1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Fare Kapanının İcadı

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  fare kapanı, nedir, ne zaman icat edildi, kim buldu, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  < Konu Resmi..>  Sevgili melekler,
  Gördüğümüz anda sandalyenin üstüne fırladığımız yegane hayvan herhalde faredir.Çizgi filmlere bile konu olan bu sahneye en çok klasik çizgi filmlerden Tom ve Jerry de rastlarız.O kadar şirin çizilmiştir ki burda ki fare karakteri,hep onu kollarız,severiz.Ama ya gerçek hayatta?

  Allah'tan bir Allah'ın kulu kapanı icat etmiş te bu soruna bir çare bulunmuş.Peki kim bulmuş bu fare kapanını?

  Fare kapanı, yüzlerce yıl mucitlerin beceri sınırlarını zorlayıp durmuştu, ama 19. yüzyıl ortalarından itibaren yalnız ABD’de 4 bini aşkın fare kapanı patenti verilecekti. Klasik şekli, çüzgü filmlerin ölümsüzleştirdiği ve icadından beri geçen yüzyılı aşkın süredir hala günlük kullanımda olan yaylı tuzak, yani kapandır.

  İlk yaylı kapanı icat eden William Hooker patenti 1894′te aldı ve Out of Sight (Gözden Irak) adıyla pazarladı; logonun ortasındaki “O” harfinin içinden bir fare kafasını uzatmış bakıyordu. (Hooker; 1865 ve 1908 arasında 27 buluşun patentini aldı; ilki çalı budama makasıydı, ama diğer hepsi ya kapılar ya da hayvan tuzaklarıyla ilgiliydi.) Beş yıl sonra, John Mast çok benzer bir aygıt icat etti ve bugün dünyanın en çok satan fare kapanı olduğu söylenen Victor’u pazarlamak için Lititz’de bir fabrika kurdu. (Şimdiki adı Woodstream Corp.)

  Hooker’ın Out of Sight patentini almasından dört yıl sonra, James Henry Atkinson başka bir fare kapanının patentini aldı. Kapanını bağımsız olarak mı icat ettiğini, yoksa Hooker’ınkinden mi kopyaladığı tartışmaya açıktır;ancak, İngiltere Patent Bürosu’nun 1905′te belirlediği yeni kurallar uyarınca, tümüyle yeni birşey olmasaydı, bu icadın patentini alamayacağı kesindir. Atkinson daha önce de jaluziler, şömineler ve ütülerle ilgili patent başvurusunda bulunmuştu.
  Ardından 30 Aralık 1898′de, “fare, sıçan benzeri zararlılar için geliştirilmiş pedallı kapan” ın patentini almak üzere başvuruda bulundu. Bu patent, Atkinson’ın kapanını, Hooker’dan kopyaladığı yolundaki iddiaları zayıflatır; çünkü pedallı kapan, ancak fare kapanın üzerinde koştuğunda harekete geçiyordu.

  Sorun, Atkinson’ın Little Nipper adını verdiği klasik fare kapanını tanımlayan daha geliştirilmiş bir versiyon için aldığı 1899 tarihli patentti. Patente göre bu kapan, “konulan yem çekilirse çalışıyordu.” Little Nipper, bugün de olduğu gibi, Gwent’teki tel fabrikası Procter Brothers tarafından üretilmişti.   
Fare Kapanının İcadı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fareler...

  Fareler...

  Fareler Üzerinde Bir Araştırma ABD’ de fareler üzerinde yapılan bir araştırma, doğal uyku döngüsünün sürekli değişmesinin yaşlı farelerin erken ölümüne neden olduğunu ortaya koydu 7 Kasım 2006 Salı Araştırmacılar, insanlarda uçak yolculuklarında ya da sürekli gece çalışma sonrası ortaya çıkan etkiyi belirlemek için farklı yaşlarda yüzden fazla farenin uyku düzenini bozdu. Bunun için...
 2. İngilizler petrol kapanında

  İngilizler petrol kapanında

  Yükselen enerji maliyetleri İngilizler'in başını derde soktu. Yılbaşına kadar 6 milyon ailenin 'yakıt fakirlik tuzağına' düşmesi bekleniyor. İngiltere'de 'yakıt fakirlik tuzağı' terimi, enerji maliyetlerinin toplam gelirin yüzde 10'unu aşması durumunda kullanılıyor. Bu durumda 6 milyon aile, eve giren toplam paranın 10'da birini sadece yakıt için kullanmak zorunda kalacak. Times'ta...
 3. Fare

  Fare

  hep fareyi biz kullanıyorun birde bunun tersini onun bizi kullandıgını düşünbakalım nasıl olurdu
 4. fare korkusu

  fare korkusu

  hamileyim 7 aylık falan yazlığa gittik. Lavaboya gitmiştim ordan çıktım tam merdivenlerden iniyorum omuzuma bir şey çarptı o sırada eşim bağırdı fare diye. Tabi benim aklım çıkar fareden o halime bakmadan 2 saniye içinde ben 12 kişilik yemek masasının tepesindeyim ve bağırıyorum nasıl çıktım ne ara çıktım bilmiyorum ondan sonra bi koşturmadır başladı evde fare yakalama savaşı tabi ben bu arada...
 5. Fare Kapanın İcadı

  Fare Kapanın İcadı

  fare kapanı, nedir, ne işe yarar, icadı, kim keşfetti, hakkında bilgi için yazımıza buyrun. Fare kapanı, yüzlerce yıl mucitlerin beceri sınırlarını zorlayıp durmuştu, ama 19. yüzyıl ortalarından itibaren yalnız ABD'de 4 bini aşkın fare kapanı patenti verilecekti. Klasik şekli, çüzgü filmlerin ölümsüzleştirdiği ve icadından beri geçen yüzyılı aşkın süredir hala günlük kullanımda...

Sayfayı Paylaş