1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Farelerin çok renkli görmeleri sağlandı

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Amerikalı araştırmacılar, genetik olarak değiştirilmiş farelerin ışık tayfını insanlar gibi algılamalarını sağlayarak, memelilerin beyninin anında uyum sağlayabilecek veya iyileştirebilecek kadar esnek olduğunu ortaya koyan bir deney yaptılar.
  AA - Memelilerde sadece, insan gibi olan primatlar ve büyük maymunların retinaları, ışık tayfının üç uzunluktaki dalgalarını, mavi (kısa), yeşil (orta) ve kırmızı (uzun) olanları soğurabilen, üç görsel alıcıya (reseptör) sahip bulunuyor.
  Diğer memeliler gibi bikromatik olan farelerin, sadece mavi ve yeşil için ışık tayfını soğurabilen iki reseptörü bulunuyor. Fareler, bu nedenle sarıyı kırmızıdan ayırt edemiyorlar.

  ABD'nin Baltimore kentindeki Johns Hopkins Tıp Fakültesi'nde yapılan araştırmada ise bilim adamları, insanlarda bulunan bir geni farelere naklederek, uzun ışık tayfı dalgalarını (kırmızı) yakalayabilmelerine olanak sağladılar.
  Science dergisinin yarınki sayısında yayımlanacak araştırmada, bu gen değişikliği ile farelerin çok renkli bir görüşe sahip olmalarını sağlamanın, beynin, önceleri düşünüldüğünden çok daha hızlı bir şekilde yeni duyusal kapasiteye adapte olabileceğini ortaya koyduğu belirtildi.


   
Farelerin çok renkli görmeleri sağlandı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fareler...

  Fareler...

  Fareler Üzerinde Bir Araştırma ABD’ de fareler üzerinde yapılan bir araştırma, doğal uyku döngüsünün sürekli değişmesinin yaşlı farelerin erken ölümüne neden olduğunu ortaya koydu 7 Kasım 2006 Salı Araştırmacılar, insanlarda uçak yolculuklarında ya da sürekli gece çalışma sonrası ortaya çıkan etkiyi belirlemek için farklı yaşlarda yüzden fazla farenin uyku düzenini bozdu. Bunun için...
 2. Fare

  Fare

  hep fareyi biz kullanıyorun birde bunun tersini onun bizi kullandıgını düşünbakalım nasıl olurdu
 3. versace 2011 de çok renkli

  versace 2011 de çok renkli

  yıldırım mayruk abiye yıldırım mayruk abiye modelleri 2011 2011 modelleri versace 2011 de çok renkli, renklerin dansı demek geldi içimden. işte bazı örnekler umarım beğenirsiniz...:D
 4. Rüyada Ölmüş Fare Görmenin Tabiri Nedir ?

  Rüyada Ölmüş Fare Görmenin Tabiri Nedir ?

  Rüyada Ölmüş Fare Görmek Ne Demek Rüyada Ölmüş Fare Görmek Ne Anlama Gelir Sevgili melekler, rüya tabirleri bölümümüzde ki bu kez rüyada ölmüş fare görmek ne demek sizler için araştırdık ve bilgilerimizi sizlerle paylaşıyoruz.. Rüyada ölmüş fare: İnsanın iç dünyasını, vicdan muhasebesini simgeler, yaptığınız bir hatadan dolayı vicdan azabı çektiğiniz anlamındadır.
 5. Rüyada siyah fare görmenin anlamını yazarmısınız

  Rüyada siyah fare görmenin anlamını yazarmısınız

  Bir arkadaşım rüyasınde bir sürü siyah fare görmüş.Kan ter içinde kalktım diyor, çok korkmuş.İçine de bir kurt düşmüş fare iyi değildir diyor.Acaba ne anlama gelir bu rüya?

Sayfayı Paylaş