Farabinin Uzmanlık Alanı Nedir hakkında bilgi verir misiniz

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Farabinin Uzmanlık Alanı Nedir hakkında bilgi verir misiniz
selam arkadaşlar ben sizden Farabinin Uzmanlık Alanı nedir diye bilgi rica ediyorum ve şimdiden Farabinin Uzmanlık Alanı hakkında vereceğiniz bilgiler için çok tşk ediyorum.

Farabinin Uzmanlık Alanı Nedir

Farabinin Uzmanlık Alanı Hakkında Bilgi

Farabi, miladi 870 yılında Farab şehrinde doğmuş, miladi 950 senesinde ise Şam’da vefat etmiştir. Köken olarak Fars veya Türk olduğu ihtilaflıdır.

Farabi, ilimleri sınıflandırdı. Ona gelinceye kadar ilimler trivium (üçüzlü) ve quadrivium (dördüzlü) diye iki kısımda toplanıyordu. Nahiv, mantık, beyan üçüzlü ilimlere; matematik, geometri, musiki ve astronomi ise dördüzlü ilimler kısmına dahildi. Farabi ilimleri; fizik, matematik, metafizik ilimler diye üçe ayırdı. Onun bu metodu, Avrupalı bilginler tarafından kabul edildi.

Hava titreşimlerinden ibaret olan ses olayının ilk mantıklı izahını Farabi yaptı. O, titreşimlerin dalga uzunluğuna göre azalıp çoğaldığını deneyler yaparak tespit etti.Bu keşfiyle musiki aletlerinin yapımında gerekli olan kaideleri buldu. Aynı zamanda tıp alanında çalışmalar yapan Farabi, bu konuda çeşitli ilaçlarla ilgili bir eser yazdı.

Geri