1. *LavinyA*

  *LavinyA* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.403
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Güvercinler ülkesinden!!! Uzak çookkk uzak yerler!

  fatıma annemizin çeyizi...

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *LavinyA* tarafından paylaşıldı.

  çeyiz için alınması gerekenler çeyizde alınması gerekenler çeyiz için Hazreti Ebû Bekir Efendimiz, yanına Bilâl ve Selmân’ı da alarak doğruca Medine çarşısına çıktı. Hazret-i Ali’yle nikahı kıyılmış olan Fâtıma validemizin çeyiz eşyasını alacak, birlikte İmam-ı Ali’nin evine bırakacaklardı.
  Cennet hanımlarının baş tacı olan Fâtıma validemizin ömrü boyunca kullanacağı ev eşyası da, bundan ibaret olacaktı.
  Bu çeyiz eşyasının parasını, müstakbel eşi Hz. Ali vermişti. Bunun İslam’daki adı mehirdi.
  Bakalım Hz. Ali’nin verdiği (dört yüz dirhemlik) mehirle, Resûlullah’ın muazzez kerimesi Fâtıma validemize nasıl bir Çeyiz eşyası alınacak; cennet hanımlarının baş tacı, günümüzdeki hanımlara örnek olan saâdethanesini nasıl bir çeyiz eşyasıyla süsleyecektir?
  Neden sonra İmam-ı Ali’nin evinin kapısına bir deve yükü olarak getirilen çeyiz (doğru adıyla cihaz) eşyası indirilmeye başlandı.
  Ashabın her biri, bir hizmetin içindeydiler. Bu mutlu günün sevinç ve huzuru, her birinin mütebessim yüzlerinden okunuyordu.
  Dilerseniz, Hazret-i Ebû Bekir’in seçip, Bilâl-i Habeşî ile Selmân-ı Farisî’nin yardım ederek getirdikleri çeyiz eşyasına bir göz atalım. Bunlar nelerdi?
  1- Üzerinde namaz kılınacak güzel bir seccade.

  2- Üç adet üzerine oturulacak minder. 3- İçi hurma kabuğu lifleriyle doldurulmuş yastık.
  4- Buğday öğütecek el değirmeni ile, su tulumu, su testisi, su bardağı,
  5- Değirmende öğütülmüş buğdayın kepeğini ayırmaya yarayacak, yeni geliştirilmiş bir elek...
  6- Elle örülmüş bir battaniye, havlu, üzeri yünlü deri, pösteki.
  7- Sedir, yani divan.
  8- Kadife yorgan...
  9- Geliştirilmiş deriden ma’mul, yere serilecek sofra...
  Fâtıma validemizin bu cihaz eşyası, Hazret-i Ali’nin evine indirilip içeri alınırken, durumu seyreden Allah’ın Resûlü, bunu onların çok göreceklerini, fazla bulacaklarını düşünmüş, ellerini kaldırıp, pırıl pırıl gözyaşı dökerek şöyle dua etmişti:
  “- Yâ Rab! Senin sevmediğin israftan çekinen bu insanlara, bu eşyayı hayırlı eyle!”
  İşte cennet hanımlarının seyyidesi olduğu hadislerle sabit olan Fâtıma validemizin cihazı bu idi.
  O, bunlarla mutlu oldu. Bu eşyalarla ömrünü tamamladı. Bunlarla huzur bulup rahat etti.
  Günümüzde nice ana-babalar, nice kız ve gençler vardır ki, çeyiz için karşı tarafı kasıp kavurur, soyup soğana çevirir; huzuru, saadeti birtakım mobilyada, koltukta, ev eşyasında ve sandık içinde ararlar. Halbuki, bunların hiçbiri huzurun tek şartı, esas unsuru olamazlar. Saadet birtakım odun parçası, çaput yükü ile vücut bulmaz.
  Evlilikte, huzurun ilk şartı, ana unsuru, fikirde birlik, değer ölçülerinde ortaklık, hayat anlayışında müşterekliktedir. Dinî ölçülere, İslamî kaidelere olan bağlılıktadır. Çevrenin kötü telkinine boyun eğmeyecek şahsiyete sahip olmaktadır. Bu şuura mâlik olan taraflar, bu iman ve iz’an birliğine sahip bulunan akraba ve karı-kocalar, ayaklarını yorganlarına göre uzatırlar, ne iyiden iyiye temel ihtiyaçlarını iptal ederler, ne de işi çığırından çıkartıp da karşı tarafı yıkmaya yönelir, ihtiyaç dışı isteklerde ısrar ederler. Belki, zararlı arzularını durdurur, fuzuli isteklerini terk eder, gönüllerdeki birliği, sevgi ve muhabbeti en büyük çeyiz olarak görürler.
  (alıntı)


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  günümüzde her şey para olmuş insanların gözü doymaz olmuş
   
 3. makber

  makber Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Aralık 2008
  Mesajlar:
  804
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bilecik
  şimdiki nesil bununla asla yetinmez ayrıca kişi yetinse bile erkek tarafı laf edecek diye yapar emeğine sağlık canım...
   
fatıma annemizin çeyizi... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hanım sahabe Hz Fatıma

  hanım sahabe Hz Fatıma

  Rasulullah'ın Neslini Devam Ettiren Nur Yumağı Hazreti Fâtıma radıyallahu anhâ Nebîler Efendisinin son çiçeği... Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin dünyada neslini devam ettiren nur yumağı... Kızlarının en küçüğü... Cennet gençlerinin efendileri Hz. Hasan ve Hüseyin'in anneleri... Hz. Ali kerremallahu veche efendimizin zevcesi... Eli değirmen döndüren "Fâtıma ana"...
 2. Fatima (r.a.)

  Fatima (r.a.)

  Hz. Resülullah (S.A.V.)'in kizi Hz. Fatima'yi görmek hanim, ana ve babanin kaybolmasina ve mütereddit bir durumda kalmaya isaret eder.
 3. Hz.Fatıma annemizin çeyizi

  Hz.Fatıma annemizin çeyizi

  Babaannem halamın çeyiz sandığını hazırlarken ona''keşke sana hz.fatımamız gibi bir çeyiz sandığı hazırlayabilseydim''Bu söz çok dikkatimi çekti ve ilk işim internet oldu tabi ki:DAraştırdım buldum öğrendim ve sizinlede paylaşmak istedim:)Sizde Peygamber Efendimiz’in kızı Hz. Fatıma annemizin çeyizini merak ediyor musunuz? Ediyorsanız buyrunuz:) Ali İhsan ER'in yazısı Peygamber...

Sayfayı Paylaş