rahim) her iki yanında,...
 5. Fallop tüpleri ve kısırlık ilişkisi

  Fallop tüpleri ve kısırlık ilişkisi

  Kadınların üremesini gerçekleştiren sağ ve sol yumurtalıkta bulunan tüplerdir fallop boruları. Bu borular yumurtanın spermle döllendiği yerdir. Aynı zaman da yumurtanın döl yolu boşluğuna geçmesi için bir yoldur. Fallop tüpleri nedir,fallop tüpleri ne işe yarar,fallop tüplerinin görevi nedir,fallop tüpleri ve gebelik ile ilgili ayrıntılar makalemizin devamın da. Çiftlerin düzenli...

Sayfayı Paylaş