Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Fazla Kilo Bel Ağrısı Yapar mı?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bel ağrısına genellikle duruş bozuklukları ve kaslarla ilgili zayıflık veya gerginlik sorunları yol açar. Dolayısıyla bel ağrınızın mesleğinizle ilgili olma ihtimali son derece yüksektir. Masa başında yanlış şekilde oturmak veya bel kaslarının yıpranması gibi faktörlerin bel ağrısıyla yakından ilişkisi vardır.
  Bel ağrısının birbirinden farklı pek çok nedeni olduğu için bel ağrısıyla ilgili her sorunun cevabı herkes için aynı olmayabilir. Öte yandan bazı genel soruların cevapları bel ağrısı hakkında bilmeniz gerekenleri özetleyecektir. Bu bilgiler kendi ağrınızla ilgili daha kolay yorum yapmanıza ve en azından muayeneye gitmeden önce bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır. Yine de unutmayın ki bel ağrısı için uzaktan yardım almak her zaman mümkün olmayabilir. Sorularınızı bir uzmana şahsen danışmanız ve muayene olmanız en etkili tedaviye ulaşmanızı sağlar.


  < Konu Resmi..>


  Çoğu kez bel ağrısı aslında acil bir durum değildir. Ancak yaralanma, kaza, düşme benzeri travmalar istisnadır. Ayrıca bel ağrısının yanı sıra uyuşma, karıncalanma gibi başka belirtiler de varsa yine zaman kaybetmeden ilgili bir doktora danışılmalıdır. Bel ağrısında yaş, kilo, meslek, yaşam biçimi gibi pek çok faktörün etkisi olabilir. Dolayısıyla sadece fıtıktan şüphelenmek yanıltıcı olabilir.Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora / Bölüme Gitmeli?

  Beliniz ağrıdığında, ağrının neden kaynaklandığı hakkında bir fikriniz yoksa veya ilk kez böyle bir şikayetiniz ortaya çıkıyorsa, öncelikle bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına başvurabilirsiniz.

  Bel ve Bacak Ağrısına / Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

  Bel ağrısı bacağa vuruyor ya da bacak uyuşmasına neden oluyorsa genellikle bel fıtığından şüphelenilir. Eğilip doğrulurken ağrı şiddetlenebilir. Ancak kesin bir fıtık teşhisi için mutlaka muayene ve genellikle de MR çektirilmesi gerekir. Bel ve bacak ağrısı bir arada ise nöroloji, beyin cerrahisi veya fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarına başvurulabilir.

  Akut Bel Ağrısı Nedir?

  Akut bel ağrısı, belde hissedilen kısa üreli (3 aydan az) ağrıdır. Çoğu kişi hayatlarının bir döneminde bel ağrısı ile karşı karşıya kalır. Bu ağrılar genellikle birkaç hafta içerisinde geçer ancak kişiden kişiye farklı süreçler yaşanacağını da unutmamak gerekir. İlerleyen zamanlarda akut bel ağrısı tekrarlayabilir.

  Bel Ağrısının Nedenleri

  Bu konu hakkındaki detaylı bilgiyi ‘Bel Ağrısı Neden Olur?‘ başlıklı makalemizde bulabilirsiniz. Bel ağrısı nedenleri hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak, aklınızdaki çoğu soruyu cevaplamanıza da yardımcı olabilir.

  Fazla Kilo Bel Ağrısı Yapar mı?

  Lafı hiç uzatmayalım; bu sorunun cevabı: evet. Fazla kilolar, obezite ve fiziksel kondüsyonun iyi olmaması, bel ağrısı için önemli risk faktörleridir.

  Apandisit Bel Ağrısı Yapar Mı?

  Apandisit bel ağrısı nedenlerinden biri değildir. Apandisitte karnın sağ alt tarafında ağrı olur, belde ağrı olmaz.

  Erken Gebelikte Bel Ağrısı Normal Mi?

  Hamilelik ilerledikçe hem artan kilolar hem de bebeğin ağırlaşmasına bağlı olarak bel ağrısı şikayetlerine sık rastlanır. Ancak bel ağrısı şikayeti, hamileliğin ilk günlerinden itibaren, erken gebelik döneminde de ortaya çıkabilir. Bu duruma, vücuttaki hormonal değişimler sebebiyle bazı eklem ve bağların gevşemesi neden olur.

  Bel Ağrım İçin Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

  Eğer aşağıdaki belirtiler görülüyorsa bel ağrısı için bir doktora gidilmesi gerekir:

  Uyuşma veya karıncalanma
  Dinlenme ile geçmeyen şiddetli ağrı
  Düşme, kaza gibi yaralanma sonrası ortaya çıkan bel ağrısı
  Ağrıya şu sorunlardan biri eşlik ediyorsa: idrara çıkmakta sorun, bacaklarda hissizlik / uyuşma, ateş, nedensiz kilo kaybı
  Bel Ağrısı İle Bağlantılı Risk Faktörleri Nelerdir?

  Yaş, beslenme, zindelik, fazla kilolar, kalıtım, ırk, diğer hastalıklar, mesleki koşullar ve sigara içmek, bel ağrısından şikayetçi olup olmayacağınızı etkiler.

  Bel Ağrısına Sıcak Mı Soğuk Mu İyi Gelir?

  Bel ağrısına ilk önce günde birkaç kez 20 dakikalık sürelerle soğuk kompres uygulanması tavsiye edilir. Birkaç gün geçt,kten sonra kasları rahatlatmak ve kan akışını hızlandırmak için sıcak uygulanmaya başlanabilir. 48 saatin ardından sıcak ve soğuk kompres dönüşümlü olarak da uygulanabilir.

  Bal Ağrısının Nedeni Nasıl Teşhis Edilir?

  Doktor hastanın hikayesini dinler. Hastanın şikayetleri, yaşam biçimi, mesleği, yaşı, alışkanlıkları vb ilgiler bel ağrısının nedenlerine dair ipuçları taşıyabilir. Belirtilerden ve ağrının özelliklerinden yola çıkarak, doktor teşhis koyabilir. Bunun dışında röntgen, MR, bilgisayarlı tomografi, grafi, sintigrafi gibi çeşitli görüntüleme yöntemleri de teşhisin kesin olarak koyulmasını sağlar.

  Bel Ağrısı Tedavisinde Cerrahi Müdahale Şart Mı?

  Neyse ki pek çok bel ağrısı problemi ameliyat vb operasyonlar olmadan da tedavi edilebilir. İltihap giderici ilaçlar, hareketlerin kısıtlanması, fizik tedavi, kas gevşetici ve ağrı kesici ilaç reçete edilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

  Hangi Tür Bel Ağrıları Ameliyat Gerektirir?

  Bazı bel ağrıları ise nedenlerine bağlı olarak bazı durumlarda cerrahi müdahale gerektirebilir. Bu tip bel ağrılarına yol açan sebepler şunlardır:

  Disk kaymaları
  Omurilik sıkışması
  Kırıklar
  Fıtık
  Enfeksiyon veya tümörler
  Omurgada şekil bozukluğu
  Ciddi sinir sıkışmaları
  Omurilik kanal darlığı
  Omurga deformasyonu
  Beli Ağrıyan Nasıl Yatmalı?

  Eğer yan yatmak istiyorsanız, bacaklarınızı hafif şekilde göğsünüze doğru çekip, bacaklarınızın arasına bir yastık yerleştirin. Sırt üstü yatmak istiyorsanız bacaklarınızı uzatın ve dizlerinizin altına bir yastık yerleştirin. Yüz üstü yatanlar için durum biraz daha zor olacaktır çünkü yüz üstü yatmak beli zorlar. Yine de başka türlü uyuyamıyorsanız, yastığı karnınızın altı kısmından itibaren aşağı doğru yerleştirin. Beliniz yine de rahat etmiyorsa baş altında yastık olmadan yatmadan deneyebilirsiniz.Bel Ağrısı Nasıl Önlenir?

  Kaslarınızı güçlendirmek ve esnek olmalarını sağlamak için düzenli egzersiz yapabilirsiniz.
  Egzersizden önce ısınma hareketleri yapmayı ihmal etmemelisiniz.
  Aynı pozisyonda uzun süre oturmayın ya da ayakta durmayın.
  Eşya kaldırırken ya da yataktan kalkarken ani hareketler yapmayın, belinize yüklenmeyin. Eşya kaldırırken dizlerinizden, yataktan kalkarken kolunuzdan destek alın.
  Ağır taşımayın, kaldırmayın. Mutlaka yardım isteyin.
  Düzgün biçimde oturmaya gayret edin.
  Kilonuza dikkat edin. Fazla kilolar bele yük bindirir.
  Yatağınızın vücut şeklini alması gerekir, doğru yatak seçimi bel sağlığınız için önemlidir.
   
Fazla Kilo Bel Ağrısı Yapar mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Duphaston kilo yapar mı ?

  Duphaston kilo yapar mı ?

  Duphaston hapı genelde adet düzensizliği yaşayan kadınlara doktorlar tarafından destek için verilen bir ilaçtır. Yumurtlama dönemlerinde tutması için detek bir ilaç yani. Klomen gibi bir hormon ilacı olarakta adlandırılabilir. Bu ilaç kullanımında bağzı yerlerde ikiz veya çoğul bebek riski fazlalaşıyormuş bilginiz olsun kızlar. Yumurtalarınızı geliştirici olgunlaştırıcı olarakta verilmekte...
 2. Karpuz Kilo Yapar mı Diyenlere İşte Cevabı!

  Karpuz Kilo Yapar mı Diyenlere İşte Cevabı!

  karpuz kilo yapar mı, karpuz kilo aldırır mı, karpuz kilo aldırıyor mu Sevgili melekler, kışın kalın kazaklar, gömlekler altında saklanan fazla kilolar yaz geldiğinde ne yazıkki gözümüze gözümüze batar. Durum böyle olunca da yazın gelmesiyle birlikte hemen diyetler, spor programlarına başlanır. Özellikle yazın nimetlerinden faydalanmak isteyenler kendilerini karpuz-peynır ikilisinin...
 3. Simit Kilo Yapar mı?

  Simit Kilo Yapar mı?

  simit kilo aldırır mı, simit kalorili mi, simit kaç kalori Sevgili melekler, şöyle dumanı üstünde çıtır çıtır, bol susamlı bir simite kim hayır diyebilir? Leziz olduğu kadar masum olduğu da düşünülen simitin diyetlerdeki yeri acaba ne? Uzman Diyetisyen İdil İmamoğlu simitin kalorisi hakkında bilgiler vererek, pek de masum olmayan bu leziz gıdanın diyetlerde nasıl kullanılabileceğini...
 4. SERUM KİLO YAPAR MI?

  SERUM KİLO YAPAR MI?

  serum kilo aldırımı,serum vurdurursam kilo alırmıyım,serumla kilo alan varmı,serum kilo yaparmı hakkında bilgiler Gerçek anlamı ile serum, kanın sıvı kısmı demektir. Kan bekletildiğinde pıhtılaşır ve ortaya sarımsı bir sıvı çıkar. Buna serum adı verilir. Yazımızın konusunu bu ifade edilen serumun dışında “serum” olarak bilinen sıvı oluşturmaktadır. Bu serum, fizyolojik yada izotonik...
 5. HEMOROİD KARIN AĞRISI YAPAR MI?

  HEMOROİD KARIN AĞRISI YAPAR MI?

  hemoroid karın şişliği yaparmı,hemoroid karın ağrısı yaparmı,hemorid back ağrısı yaparmı,hemoroidin neden olduğu ağrılar hakkında bilgiler Halk arasında basur adıyla bilinen hemoroid, anal kanalda oluşan damar kümeleşmesidir. Bu damaların şişip iltihaplanmasıyla hemoroid memeleri oluşur. Hemeoroidin tam sebebi günümüzde hala bulunamamış olmakla beraber, karın içi basıncı artıran farklı...

Sayfayı Paylaş