Etiketler:
 1. gülgüzeli

  gülgüzeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Farkında olmadığımız muhteşem bir hazine: Hacet Namazı

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

  Farkında olmadığımız muhteşem bir hazine: Hacet Namazı

  Sizi mutsuz eden büyük bir derdiniz mi var?

  Ulaşmak istediğiniz muhteşem bir idealin peşine mi düştünüz?

  Huzursuzluk, ailenizin ayrılmaz bir parçası mı oldu?

  Birisi kalbinizi mi kırdı?

  Önemli bir sınava mı gireceksiniz?

  Günü gelmiş bir borcunuzu hâlâ ödeyemediniz mi?

  İşsiz misiniz? İşten mi atıldınız? İşinizde bir türlü arzuladığınız başarıyı yakalayamadınız mı?

  İyi bir evlilik mi istiyorsunuz? Çocuğunuz mu olmuyor?


  Bunlardan çok daha önemli yüce gayeler uğruna çaba harcıyor, insanlığa İslâm’ı ve Kur’an’ı anlatmak için çırpınıyor, bir dizi plan ve program yapıyorsunuz. Ancak bir tarafta önünüze konan engeller, diğer tarafta gerçekleştirmeyi istediğiniz manevî projeler var. Bilhassa İslâm âleminin maruz kaldığı acılar, ıstıraplar, saldırılar, tuzaklar yüreğinizi yakıyor.

  Maddî manevî, küçük büyük, dünyevî uhrevî bütün dertleriniz veya arzularınız için kılacağınız muhteşem bir namaz var: Hacet namazı.

  Elbette bir kul olarak sebeplere sarılacak, üzerinize düşeni yapacaksınız. Ama bazen olur ki, sebepler tükenir ya da etkisiz kalır, bütün yollar denenir, çareler biter, ne yapacağını bilememenin ıstırabıyla yapayalnız kalırsınız. Artık kalbiniz kederli, gözünüz yaşlı hüzün denizinde yüzerken hacet namazı sizi sahile çıkaracak bir can simididir.


  Hz. Enes’in hacet namazı

  İşte bu muhteşem fırsatı değerlendirenlerden birisi olan Hz. Enes (r.a.) harika bir sonuç alır.

  Bir yaz günü Hazret-i Enes’e bahçıvanı gelerek, yağ"*"mur yağmadığından ve bahçenin kuruduğundan yakındı.

  Bu haber üzerine Hazret-i Enes, Resulullah’ın (a.s.m.) “Herhangi bir ihtiyacı olan kimse iki rekât namaz kıldıktan sonra Allah’a dua etsin” şeklindeki “hacet namazı” tavsiyesini hatırladı.

  Su isteyerek abdest aldı ve namaza durdu. Selam verdikten sonra bahçıvanına:

  – Gökyüzünde bir şey görebiliyor musun, diye sordu. Bah"*"çıvan:

  – Göremiyorum, dedi. Enes, tekrar içeri girip namaz kılmaya devam etti.

  Birkaç kez bahçıvana:

  – Gökyüzünde bir şey görebiliyor musun, diye sorunca adam:

  – Kuş kanadı gibi bir bulut görüyorum, dedi.

  Bunun üzerine Enes, namazını ve duasını sürdürdü. Az sonra bahçıvan Hazret-i Enes’in yanına girdi ve:

  – Gök bulutla kaplandı ve yağmur yağmaya başladı, dedi. Bunun üzerine Hazret-i Enes:

  – Haydi, ata bin de yağmurun nerelere kadar yağdığına bak, dedi.

  Bahçıvan etrafı dolaştığında, yağmurun sadece Hazret-i Enes’in büyük bahçesine yağdığını gördü. (İbn-i Sa’d, et-Tabakâtü’l-Kübrâ, c. 7: 21-22)


  Sıkıntılı anda hacet namazı

  İşte tüm sıkıntılı zamanlarımızda uygulayabileceğimiz bir başka örnek:

  Sahabelerden Ebû Mı’lâk (r.a.) isminde ticaretle uğraşan bir zat vardı. Bir defasında ticaret için yolculuk yapıyordu. O zamanlarda yol güvenliği yoktu. Bu yüzden karşısına silahlı bir eşkıya çıktı.

  – Neyin varsa çıkar, seni öldüreceğim, dedi. Bu tehdit karşısında Ebu Mı’lâk:

  – Maksadın mal almaksa al, dedi. Hırsız ise, malı almakla birlikte izini de kaybettirmek istiyordu:

  – Ben sadece senin canını istiyorum, dedi. Ebu Mı’lâk:

  – Öyleyse bana izin ver namaz kılayım, dedi. Hırsız:

  – İstediğin kadar namaz kıl, deyince Ebu Mı’lâk namaz kıl"*"dı ve şöyle dua etti:

  – Ey kalplerin sevgilisi! Ey yüce arşın sahibi! Ey her dilediğini yapan Allah’ım! Ulaşılmayan izzetin, kavuşulmayan sal"*"tanatın ve arşını kaplayan nurun hürmetine beni şu adamın şerrinden korumanı istiyorum! Ey imdada koşan Allah’ım, yetiş imdadıma!

  Ebu Mı’lâk, bu duayı üç defa tekrarladı. Duasını bitirir bitirmez, silahlı bir atlının hızla yaklaştığını gördü. Atlı, hırsızı bir mızrak saplayarak öldürdü. Sonra da Ebu Mı’lâk’a döndü. Allah’ın lütfuyla kurtulan sahabe:

  – Kimsin sen? Allah seninle bana yardım etti, diye şaşkınlıkla sorunca atlı kişi şu cevabı verdi:

  – Ben dördüncü kat gökteki meleklerdenim. İlk duanı yapınca gök kapılarının çatırdadığını işittim. İkinci defa dua edince, gök ehlinin senin kurtulman için feryat ettiğini işittim. Üçüncü defa dua edince, “Zorda kalan biri dua ediyor!” denildi. Bunu duyunca Allah’tan, hırsızı öldürmek için beni görevlendirmesini istedim. Allah da kabul etti ve yardımına geldim. Şunu bil ki abdest alıp dört rekât namaz kılan ve bu duayı yapan kimsenin, zorda olsun veya olmasın duası kabul edilir. (İbn-i Hacer, el-İsabe, c. 4: 182)

  Hacet namazı kılarak bir derdinden kurtulan veya muradına kavuşan çok kimse vardır. Elbette bu örneklerin hepsi, yukarıdaki gibi çok harika olmayabilir. Çünkü, hacet namazından alacağımız verimin derecesi, ihlas, huşu, ıztırar hâli, yakinimiz ile Allah’ın takdir ve hikmetine göre değişir.   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Farkında olmadığımız muhteşem bir hazine: Hacet Namazı
  emeğine sağlık
   
Farkında olmadığımız muhteşem bir hazine: Hacet Namazı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hazine

  hazine

  Öğrenci iiçin ilme, tüccar için bol kazanca ve infak etmeye, yöneticiyse adil davranmaya ve halka şefkat göstermeye, sanat erbabı için mesleğinde isim ve şöhret yapmaya, Hazine kişinin eşine, kendi malına, sırları saklamaya, saman altından su yürütmeye yyahut güzel elbiseye, Hazine bulunsa fakat ona erişilerek alanımasa cimriliğe ve zekatını vermemeye, halka ve kendine zulmetmeye delalet eder.
 2. Hacet Namazı sıkıntılar dertlerimiz için*

  Hacet Namazı sıkıntılar dertlerimiz için*

  dilek namazı nasıl kılınır fetava i karı ül hidaye sıkıntı namazı hacet nasıl kılınır video sikinti namazi Hâcet namazı birkaç şekilde kılınır: 1- Eshâb-ı kirâmdan Osman bin Huneyf hazretleri anlatır: Gözleri görmeyen bir kimse, gözlerinin açılması için Resûlullaha ricada bulundu. Peygamber efendimiz buyurdu ki: (Abdest alıp iki rek'at namaz kıl, sonra şöyle duâ et!: "Allahümme innî...
 3. Namaz Kılan Askerin Muhteşem Cevabı!...

  Namaz Kılan Askerin Muhteşem Cevabı!...

  Bir asker,namaz kılan (en zor şartlarda bile terk etmeyen) diğer askere sordu: Arkadaş kaçıncı asırda yaşıyoruz ? Niçin kendini zahmete sokup her gün 5defa namaz kılıyorsun. Namaz kılan asker, tam o sırada uzaktan görünen teğmeni gösterdi: -Şu insan; niçin yanından geçerken toplanıyor, selam veriyor ve bütün emirlerine itaat ediyorsun. 'yat'dese yatıyor, 'kalk'dese kalkıyorsun? O...
 4. Hacet Namazı Nasıl Kılınır?

  Hacet Namazı Nasıl Kılınır?

  namaz hacet namazı kılınışı 2 rekat hacet namazı nasıl kılınır 12 rekatlık nasıl kılınır 12 rekat Hacet namazı nasıl kılınır hacet namazı ve sonunda Türkçe duasını sizler için paylaşıyorum.Rabbim namazınızı ve duanızı kabul eylesin. Sual: Hacet namazı nasıl kılınır? CEVAP Hacet namazı birkaç şekilde kılınır: 1- Eshab-ı kiramdan Osman bin Huneyf hazretleri anlatır: Gözleri görmeyen bir kimse,...
 5. Tevbe ve hacet namazı nasıl kılınır?

  Tevbe ve hacet namazı nasıl kılınır?

  İnsanlık icabı, bir günah işleyen mü'min, hemen günahına tevbe etmelidir. İşlediği günahtan tevbe etmek isteyen kimsenin güzelce abdest aldıktan sonra kır gibi bir yere çıkıp açık havada iki rek'at namaz kılması ve Allah'a samimiyetle iltica' ederek günahının afvını istemesi mendubdur. Hâcet Namazı: Uhrevî veya dünyevî herhangi bir isteği ve murâdı olan kimse, güzelce bir abdest alır, yatsı...

Sayfayı Paylaş