fazla gaz harcamaya son!

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
fazla gaz harcamaya son!
fay0119.jpg
Son günlerde sıkça zam tartışmalarının yaşandığı doğalgazın, yaklaşan soğuklarda daha verimli ve ekonomik kullanılması alınacak bazı tedbirlerle mümkün olabiliyor. Özellikle konutlarda çatı ve pencerelerin yetersiz ısı yalıtımının fazla gaz harcamasına yol açması nedeniyle, alınacak önlemlerin başında çatı, kapı ve pencerelerin izolasyonunun sağlanması geliyor. Gerekli izolasyonun yapılmasıyla çatıdan yüzde 20, sünger kullanılarak kapı ve pencerelerden ise yüzde 15'e kadar ısı tasarrufu sağlanabiliyor.

Tüm ısı kayıplarının yüzde 10'unun yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşmesi nedeniyle, soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerinin engellenmesi ısınma maliyetlerini düşüren önlemlerden biri.

Ev sıcaklığı için 19 derece uygun
Yine kışın en soğuk günlerinde evin iç sıcaklığını en çok 19 dereceye ayarlanması da enerji tasarrufu için önemli tedbirler arasında yer alıyor. Çünkü 19 dereceden sonra 1 derecelik her bir sıcaklık artışı yüzde 5 civarında enerji kaybına neden oluyor. Ayrıca, güney cephesindeki pencerelerden gündüzleri güneş girmesinin sağlanması, yakıt tüketimini yüzde 15 civarında artırması nedeniyle radyatörlerin mobilya ve benzeri eşya veya perdelerle engellenmesine izin verilmemesi, geceleri pencerelerin panjur, perde ve rüzgârlıklarla kapatılması doğalgazın daha verimli şekilde kullanılmasını sağlıyor. Nemli havanın sıcaklığı daha iyi tuttuğu ve odada buharlaşmayı azalttığı için gece gündüz ısıtılan odaların belirli aralıklarla nemlendirilmesi önem taşıyor.

Radyatör ile duvar arasında boşluk bırakılması da ısı tasarrufunda önemli noktalardan biri. İnşaat aşamasında duvarlara yalıtım yapılmamışsa radyatör arkasının yalıtımı prefabrik folyo kaplı polietilen levhalarla yapılarak, ısının odaya yayılmadan önce dışarıya çıkması önlenebiliyor. Alınacak bu önlemler sayesinde konutlarda doğalgaz kullanımında önemli oranda ısı tasarrufu sağlanacağı, dolayısıyla da maddi kaybın önlenmiş olacağı bildirildi.
 
Üst