Fatih Sultan Mehmetin Ettiği Beddua

Fatih Sultan Mehmetin Ettiği Beddua
Fatih Sultan Mehmetin Bedduası
Fatih Sultan Mehmetin Ettiği Beddua

Merhaba Arkadaşlar, bu yazımızda bize "Fatih Sultan Mehmetin Ettiği Beddua Nedir?" diye soru soran misafirimiz için araştırdık ve Süheyl Ünver'in İstanbul Risaleleri kitabından ilginç bir hikaye ye rastladık ve bu hikayeden de size bilgiler aktamrak istedik Melek'lerim.
''Fatih İstanbul'u alıp da alayla Ayasofya önüne geldiği zaman derinden derine bir inilti işitti. Sesin geldiği tarafa bir adam gönderdi.

Sakalları uzamış, hali perişan bir keşiş bulup getirdiler. Huzura çıkardılar. Korktu, teskin ettiler.

Niçin hapsedildin diye sordular? Keşiş fala baktığını ve kuşatma hazırlıkları sırasında Konstantin'in kendisini çağırıp İstanbul'u Türklerin alıp almayacağını bildirmek için remil atmasını söylediğini, remilde İstanbul'un Türklerin eline geçeceğini söylemesi üzerinde de Konstantin'in kızarak onu zindana attırdığını hikâye etti. Ve şimdi karşınızda bulunuyorum, demek ki falım doğru imiş.

Bunun üzerine Fatih de İstanbul'un kendi elinden çıkıp çıkmayacağına dair remil atmasını ve doğruyu söylerse ödüllendirileceğini bildirdi.

Keşiş remil attı ve şöyle dedi:

- İstanbul Türklerin elinden harp ve darp ile çıkmayacak, lakin öyle bir zaman gelecek ki emlak ve arazileriniz satılacak, bu suretle İstanbul Türk malı olmaktan çıkacak.

Bu falın bildirdiği sonuçtan büyük üzüntü duyan Fatih ellerini kaldırarak 'İstanbul'da edindiğim yerleri ecnebilere satanlar, Allah'ın gazabına uğrasınlar!' diye beddua etti.''
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
M Fatih Sultan Mehmetin hayatı Kim Kimdir ? 0
K Fatih Sultan Mehmetin Bedduası Soru-Cevap 1
K Fatih Sultan Mehmetin Biyografisi Soru-Cevap 1
renesme Fatih sultan mehmetin redettiği teklif En İlginç Bilgiler 0
Üst