Farklı hayvanlar yapalım mı çocuklar

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Farklı hayvanlar yapalım mı çocuklar
Anasınıfı eğitim öğretim ortamı çok zengindir. Aynı zamanda esneklik ve gündelik yaşantıdan kesintiler bulunduğundan çocuklar için oldukça etkili bir ortam zenginliği oluşturmaktadır. Ben birçok basit etkinlik esnasında hayatın içinden örnekler vererek öğrencilerimle her zaman daha başarılı olma yolunda ilerlemeye gayret ediyorum. Çok basit görülebilen bir hayvan yapma etkinliğinde bile öğrencilerimizle oldukça etkili ilerlemeler elde edebiliriz.Mesela hayvanlar arasından kediyi seçtik diyelim. Kedi yaparken sokak kedilerinden bahsedebiliriz. Kedileri anlatan hikayelerden bahsedebiliriz ya da kedili parmak oyunları, tekerlemeler bize eşlik edebilir. Kedi ne yer gibi sorularla hayatın içinden vereceğimiz ipuçları da çocuklarla olan sosyal iletişimimizi kuvvetli kılabilecektir. Sizlerin balık ve kedi etkinliğini aynı gün içinde ya da birer gün arayla yaptırmanız da bütünleyici bir yaklaşım olabilecektir. Kediler balık yer diyerek sınıfınız için besleyebileceğiniz balık önerileri de alarak sınıf ortamında fen doğa köşesini canlandırma çalışmaları yapabilmeye adım atabilirsiniz.


Köpek, kedi, balık, tavşan….daha pek çok hayvanla birlikte ne yerler, nereye yaşarlar, nasıl çoğalırlar gibi soruları devam ettirip etkili bir sosyal öğrenme çevresi oluşturma fırsatında bulunabilirsiniz. Öğrencilerin her daim kendilerini geliştirebilme olanağı yakalayabilecekleri sınıf ortamında yapılabilecekler arasında yer alan proje çalışmalarına da katkıda bulunabilirsiniz. Mesela hayvanları koruma günüde uygulayabileceğiniz farklı hayvan maketleriyle doğayı koruma, sevme, ormana çöp atmama gibi kuralları tekrar etme gibi sosyal öğrenme davranışlarını da pekiştirme olanağı yakalayabilirsiniz. Hayvanlar ve yavruları ile alakalı slaytlar izletmek ve bunlarla alakalı sorulara yanıt vermeyle çocukların akıllarına takılan sorulara da netlik kazandırmış olabileceksiniz.
IMG_1777.jpg
IMG_2433.jpg
kedi.jpg
maxresdefault (1).jpg
maxresdefault.jpg

Alt resimde de göreceğiniz üzere çocuklarla birlikte gerçekleştireceğiniz proje çalışmasında inekler nerede yaşar, ne yerler, bize ne verirler gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. Böylece hayvanlar ve sağlıklı besinler konusuyla alakalı sohbet konusunu da açabilirsiniz. Çocukların ilgi alanına doğru daha çok farklı fikire yelken açabilme olanağı yakalayabileceğiniz etkinliklerle birlikte onların diğer sosyal ve okul yaşantısına olumlu dönüt verebilirsiniz. Sizlerin gelişimsel anlamda motor becerilerine katkıda bulunacağınız el işi kağıdından kedi yapımı ve yumurta kolisinden tavuk yapımı gibi video seçeneklerinden faydalanmak isteyebileceğinizi düşünerek linkleri sunuyorum. Keyifli etkinliklerde buluşabilmek dileklerimle….

1.jpg
 
Üst